نسل جدید پنجره‌های هوشمند

پنجره‌های جدیدی توسط گروهی از دانشمندان در دانشگاه هاروارد توسعه داده شده است که می‌تواند به سرعت از یک حالت ابری به روزی آفتابی تغییر حالت دهد؛ در نتیجه دیگر نیازی به پرده ندارید!

به گزارش کلیک، اگر چه پنجره های قابل تنظیم پدیده جدیدی نیستند، ولی این مدل جدید با مدل‌های قدیمی تفاوت دارد. در ادامه به بررسی این تفاوت ها می پردازیم.

نسل جدید پنجره‌های قابل تنظیم نسبت به نسل پیشین خود بسیار ارزان قیمت تر، هوشمند‌تر و وابسته به واکنش‌های شیمیایی هستند. یعنی چنان چه بخواهند تغییر کنند، مطابق آب و هوا عمل خواهند کرد.

دیوید کلارک، یکی از توسعه دهندگان این فناوری گفت: پنجره قابل تنظیم جدید ما برای شفاف سازی از هندسه استفاده می کند. این کار یک گزینه اساسی برای ارزان شدن محصول نهایی است.

چیزی که شگفت انگیز است این است که تغییر شفافیت در کمتر از ۱ ثانیه اتفاق می افتد. این پنجره های تخصصی از یک ورق شیشه ای یا پلاستیکی تشکیل شده اند که بین الاستومرهای نرم و شفاف قرار دارد و با یک پوشش در نانوسیم های نقره اسپری شده است. اما این نانوسیم ها بیش از حد کوچک هستند که خود به خود نور را پخش کنند، به طوری که کلارک و همکارش ساموئل شیان برای این کار یک ولتاژ الکتریکی به آن اعمال می کنند. با انجام این کار، نانوسیم ها در دو طرف شیشه تحریک شده و به سمت یکدیگر حرکت می کنند و الاستومر را نرم می نمایند.

نانوسیم ها به طور نامنظم در سراسر سطح قرار می گیرند، و به همین ترتیب الاستومر نرم نیز به طور یکنواخت تغییر شکل پیدا می کند.

شیان گفت: این تکنولوژی شبیه به یک برکه یخ زده است. اگر برکه یخ زده صاف باشد، شما می توانید از میان یخ ببینید، ولی اگر ضخامت یخ زیاد باشد، شما قادر به دیدن چیزی نیستید.

این دو گفتند که تغییرات الاستومر تا حد زیادی وابسته به ولتاژ الکتریکی است. اگر شما یک پنجره کاملا مات می خواهید، باید ولتاژ بیشتری اعمال کنید و اگر یک پنجره تیره با ویژگی های هوای ابری می خواهید، باید شدت ولتاژ را کم کنید.

کلارک گفت به دلیل این که فناوری آن ها از یک پدیده فیزیکی به جای یک واکنش شیمیایی استفاده می کند، در نتیجه این راه برای رسیدن به پنجره های قابل تنظیم، قطعا ارزان تر و ساده تر  است. همچنین روش ساخت نوین این پنجره ها امکان استفاده برای پروژه های بزرگ تر را هم می دهد.

در همین حال، تیم در حال کار بر روی ترکیب نسخه های نازک تر از الاستومرها است. این کار نیازمند ولتاژ پایین و تجهیزات الکترونیکی استاندارد مناسب است.

با این که به نظر می رسد این پنجره ها اختراعی مفید و کاربردی باشند، ولی دانشگاه هاروارد درخواست حق ثبت این اختراع را رد کرده است. البته مشکل به همین جا ختم نمی‌شود و تیم توسعه دهنده با صنعت تولید شیشه نیز به مشکل برخورده است. البته هنوز دلایل این سنگ اندازی‌ها و مخالفت ها دقیقا مشخص نیست و شاید با شنیدن نظر طرف مقابل حق را به آن ها بدهیم.

منبع: techtimesبدون دیدگاه