انتقاد از فروش حجمی اینترنت و پهنای باند

دبیر شورای عالی فضای مجازی بیان کرد: فروش حجمی اینترنت و پهنای باند در دنیا منسوخ شده است و دیگر چیزی به عنوان قیمت گذاری حجمی ترافیک اینترنت وجود ندارد، اما در کشور به دلیل آن که قیمت گذاری پهنای باند با نگاه به خارج کشور انجام می شود، اینترنت حجمی فروخته می شود.

به گزارش کلیک، دومین همایش فضای مجازی پاک امروز برگزار شد، دبیر شورای عالی فضای مجازی در جمع خبرنگاران حاضر در همایش گفت: موضوع ساماندهی پیام رسان های موبایلی و شبکه های اجتماعی را در مرکز ملی فضای مجازی انجام داده ایم و قرار است به زودی در صحن شورای عالی فضای مجازی ارائه کنیم.

فیروزآبادی افزود: در این زمینه موضوع فرهنگی مد نظر است و با توجه به اینکه هم ‌اکنون کل جامعه از پیام‌ رسان‌ های خارجی استفاده می‌ کنند، باید این فضا را تغییر دهیم.

وی ادامه داد: قصد داریم با اتخاذ سیاست های ایجابی و حمایت از بخش خصوصی، شبکه های مجازی داخلی را ترویج دهیم. اگر تکنولوژی پیشرفت کند و امکان ارائه سیستم‌ های فیلترینگ هوشمند که بتواند بخش مفید را از غیرمفید در شبکه‌ های اجتماعی خارجی تفکیک کند، امکان رفع محدودیت شبکه ‌های پیام‌ رسان با اجرای فیلترینگ هوشمند وجود خواهد داشت اما در شرایط فعلی قصد داریم شبکه ‌های داخلی اجتماعی را به صورت جدی‌ تری وارد فضای مجازی کنیم.

رییس مرکز ملی فضای مجازی توضیح داد: برای فرهنگ سازی در فضای مجازی با وزارت آموزش و پرورش برنامه هایی در دست انجام داریم تا این فرهنگ سازی از کتاب های درسی در مدارس آغاز شود.

وی به ترویج سواد عمومی اینترنت و پیشنهاداتی برای ترویج خط زبان فارسی در فضای مجازی نیز اشاره کرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: در دوره دوم فعالیت این شورا با پتانسیل جدید به وجود آمده، موضوعات جدی و مهمی را اجرایی کرده‌ ایم که از جمله آن برای نخستین بار دستورالعمل فضای مجازی در زمینه انتخابات تدوین شد که این موضوع نقش پررنگی را در انتخابات اخیر داشته است.

فیروزآبادی اظهار داشت: یکی از مهمترین مصوبات، اجرای شبکه ملی اطلاعات است که می‌تواند دسترسی همه مردم را به اطلاعات ایمن و مفید فراهم کند؛ در این راستا به دنبال پیاده‌ سازی این شبکه هستیم .

وی ضمن اشاره به مصوبه های مهم مرتبط با فضای مجازی کشور، اظهار داشت: مهمترین این موضوعات مربوط به صدور فرمان تاسیس شورای عالی فضای مجازی از سوی رهبر معظم انقلاب در ۱۷ اسفند سال ۹۰ بود که تمامی ابعاد این فضا را مستلزم سیاست گذاری و قوانین مدون می کند. همچنین در اسفند ماه سال گذشته نیز مصوبه ای از سوی این شورا برای فضای مجازی به تصویب رسید که بر لزوم ایجاد فضای مجازی سالم، مفید و ایمن تاکید دارد.

او یکی از مهمترین ارکان در زمینه سالم سازی فضای مجازی را فرهنگ سازی در خانواده ها دانست و بیان کرد: متاسفانه فضای مجازی به صورت انفجاری در حال رشد است و به شدت تحت تاثیر فضای بیرونی قرار دارد. به همین دلیل باید به ثبات و پایداری در شکل‌ دهی به این فضا برسیم که تاکنون به این مهم دست نیافته ایم.

فیروزآبادی گفت: به دلیل توسعه فضای مجازی شاهد آن هستیم که حتی لیبرالیست ها از رگولاتوری در فضای مجازی صحبت می کنند و این مسئله نشان می دهد که مقررات گذاری در این فضا برای همه مهم است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: پالایش فضای مجازی را به گردن حکومت انداخته ایم و دولت هم فقط در دروازه های ورودی اینترنت دستگاه فیلترینگ گذاشته است. این در حالی است که نباید فقط نگاه سلبی داشته باشیم و فقط به امور ایجابی که تولید محتوا نیز یکی از این امور است توجه بیشتری کنیم.

وی تصریح کرد: البته شبکه ملی اطلاعات نیز با همین هدف تعریف شده است که می تواند به عنوان فکر اساسی و رکن و زیرساخت فضای مجازی ایجاد شود و بر روی آن شبکه های اجتماعی مطلوب شکل گیرد.

فیروزآبادی تاکید کرد: نظام سالم سازی فضای مجازی فقط نباید موضوع فیلترینگ باشد، اگرهم قرار است به این مقوله اهمیت داده شود، باید دانشگاه ها و خانواده ها در آن نقش متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال اینترنت دانشگاه باید با دسترسی خانواده ها و مدارس به اینترنت متفاوت باشد.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال کشور آمریکا در ایجاد فضای مجازی سالم برای کودکان بسیار جدی عمل کرده و بالغ بر ۷ قانون در این زمینه دارد. این در حالی است که کودکان کشور ما در فضای مجازی رها هستند.

دبیر شورای عالی  فضای مجازی ضمن تقدیر از تلاش وزیر ارتباطات در اجرای ابعاد مختلف شبکه ملی اطلاعات افزود: اگرچه این طرح تا حدودی با تعویق همراه بوده است، اما شواهد نشان می دهد که با تلاش جدی وزیر ارتباطات ابعاد مختلف این شبکه مشخص شده و نظرات ذینفعان نیز در آن به کار گرفته شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.