وقتی نرم افزاری هنگ کرد چه کار کنیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده که در حین استفاده از کامپیوترتان ناگهان برنامه‌ای هنگ کرده یا بر روی صفحه نمایش دستگاه “فریز” شود (منظور از فریز شدن در واقع شرایطی است که شما نمی‌توانید صفحه مربوط به برنامه اجرایی خود را در محیط سیستم عامل غیرفعال کرده و ببندید). هنگ کردن، گیر کردن یا اصطلاحا “فریز (Freeze)” شدن برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها تنها مختص کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های ویندوزی نیست و در گوشی‌ها و تبلت‌ها نیز شاهد بروز مشکلات این چنینی هستیم.

به منظور رفع این مشکل در محیط سیستم عامل ویندوز می‌توانید از دکمه‌های ترکیبی Alt+Crtl+Del استفاده کرده و نهایتا از بخش Task Manager یا “مدیریت وظایف”، برنامه‌ هنگ کرده را غیرفعال کنید. به این اقدام اصطلاحا Force-Quit یا “خارج شدن تحمیلی” گفته می‌شود. اما همانطور که اشاره کردیم فریز شدن و هنگ کردن اپلیکیشن‌های اجرایی تنها مختص سیستم عامل ویندوز و کامپیوترها نیست و گاها اپلیکیشن‌های اجرا شده در تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند نیز با مشکلات این چنینی همراه می‌شوند. حال اگر این مشکل در گوشی یا تبلت شما رخ دهد چه کار می‌کنید؟

با توجه به متنوع بودن سیستم عامل‌ گوشی‌ها و تبلت‌ها طبیعی است که راه حل‌های متنوعی برای مقابله با این معضل نیز برای هر یک از این دستگاه‌ها وجود داشته باشد. شاید پیش از این به محض بروز مشکلی این چنینی باتری گوشی خود را از جا خارج کرده و مجددا آن را روشن می‌کردید، اما این روش بهترین رویکرد به منظور رهایی از این وضعیت محسوب نمی‌شود و راه حل‌های اصولی بهتری برای آن در نظر گرفته شده است. ضمنا خارج کردن باتری دستگاه در تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمندی که قابلیت جداسازی باتری را ندارند امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین باید به چه صورت با این معضل ایجاد شده مقابله کنیم؟

ما در این مقاله به ذکر راه‌ حل‌های این موضوع در دستگاه‌های هوشمند گوناگون و سیستم عامل‌های متنوع خواهیم پرداخت. بنابراین توصیه می‌کنیم که حتما نسبت به مطالعه این مقاله اقدام نموده و نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

 

آیپدها و آیفون‌های مجهز به سیستم عامل آی او اس

به محض اینکه اپلیکیشن خاصی در آیفون یا آیپد شما فریز شده و یا هنگ کرد و امکان انجام هیچ اقدامی را نداشتید، دو بار دکمه‌ی Home دستگاه را بفشارید تا لیست مربوط به برنامه‌های تازه اجرا شده یا “Recently Opened Applications” نمایش داده شود.

Force1

با جستجو در لیست موجود، اپلیکیشن فریز شده و مخرب مورد نظر را بیابید. حال انگشت خود را بر روی آن نگه داشته و به سمت بالای صفحه نمایش بکشید تا اپلیکیشن انتخاب شده‌ شما غیرفعال یا اصطلاحا “Force Quit” شود. با انجام این کار از شر اپلیکیشن فریز شده رهایی یافته می‌توانید مجددا به طور عادی از دستگاه خود استفاده کنید و حتی دوباره اپلیکیشن مد نظر را اجرا نمایید.

شایان ذکر است که برخی از کاربران باور دارند که با خارج ساختن و بستن اپلیکیشن‌های مربوط به این بخش سرعت عملکرد دستگاه آن‌ها افزایش پیدا می‌کند، اما باید بدانید که بستن اپلیکیشن‌های این بخش هیچ تاثیری در ذخیره‌سازی منابع سیستمی شما نداشته و نهایتا ب هیچ عنوان نمی‌تواند منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه هوشمندتان شود. سیستم عامل آی او اس به گونه‌ای طراحی شده که تمامی این قسمت‌ها را به شیوه‌ای کاملا دقیق و پیشرفته بهینه‌سازی می‌کند، بنابراین هیچ نیازی به غیرفعال‌سازی گاه به گاه اپلیکیشن‌های موجود در بخش نامبرده شده وجود ندارد. سعی کنید تنها در شرایطی که اپلیکیشنی هنگ کرده یا اصطلاحا “فریز” شده از این قسمت استفاده کرده و آن اپلیکیشن را غیرفعال نمایید.

