شیفر

تا این مطلب را نخوانده اید دیگر چیزی در فیس بوک لایک نکنید

فیس بوک نحوه فعالیت­های آنلاین افراد را تغییر داده است. برای مثال، حتما متوجه شده‌اید که خودتان ناخودآگاه بر روی هر چیزی که دوستانتان بر روی فیس بوک می‌گذارند، لایک می‌زنید، حتی اگر به این خاطر باشد که نشان دهید شما آن مطلب را دیده‌اید.

به گزارش کلیک،کلاهبرداران از این عکس العمل برای یک کلاهبرداری خطرناک به نام like farming استفاده می‌کنند.

لایک فارمینگ یا پست لایک جمع کن چیست؟

لایک فارمینگ هنگامی رخ می‌دهد که کلاهبرداران یک ماجرای جالب توجه برای بیان هدفشان از لایک و به اشتراک گذاری در فیس بوک پست می‌کنند. آن­طور که فیس بوک کار می‌کند، هرچه تعداد لایک و اشتراک گذاری بیشتر باشد، احتمال نشان دادن آن در خوراک خبری افراد بیشتر است.

این به کلاهبرداران بیشتر انگیزه می­دهد تا پست­هایی بگذارند که افراد ناآگاه را فریب داده و به آن­ها اطلاعات نادرست یا دانلود­های مخرب بدهند. البته سوال بزرگی وجود دارد، و آن این است که چرا فیس بوک جلوی چنین پست­هایی را نمی­گیرد پیش از اینکه آن‌ها رشد بیشتری داشته باشند. و این‌جاست که کلاهبرداری واقعی پیش می‌آید.

کلاهبرداری چگونه رخ می‌دهد

کلاهبرداران راه ساده ای یافته‌اند تا در فازهای اولیه انجام عملیات خود از دسترس رادار دور بمانند. داستانی که آن‌ها در فیس بوک پست می‌کنند چیز خطرناکی ندارد. فقط یک داستان معمولی است که هرکسی ممکن است آن را ارسال کند.

اما پس از دریافت تعداد مشخصی لایک و اشتراک گذاری، کلاهبرداران آن را ویرایش کرده و چیز مخربی به آن اضافه می‌کنند. در حقیقت اگر به تاریخچه پست‌های لایک شده رجوع کنید، ممکن است متوجه شوید برخی از آن‌ها تغییر کرده‌اند، به طوری­ که اگر از اول اینگونه بود شما هرگز چنین چیزی را نمی‌پسندیدید. ضمنا اگر شما مطمئن نیستید چگونه لایک‌های خود را مرور کنید، برای دستورالعمل قدم به قدم اینجا را کلیک کنید.

حال ببینیم کلاهبرداران با چه داستان‌هایی برای فریب افراد به لایک و اشتراک گذاری شروع می‌کنند؟

پست­هایی که شما را به درنگ وا می‌دارند

یک نوع بسیار محبوب این داستان‌ها، نوع احساسی آن است. شما مطمئنا پست‌هایی را دیده‌اید که از نجات حیوانات صحبت کرده و از شما می‌خواهند اگر فکر می‌کنید این حیوانات بامزه هستند، پس این پست را لایک کنید. یا شاید یک داستان پزشکی است و از شما می‌خواهد پست را لایک کنید تا افراد بهبود یافته بدانند پس از عمل جراحی هنوز هم زیبا هستند.

پست‌هایی نیز وجود دارند که از شما لایک می‌خواهند تا نشان دهید علیه کاری هستید که دولت آن را انجام می‌دهد، یا شما با موضوع مهیبی که در دنیا در شرف وقوع است، مخالف هستید. یا اینکه مطلبی است که به شما می‌گوید “اگر به فلان تعداد لایک برسیم، سپس اتفاق شگفت‌انگیزی برایم رخ می‌دهد” یا ” من به چالشی دعوت شده ام که باید به فلان تعداد لایک برسم.”

