نگاهی به تمامی ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید اندروید N

گوگل به طور رسمی نسخه پیش نمایش یا Developer Preview سیستم عامل اندروید N خود را منتشر کرد. این سیستم عامل در حالی منتشر شده که پیش بینی می‌شد گوگل در کنفرانس گوگل آی/او (Google I/O) از آن رونمایی کند. گوگل اعلام کرده که این نسخه از سیستم عامل اندروید هنوز کامل نشده و به طبع دارای مشکلات زیادی خواهد بود. احتمالا نسخه نهایی آن طی تابستان امسال منتشر خواهد شد.

گوگل در اندروید N که به احتمال زیاد با لقب نوتلا (Nutella) معرفی می‌شود (صحت این خبر تایید نشده) قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی را ارائه می‌کند. در این مقاله اختصاصی قصد داریم گه نگاهی کوتاه به تمامی ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید سیستم عامل اندروید N بیاندازیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که اگر تاکنون در جریان اخبار مربوط به قابلیت‌های جدید این نسخه از سیستم عامل اندروید گوگل قرار نگرفته‌اید، حتما مقاه اختصاصی کلیک را مطالعه کنید.

 

قابلیت مولتی‌تسیکنگ حقیقی

قابلیت مولتی‌تسکینگ یا اجرای همزمان چند اپلیکیشن در پنجره‌های مختلف از جمله ویژگی‌های اصلی سیستم عامل اندروید N به شمار می‌رود که به واقع به شکل پیشرفته‌ای در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.  این قابلیت تنها مختص کاربران تبلت‌های اندرویدی نخواهد بود و گوشی‌های هوشمند مجهز شده به اندروید N نیز می‌توانند از مزیت‌های مولتی‌تسیکنیگ این سیستم عامل بهره‌مند شوند. اگرچه بدون تردید استفاده از این قابلیت در تبلت‌های اندرویدی که از نمایشگرهای بزرگ‌تری بهره‌مند هستند به مراتب آسان‌تر و کاربردی‌تر خواهد بود.

۱

در تصور فوق نمونه‌ای از کاربرد این قابلیت را در گوشی هوشمندی مشاهده می‌کنید. تصور کنید که قصد کپی کردن یک متن از درون اپلیکیشنی خاص در بخشی دیگر از یک اپلیکیشن مجزا را دارید. در این شرایط دیگر نیازی به مراجعه به اپلیکیشن مبداء و کپی کردن متن مورد نظر و نهایتا اجرای مجددا اپلیکیشن مقصد وجو ندارد. شما می‌توانید به سادگی هر دو اپلیکیشن را در دو پنجره جداگانه اجرا نموده و فرآیند کپی کردن متن مورد نظر را به روشی کاملا کاربردی انجام دهید.

 

نوتیفکیشن‌های دسته‌بندی شده

 ۲

یکی دیگر از قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدید سیستم عامل اندروید N مربوط به نمایش دسته‌بندی شده نوتیفیکیشن‌ها یا پیغام‌های هشدار دستگاه است. این قابلیت که با نام اختصاصی Bundled Notifications معرفی شده قابلیتی بسیار جالب و کاربردی محسوب می‌شود. همانطور که از نام این ویژگی مشخص است در اندروید N به جای نمایش جداگانه تمامی پیغام‌های هشدار، این پیغام‌ها به طور دسته بندی شده نمایش داده می‌شوند. به عنوان مثال اگر ۳ یمیل جدید داشته باشید، نوتیفیکشن مربوط به آن‌ها در یک اسلاید واحد نمایش داده می‌شود و نوتیفیکیشن‌های مربوط به سایر اپلیکیشن‌ها نیز به شیوه‌ای مشابه نمایش داده خواهد شد.