 

دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر سیستم عامل اندروید

سیستم عامل اندروید هم بخشی مشابهی با عنوان “Recent App Switcher” را ارائه می‌کند که در شرایط بروز مشکل مشابه و فریز شدن هر اپلیکیشنی می‌توانید از آن استفاده کنید. بدین منظور دکمه مربوط به اجرای قابلیت “مولتی‌تسکینگ” و مراجعه به بخش Recent Apps دستگاه خود را فشار دهید تا لیست مربوط به اپلیکیشن‌های تازه اجرا شده در دستگاه خود را مشاهده کنید.

پس از مراجعه به بخش نامبرده شده به دنبال نام اپلیکیشن هنگ کرده یا فریز شده‌ مد نظر بگردید و پس از یافتن آن، انگشت خود را بر روی پنجره‌ مربوط به آن گذاشته و آن را به یکی از دو سمت راست یا چپ بکشید تا اپلیکیشن مخرب مد نظر غیرفعال یا “Force Quit” شود.

Force2

شایان ذکر است که در سیستم عامل اندروید هم مانند سیستم عامل آی او اس اپل، دستورهای بهینه‌سازی عملکرد این بخش به صورت اتوماتیک و به بهترین شکل ممکن تنظیم شده‌اند. بنابراین هیچگاه نیازی به غیرفعال‌سازی دستی و گاه به گاه اپلیکیشن‌های این بخش وجود ندارد و این کار برخلاف تصور عموم کاربران منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه نمی‌شود.

دقت داشته باشید که ممکن است در برخی از شرایط دستگاه شما به گونه‌ای هنگ کند که به کلی نتوانید هیچ کاری انجام دهید. به عنوان مثال گوشی هوشمندی را دیده بودیم که در اپلیکیشن تلگرام فریز شده بود و امکان استفاده از دکمه‌های مجازی دستگاه نیز وجود نداشت. همچنین باتری گوشی هم از نوع جدانشدنی و یکپارچه طراحی شده بود. در این شرایط برای رفع مشکل به وجود آمده باید چه کار کرد؟

به منظور رفع این مشکل دکمه‌های پاور (Power) و افزایش صدا (Volume Up) دستگاه را به طور همزمان فشرده و نگه دارید. دقت داشته باشید که در برخی از گوشی‌ها ممکن است نیازمند فشردن همزمان دکمه‌های پاور و کاهش صدا باشید. در این شرایط گوشی شما به طور اتوماتیک ریستارت می‌شود و مشکل ایجاد شده برطرف خواهد شد.

 

سیستم عامل ویندوز

در سیستم عامل ویندوز از بخش “Task Managerیا “مدیریت وظایف” می‌توانید برنامه‌های اجرایی خود را مدیریت کرده و نسبت به غیرفعال‌سازی آن‌ها اقدام کنید. در سیستم عامل ویندوز کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها گزینه‌ها و آپشن‌های بسیار متنوعی به منظور مدیریت بهتر برنامه‌های اجرایی بر روی سیستم وجود دارد، اما برای غیرفعال‌سازی برنامه‌های اجرایی از گزینه “End Task استفاده می‌شود

Force3

به منظور ورود به بخش “Task Manager” ابتدا دکمه‌های ترکیبی Alt+Ctrl+Del را از روی صفحه کلید خود بفشارید. سپس وارد بخش “Task Manager” شوید. لازم به ذکر است که با فشردن دکمه‌های ترکیبی Ctrl+Shift+Escape هم می‌توانید مستقیما به بخش “Task Manager” سیستم عامل ویندوز وارد شوید. در این قسمت به دنبال برنامه مد نظرتان بگردید و سپس بر روی آن کلیک کرده و با انتخاب گزینه‌ی “End Task” فعالیت آن را متوقف سازید.