اساسا، هر پستی که از شما می‌خواهد به دلایل احساسی آن را لایک کنید، اگر شما فرد اصلی ارسال کننده پست را نمی‌شناسید، پس به احتمال زیاد این یک پست لایک جمع کن است. البته پست‌های احساسی تنها مدلی نیستند که شما باید مراقب آن‌­ها باشید.

انواع دیگر پست‌های کلاهبرداری که باید مراقب باشید

در فیس بوک کلاهبرداری‌های زیادی وجود دارد که از اکثر آن‌ها می‌توان برای لایک جمع کردن استفاده کرد. به طور مثال یک نوع محبوب آن، پست‌هایی است که به شما می‌گوید در صورت لایک و به اشتراک گذاشتن آن، حتما چیز خوبی برنده خواهید شد. این پاپ آپ‌ها در هنگام رونمایی اپل از یک آی فون یاآی پد جدید، بیشتر رخ می‌دهند.

حتما شما هم اخیرا تبادل نظر عظیمی از افراد را دیده‌اید که می‌گویند هرکس که پست آن‌ها را لایک کند در جایزه آن سهیم خواهد شد. فکر می‌کنید آن‌ها چقدر واقعی بودند؟

پست‌های تست هوش چطور؟ مثل آن دسته که که به شما می‌گویند اگر آن را لایک کرده و به اشتراک بگذارید، می‌توانید کلمات پشت آن را بخوانید و یا یک مساله ریاضی را حل کنید. بله، آن‌ها نیز اغلب پست‌های لایک جمع کن هستند.

این تنها مربوط به پست‌ها نمی‌شود، برخی صفحات نیز اینگونه هستند. یک کلاهبردار ممکن است یه صفحه با عنوان “من عاشق توله سگم” یا آنچه که بنظر برسد یک شرکت یا سازمان معتبر است، بسازد. ابتدا مقداری پست با محتوی مربوط می‌گذارد تا به تعداد مناسب لایک برسد، سپس صفحه را به محتوای اسپم و کلاهبرداری تغییر می‌دهد. هنگامی‌که شما یک صفحه را لایک کردید، هر چیز جدیدی که کلاهبرداران ارسال می‌­کنند وارد خوراک خبری شما و در برخی موارد برای خوراک خبری دوستانتان نیز می‌شود.

چگونه از لایک جمع کن‌ها دوری کنیم

بهترین راه دوری از لایک جمع کن‌ها این است که در مورد آن‌چه در فیس بوک لایک کرده و به اشتراک می‌گذارید، بسیار گزینشی عمل کنید. ناخودآگاه هر چیزی که در فیس بوک می‌بینید دکمه لایک را نفشارید. به این دقت کنید که پست مربوط به کجا است. اگر منبع اصلی فردی است که شما نمی‌­شناسید، صاحب اصلی آن ممکن است دوست دوستتان باشد و یا اینکه کاملا غریبه باشد. خوب است اگر این مساله را بفهمید.

به محتوی توجه داشته باشید و اینکه در ازای لایک و اشتراک گذاری قولی به شما می‌دهد یا خیر. اگر اینگونه است سرنخ خوبی برای نوعی کلاهبرداری محسوب می‌­شود. و اگر شما را برای لایک و اشتراک گذاری تحت فشار قرار می‌دهد نیز همین ماجراست.

در پایان این را فراموش نکنید که کاهش دادن تعداد لایک‌هایتان چیزی بیش از یک اقدام امنیتی خوب است. این کار همچنین باعث کاهش درهم ریختگی خوراک خبری دوستانتان، و خوراک خبری آن‌ها برای شما می‌شود، و به این ترتیب شما می‌توانید زمان بیشتری برای مطالعه پست‌های واقعا مهم داشته باشید. این یک برد ـ برد برای همه است.

منبع: msn

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.