ایمن سازی ویندوز ۱۰

از تنظیمات حریم شخصی ویندوز ۱۰ شدیداً نگران هستید؟ کارهای زیادی است که می‌توانید برای محافظت از خود انجام دهید؛ اما تعدادی از عملکردهای مفید را در این مسیر از دست می‌دهید.
کلیک- با انجام بعضی کارها می‌توانید تنظیمات حریم شخصی ویندوز ۱۰ را قفل کنید؛ اما هزینه آن از دست دادن بعضی عملکردهاست. بعضی از مردم از این هراس دارند که مایکروسافت در زندگی آن‌ها جاسوسی کند و من، به‌عنوان کسی که بیشترین شک و شبهه را نسبت به مایکروسافت داشته، با شما صحبت خواهم کرد.
چیزی که باید بدانید این است که مایکروسافت، ویندوز ۱۰ را هم به‌عنوان سیستم‌عاملی برای کامپیوترهای رومیزی و هم فضای ابری ساخته است. افزودن قابلیت‌های فضای ابری به این معنی است که با استفاده از ویندوز ۱۰، اطلاعات زیادی را با مایکروسافت و همکارانش، بیشتر از هر زمان دیگری، به اشتراک می‌گذارید.
برای مثال، ازآنجایی‌که ویندوز ۱۰ یک برنامه ذخیره پسورد ندارد، ضربات کلید و صدای شما را برای ارتقای هجی کردن کلمات و شناسایی صوتی جمع‌آوری می‌کند. به یاد داشته باشید، هر برنامه‌ای که بر پایه فضای ابری ساخته‌شده، این عمل را در درجه‌های مختلف انجام می‌دهد. Google Docs، Apple Siri، Office 365 و هر برنامه دیگری، تنها لغت پایانی شما را در نظر نمی‌گیرند؛ بلکه هر ضربه کلید و هجای گفته‌شده که برای تشکیل کلمات به این برنامه‌ها وارد شده، جمع‌آوری می‌شوند.
مشکل دیگر برنامه Wi-Fi Sense است. اصلاً نگران این موضوع نباشید که برنامه Wi-Fi Sense به هر کدام از مخاطبین شما در برنامه‌های Skype، Outlook یا Hotmail اجازه دهد، بدون اجازه، از شبکه Wi-Fi شما استفاده کنند. بله برنامه Wi-Fi Sense به‌صورت خودکار فعال است؛ اما دقیق‌تر نگاه کنید. این برنامه به هیچ‌کس، بدون تائید دقیق شما، اجازه نمی‌دهد که از شبکه‌های Wi-Fi متعلق به شما استفاده کنند.
قفل‌کردن ویندوز ۱۰
هنوز به این ویژگی‌های جدید اعتماد ندارید؟ نمی‌توانم سرزنشتان کنم. این سیستم‌عامل، همان ویندوزی نیست که سال‌ها از آن استفاده می‌کردیم. این سیستم‌عامل، ویندوزی است که هم بر روی پی‌سی شما و هم روی فضای ابری مایکروسافت قرار دارد. این هم روشی برای قفل‌کردن ویندوز ۱۰ و ایجاد یک سیستم‌عامل که بیشتر بر مبنای یک پی‌سی باشد.
اول، به بخش Settings/Privacy بروید. در آنجا ۱۳ صفحه، تنظیمات مختلف حریم شخصی وجود دارد. مهم‌ترین تنظیمات در بخش General وجود دارد. صفحات دیگر در مورد این است که کدام برنامه‌ها می‌توانند/نمی‌توانند به تقویم، دوربین، پیام‌ها، میکروفون و بقیه چیزها دسترسی داشته باشند.
در صفحه General، شما Advertising ID خود را می‌بینید. این شماره ID مخصوص شماست. اگر تصور کنید این ID مانند یک کوکی وب است، خیلی هم در اشتباه نیستید. استفاده آن، رمز شناسایی شما در برنامه‌های تبلیغی ویندوز است. برای مثال، اگر شما طرفدار تیم فوتبال Dallas Cowboy باشید، می‌توانید مطمئن باشید که تبلیغات تجهیزات تیم Cowboys را مشاهده خواهید کرد. مایکروسافت ادعا می‌کند که این ID به هیچ عنوان به نام، آدرس ایمیل یا دیگر اطلاعات شخصی شما مرتبط نمی‌شود.
البته، نیازی به این کار ندارند. هر شرکتی که تبلیغات مدرن اینترنتی ارائه می‌دهد، با یا بدون این ID هم شما را پیدا می‌کند. به قرن ۲۱ خوش آمدید. به‌شخصه، کلاً خاموشش کردم.
اگر هنوز نگران ذخیره کلمات عبور هستید، به بخش Privacy/Speech، قسمت inking & typing بروید. تمام فکرهای خود را در مورد اینکه آیا می‌خواهید از بهینه‌سازی «Getting to know me» استفاده کنید یا خیر، انجام دهید. Steve Hoffenberg رئیس تیم تحقیقاتی VDC در سازمان IoT & Embedded Technology، نگرانی‌هایی در مورد این موضوع دارد که ویژگی‌های ویندوز ۱۰، بسیاری از قوانین حریم شخصی Health Insurance Portability and Accountability Act (HIPAA) را نقض کند. اگر نگرانی‌های او درست باشد، بدین معنی است که مراکز درمانی و شرکت‌های بیمه سلامت، باید بعضی تنظیمات ویندوز ۱۰ را خاموش کنند.
شک دارم که او درست بگوید؛ اما وکیل هم نیستم. زمانی که تراکنش‌های مالی را توسط سیستم‌های Sarbanes- Oxley (SOX)، Gramm-Leach-Bliley (GLB) یا HIPAA انجام می‌دادم، این ویژگی و تنظیمات مربوط به آن یعنی «Windows 10 Input Personalization» را خاموش می‌کردم. امنیت بهتر از پشیمانی است.
آگاه باشید که اگر ویژگی «Getting to know me» را خاموش کنید، عملکرد دیکته و دستیار صوتی ویندوز، Cortana را نیز غیرفعال خواهید کرد.
در گام بعدی، ممکن است بخواهید از «Manage my Microsoft advertising and other personalization info» استفاده کنید تا تعیین کنید که آیا به شما تبلیغاتی بر مبنای تاریخچه مرورگر اینترنتی‌تان و علاقه‌مندی‌هایتان نشان دهد یا خیر. بهتر است سریعاً از این قسمت عبور کرده و به بخش Microsoft personalized ad preferences برویم و همه تیک‌ها را برداریم. تبلیغ‌کنندگان بیشتر از آنچه باید، در مورد من اطلاعات دارند.
همچنین ممکن است بخواهید به‌تمامی تنظیمات سری بزنید تا مطمئن شوید مایکروسافت و ویندوز همان سطح از دسترسی را که مدنظر شماست، در اختیار دارند. پس از برنامه Windows Calendar انتظار دارید که به اطلاعات تقویم شما دسترسی داشته باشد، اما مطمئناً نمی‌خواهید این اطلاعات را به‌وسیله یک برنامه ارتباطی با تبلیغ‌کنندگان به اشتراک بگذارد.
مطمئن شوید که به تمام تنظیمات سر زده‌اید حتی به آن‌هایی که به نظر بی‌اهمیت می‌آیند. به‌طور پیش‌فرض، تمامی تنظیمات حریم شخصی به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که به مایکروسافت و دوستان بیشترین سطح دسترسی ممکن را می‌دهد. این موضوع اصلاً خوب نیست.
ادامه می‌دهیم: به تنظیمات مکان بروید و آن را خاموش کنید. با ای حال که به‌احتمال زیاد پی‌سی شما یک GPS شبیه آنچه در گوشی خود دارید، ندارد، از چگونگی تشخیص درست مکان شما با استفاده از دسترسی Wi-Fi و آدرس IP، شگفت‌زده خواهید شد. هرگز از این موضوع که توسط کسی تعقیب شوم، خوشم نیامده و در هر دستگاه که دارم اطلاعات مکانی خود را خاموش کرده‌ام، به‌جز زمانی که به مسیریابی با GPS نیاز داشته باشم.
اگر خدمات مکانی را خاموش کنید، نمی‌توانید به خوبی از دستیار صوتی Cortana استفاده کنید. آزاردهنده است چون Cortana یکی از بهترین ویژگی‌های ویندوز ۱۰ بوده و بسیار راحت است که از کامپیوترتان سؤالی بپرسید و جواب‌هایی مفید و شخصی‌سازی‌شده مخصوص خودتان دریافت کنید؛ اما مانند بستگان قدیمی‌تر خود، Siri و Google Now، Cortana برای اینکه بهترین عملکرد را داشته باشد باید به حجم عظیمی از اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد. برای مثال، برای استفاده از Cortana حتماً باید اطلاعات مکانی روشن باشد. Cortana تقریباً تمام چیزهایی که بر روی پی‌سی خود می‌نویسید، صحبت می‌کنید و انجام می‌دهید را می‌بیند. برای مثال، تمامی پروازهای شما را با استفاده از اطلاعات مکانی، ردیابی می‌کند.
این موضوع هم به‌طور باورنکردنی کاربردی و هم وحشت‌زا است. اگر آن را بیشتر آزاردهنده می‌دانید تا کمک‌کننده، به تنظیمات Cortana، در بخش Cortana and Search، بروید و تمامی تنظیماتی که دوست ندارید را غیرفعال کنید. Cortana کمتر قابل‌استفاده خواهد بود اما شما حریم شخصی بیشتری خواهید داشت.
روش دیگر برای قفل‌کردن ویندوز ۱۰ برنامه منبع باز «Disable Windows 10 Tracking» است. ادعای این برنامه جدید غیرفعال کردن تمامی اطلاعات تله‌متری، سرویس‌های مربوطه در ویندوز و دیگر برنامه‌های ردیابی است. تا اینجا، این برنامه بسیار خام است و تنها متخصصان باید از آن استفاده کنند.
هنوز هم به ویندوز ۱۰ به‌اندازه کافی شخصی‌سازی نشده؟ پس از سیستم‌عامل‌های ویندوز ۱۰، کروم، iOS، اندروید و هر سیستم دیگری که با فضای ابری همبستگی دارد، استفاده نکنید. به‌جای آن از لینوکس به‌عنوان سیستم‌عامل رومیزی خود استفاده کنید. به‌طور پیش‌فرض، لینوکس تنها سیستم‌عاملی است که هنوز هم بر برنامه‌های اصلی کامپیوترها تمرکز دارد.
برای این حرکت رادیکال آمادگی ندارید؟ خب، در واقع، زیاد هم تندروی نیست. اگر بتوانید از ویندوز استفاده کنید، به شما قول می‌دهم که به‌راحتی می‌توانید از نسخه‌های مختلف لینوکس مانند Ubuntu نسخه ۱۵٫۰۴ یا Mint نسخه ۱۷٫۲ استفاده کنید.
در غیر این صورت، به قفل‌کردن ویندوز ۱۰ ادامه دهید. خوش‌شانس باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.