 

پاسخگویی سریع و مستقیم به نوتیفیکیشن‌ها

۳

قابلیت پاسخگویی مستقیم و سریع به نوتیفیکیشن‌ها یا Direct Reply Notifications هم از جمله دیگر قابلیت‌ها و ویژگی‌های ارائه شده در سیستم عامل اندروید N گوگل است. به منظور وجود این قابلیت دیگر پس از دریافت یک پیغام هشدار یا اصطلاحا نوتیفیکیشن نیاز حتمی نسبت به اجرای اپلیکیشن مد نظر وجود ندارد و شما می‌توانید به طور مستقیم با گسترش نوتیفیکیشن مورد نظرتان از همان بخش نسبت به پاسخگویی به آن اقدام کنید. تصور کنید که اس‌ ام اس جدیدی دریافت کرده‌اید. در این شرایط نوتیفیکیشن مربوط به این اس ام اس در بخش فوقانی صفحه نمایش با نوتیفیکیشن بار (Notification Bar) دستگاه نمایش داده می‌شود. برای پاسخگویی به این اس ام اس دیگر نیازی به اجرای اپلیکیشن پیام‌رسان اس ام اس ندارید و با گسترش نوتیفیکیشن مد نظر می‌توانید به طور مستقیم نسبت به تایپ متن مورد نیاز و ارسال آن برای شخص مربوطه اقدام کنید.

 

سوییچ سریع مابین اپلیکیشن‌ها با استفاده از دکمه Overview

۴

در اندروید N می‌توانید بدون نیاز به لمس صفحه نمایش دستگاه و تنها با دو بار ضربه زدن بر روی دکمه Overview دستگاه نسبت به سوییچ کردن مابین دو اپلیکیشن آخر اجرایی خود اقدام نمایید. به عنوان مثال تصور کنید که دقایقی پیش اپلیکیشن تاگرام را اجرا کرده‌ بودید و حال وارد اینستاگرام شده‌اید. در این شرایط برای اجرای مجدد اپلیکیشن تلگرام دیگر نیازی به لمس صفحه نمایش دستگاه ندارید و با دو بار ضربه زدن بر روی دکمه Overview وارد محیط این اپلیکیشن خواهید شد و فرآیند سوییچینگ مابین دو اپلیکیشن آخر اجرایی شما بدین صورت انجام می‌شود.

 

امکانات بیشتر بخش Quick Settings یا تنظیمات سریع

۵

در نسخه‌های پیشین سیستم عامل اندروید گوگل هم با پایین کشیدن نوتیفیکشن بار گزینه‌هایی را مشاهده می‌کردید که با استفاده از آن‌ها امکان ایجاد تغییر در بخش‌هایی از دستگاه ارائه می‌شد. در اندروید N این قابلیت به شکل پیشرفته‌تر و تکمیل‌تری ارائه می‌شود و تعداد گزینه‌هایی که شما از طریق Quick Settings نوتیفیکیشن بار می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید به مراتب بیشتر خواهد بود.

 

وضعیت Night Mode

۶

قابلیت Night Mode قبل از ارائه نسخه عمومی اندروید ۶٫۰ مارشمالو در آن لحاظ شده بود، بنابراین شاید نتوان آن را یک قابلیت کاملا جدید و نو برای اندروید N محسوب کرد. با این وجود ارائه این قابلیت به طور پیش فرض در اندروید N اقدامی جدید به شمار می‌رود. با استفاده از وضعیت Night Mode می‌توانید تنظیماتی همچون نور صفحه نمایش، رنگ‌ها و …. را به شکلی خاص تعیین نمایید تا در طول شب و محیط‌های تاریک چشمتان خسته نشده و آسیب نبیند.

 

قابلیت Data Saver یا ذخیره‌ کننده دیتا

در اندروید N قابلیت و ویژگی جدیدی ارائه شده که Data Saver نام دارد و کاربر می‌تواند به طور مستقیم آن را فعال یا غیرفعال کند. با فعال بودن این قابلیت میزان اطلاعات رد و بدل شده توسط اپلیکیشن‌های پس زمینه کاهش یافته و بدن ترتیب علاوه بر کاهش مصرف انرژی باتری در هزینه‌های اینترنت شما نیز صرفه‌جویی می‌شود. با فعال بودن Data Saver اپلیکیشن‌های پس زمینه شما مجبور به رد و بدل کمترین اطلاعات ممکن می‌شوند، اما در عین حال کارایی لازم را به همراه خواهند داشت.

۷

قابلیت Data Saver همچنین می‌تواند بیت ریت استریم ویدئوها را محدود و کیفیت تصاویر را کاهش دهد، البته این اقدام تنها برای مواردی که خودتان تعیین کنید انجام می‌شود. دقت داشته باشید که در این قابلیت امکان استثناء قائل شدن نیز وجود دارد. به عنوان مثال تصور کنید که تمایلی به ایجاد محدودیت رد و بدل دیتا در اپلیکیشن فیسبوک مسنجر ندارید. در این شرایط می‌توانید از طریق همین بخش نسبت به استثناء قائل شدن برای اپلیکیشن مد نظرتان اقدام کنید.

 

فایل بروزر (File Browser) پیشرفته‌تر

۸

فایل بروزر ارائه شده در سیستم عامل اندروید N گوگل هنوز در زیر منوی Storage>Explore مخفی شده اما قابلیت‌های جدیدتر و متنوع‌تری را به همراه دارد. این ویژگی یکی از قابلیت‌های بوده که به واقع باید در نسخه‌های بعدی سیستم عامل اندروید نیز شاهد پیشرفت هرچه بیشتر آن باشیم.

 

قابلیت تغییر رنگ و کالیبره کردن صفحه نمایش

۹

کالیبره کردن یا اصطلاحا کالیبراسیون صفحه نمایش از جمله قابلیت‌هایی محسوب می‌شود که در اندروید N لحاظ شده است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید رنگ صفحه نمایش دستگاه خود را کالیبره کنید. به موجب وجود این قابلیت شما می‌توانید از مدهای پیش فرضی همچون Cold، Warm، Photos، Movies و … استفاده کرده و یا به طور دستی و با توجه به شرایط مد نظرتان وضعیتی اختصاصی را برای تنظیمات رنگ صفحه نمایش دستگاه خود تعیین کنید.

 

مصرف انرژی کمتر و کارایی بالاتر

اندروید N گوگل از نظر مصرف انرژی و باتری به شیوه‌ دقیق‌تری طراحی شده است. این نسخه از سیستم عامل گوگل هم از قابلیت Doze پشتیبانی می‌کند. به موجب وجود این قابلیت به محض خاموش شدن صفحه نمایش دستگاه، فعالیت کلیه اپلیکیشن‌های اجرا شده در پس زمینه آن متوقف می‌شود. البته این فرآیند به شیوه بسیار دقیقی طراحی شده تا در عملکرد نوتیفیکیشن‌ها و سایر مواردی که دستگاه باید نسبت به اجرای آن‌ها اقدام کند خللی ایجاد نشود.

۱۰

گوگل همچنین در اندروید N سعی کرده تا میزان وابستگی و نیاز دستگاه به حافظه را کاهش دهد. مدت‌هاست که گوگل بر روی این پلن خود فعالیت داشته و پروژه مربوط به آن را با نام Project Svelte دنبال می‌کند. این موضوع منجر می‌شود تا عملکرد دستگاه و سیستم عامل به شکل چشمگیری بهره‌ورتر شود. به طور کلی اندروید N نسبت به سایر نسخه‌های سیستم عامل اندروید و همچنین اندروید ۶٫۰ مارشمالو بهره‌ورتر بوده و میزان مصرف انرژی باتری در آن به شکل دقیق‌تری کنترل شده است.

 

پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی جاوا ۸ پیشرفته

۱۱

قابلیت پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی جاوا ۸ از جمله ویژگی‌های جدید و پیشرفته‌ سیستم عامل اندروید N گوگل به شمار می‌رود که بدون تردید برای توسعه دهندگان و برنامه‌نویسان سوم شخص ویژگی بسیار مناسب و کاربردی محسوب می‌شود. ظاهرا گوگل پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی جاوا ۸ را در نسخه‌های بعدی سیستم عامل اندروید خود نیز ارائه خواهد کرد، اما در حال حاضر پشتیبانی از این قابلیت از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد اندروید N به شمار می‌رود.

 

قابلیت زوم و بزرگنمایی صفحه

۱۲

در سیستم عامل اندروید N به کاربر اجازه داده می‌شود تا اندازه تصویر نمایش داده شده بر روی نمایشگر دستگاه خود را بنا به سلیقه شخصی خود تغییر دهد. به بیان دیگر شما می‌توانید المان‌های موجود بر روی صفحه نمایش دستگاه خود را کوچک یا بزرگ کنید. این قابلیت برای افرادی که از نظر بینایی دچار مشکل هستند به مراتب کاربردی بوده و از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم عامل اندروید N گوگل محسوب می‌شود.

منبع: phonearenaبدون دیدگاه