 

سیستم عامل OS X

مک بوک‌های اپل مبتنی بر سیستم عامل OS X هستند. در این محصولات باید دکمه‌های ترکیبی Command+Option+Escape را فشارید. همچنین می‌توانید بر روی منوی Apple کلیک کرده و سپس گزینه‌ی Force Quit را انتخاب نمایید. در این سیستم عامل امکان غیرفعال‌سازی یا “Force Quit” کردن یک برنامه با استفاده از فشردن دکمه‌ی Option و راست کلیک کردن بر روی آیکون برنامه و نهایتا انتخاب گزینه‌ی Force Quit هم امکان‌پذیر است.

Force4

اگر به منظور مدیریت برنامه‌های اجرا شده در پس‌زمینه دستگاه و یا غیرفعال‌سازی تعدادی از آن‌ها در سیستم عامل OS X به ابزاری قدرتمندتر نیاز دارید، برنامه‌ی Activity Monitor را اجرا کرده و از لیست ارائه شده به مدیریت دقیق برنامه‌های اجرایی خود بپردازید.

 

سیستم عامل لینوکس و سایر سیستم عامل‌های مرتبط با آن

در سیستم عامل لینوکس مجموعه‌ای از ابزارهای منحصر به فرد به منظور غیرفعال‌سازی برنامه‌های هنگ یا فریز شده ارائه گردیده است. هر محیطی در سیستم عامل‌های گوناگون لینوکسی نظیر اوبونتو یا GNOME ابزار مدیریتی خاص خود نظیر Activity Monitor را به همراه دارد. علاوه بر این ابزارها و بخش‌های اختصاصی، دستوری با عنوان xkill نیز برای در سیستم عامل‌های مبتنی بر لینوکس در نظر گرفته شده است. با استفاده از این دستور قادر خواهید بود که به ساده‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن نسبت به غیرفعال‌سازی هر برنامه اجرا شده اقدام کنید. به طور کلی در سیستم‌ عامل لینوکس بخش‌ها و دستورات گوناگونی به منظور غیرفعال‌سازی یا “Force Quit” کردن برنامه‌ها، پنجره‌ها و .. در نظر گرفته شده است.

Force5

 

سیستم عامل کروم (Chrome OS)

سیستم عامل کروم هم مانند سیستم عامل ویندوز بخشی اختصاصی با عنوان “Task Manager” را به همراه دارد که با استفاده از آن می‌توان به شکل مناسبی برنامه‌های اجرا شده بر روی دستگاه را مدیریت کرد. برای دستیابی به این بخش باید بخش Menu را کرده و سپس گزینه Tools را انتخاب نمایید. در مرحله نهایی هم وارد بخش Task Manager شوید.

Force6

برای دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به این بخش در کروم بوک‌ها می‌توانید از کلید ترکیبی Shift+Esc هم استفاده کنید. پس از دسترسی به بخش Task Manager، برنامه‌ فریز یا هنگ شده خود را انتخاب کرده و با کلیک بر روی گزینه‌ End Process فعالیت آن را قطع نموده یا اصطلاحا پنجره‌ مربوط به آن برنامه را ببندید. در سیستم عامل کروم امکان مدیریت صفحات وب، افزونه‌ها، برنامه‌ها و .. نیر به روش مشابه وجود دارد. به عنوان مثال اگر صفحه‌ وب‌سایتی فریز شود، می‌توانید از بخش Task Manager به طور مستقیم آن صفحه را ببندید.

 

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید در هر دستگاه هوشمندی امکان فریز شدن یا هنگ کردن اپلیکیشن‌ها و برنامه‎های اجرایی وجود دارد. هنگ کردن برنامه‌ها فرآیندی نیست که مختص یک سیستم عامل خاص باشد. بنابراین بهتر است همواره نسبت به روش‌های مقابله و رفع این مشکل آگاه باشید. امیدوار هستیم که توانسته باشیم در این مقاله به شکل جامع، کاربردی و در عین حال مختصری اطلاعات مورد نیازتان را در اختیار شما قرار داده باشیم.

منبع: howtogeek

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .