BBC Micro Bit چیست؟

 امروز هر بچه هفت ساله در بریتانیا یک BBC Micro Bit دریافت خواهد کرد. اما این محصول چیست؟

bbc micro bit

به گزارش کلیک، BBC Micro bit نسل جدیدی از کدنویسی را موجب خواهد شد که در واقع جانشینی مناسب برای BBC Micro معمولی است که سی سال پیش عرضه شد.

در ادامه تمام مطالبی که نیاز است شما درباره Micro Bit بدانید شرح داده می‌شود. امروز نیز این محصول در میان تمام بچه‌های هفت ساله در بریتانیا در حال توزیع شدن است.

اگر شما در دهه ۱۹۸۰ بزرگ شده‌اید، همانطور که من شده‌ام، بدون شک شما هم از BBC Micro استفاده کرده‌اید یا آن را دیده‌اید. Micro Bit در واقع یک کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی با برخی ویژگی‌های حرفه‌ایی است که بی‌بی‌سی امیدوار است که بتواند کمبودهایی را که در حال حاضر در میان کودکان در زمینه‌های علم و تکنولوژی و آموزش‌های مهندسی وجود دارد، بیابد و آن‌ها را از طریق این محصول بهبود بخشد.

تاریخ انتشار BBC Micro Bit UK: چه زمانی BBC Micro Bit منتشر خواهد شد؟

این میکرو کامپیوتر امروز (۲۲ مارچ) در حال توزیع شدن در میان کودکان هفت ساله در بریتانیا است. البته تاخیر به وجود آمده در توزیع این میکرو کامپیوتر به دلیل مشکلات به وجود آمده در منبع تغذیه Micro Bit  بود.

قیمت BBC Micro Bit UK: چه کسی BBC Micro Bit  رایگان دریافت خواهد کرد؟

در حال حاضر قیمت این دستگاه صفر پوند است و یک میلیون Micro Bit به طور رایگان به دانش آموزان هفت ساله داده خواهد شد. اما طبق برنامه ریزی قرار است تا بعد از توزیع اولیه آن، این محصول برای فروش گذاشته شود تا همه افراد بتوانند آن را خریداری کنند. قیمت این محصول هنوز اعلام نشده است.

BBC Micro Bit چیست؟

Micro Bit  بردی است متشکل از مدارهایی که بر روی آن قرار گرفته‌اند. اندازه آن ۵۰*۴۰ میلی‌متر است با دو دکمه و آرایشی از ۲۵ LED که به صورت ۵*۵ چیده شده‌اند.

این دستگاه در رنگ‌های مختلفی از جمله سبز و آبی عرضه خواهد شد.

بچه‌ها می‌توانند به وسیله یک برنامه تحت وب این برد را برنامه‌ریزی کنند و کارهای مختلفی با آن انجام دهند. مانند روشن کردن اعداد، روشن کردن حروف و به حرکت در آوردن پیام‌هایی بر روی LEDها. علاوه براین، چون یک شتاب‌سنج و قطب‌نما در داخل آن تعبیه شده است، این برد می‌تواند حرکت‌ها را تشخیص دهد و بگوید که در کدام جهت قرار دارد.

bbc micro bit

دکمه‌های این برد قادر به کنترل بازی‌ها هستند یا حتی می‌توانند موسیقی که در دستگاه دیگری، مانند تلفن همراه، در حال پخش است، کنترل کنند. این توانایی به دلیل وجود بلوتوثی است که بر روی این برد قرار دارد. بنابراین این برد می‌تواند با سایر دستگاه‌هایی که بلوتوث دارند، مانند تبلت‌ها، دوربین‌های عکاسی و بسیاری از گجت‌های خانگی هوشمند ارتباط برقرار کند.

هم‌چنین پنج ترمینال برروی این برد قرار دارند. این ترمینال‌ها با کابل‌هایی کار می‌کنند که در یک سر آن فیش چهار میلی‌متری و در سر دیگری  آن یک کلیپ (گیره) قرار دارد. با استفاده از این ترمینال‌ها و کابل‌ها بچه‌ها می‌توانند حسگر‌های بیشتری از جمله شتاب‌سنج، رطوبت‌سنج و غیره به برد متصل کنند. هم‌چنین Micro Bit می‌تواند سیگنال‌ها را به منظور کنترل موتورها ، ربات‌ها و سایر چیزها به ترمینال‌ها ارسال کند.

آن قسمت‌هایی که با رنگ طلایی در تصویر مشخص شده‌اند جنبه نمایشی ندارند: لبه Micro Bit  در واقع یک رابط استانداردی است که به برد اجازه می‌دهد به Raspberry Pi،Arduino ، Galileo یا Kano متصل شود.

علاوه بر این Micro Bit می‌تواند زمانی که به یک کامپیوتر متصل شده است مانند یک فلش درایو USB عمل کند. در نتیجه برنامه‌ها می‌توانند از طریق کامپیوتر به برد منتقل شوند.

bbc micro bit

برق این برد توسط دو باتری نیم قلمی تامین می‌شود که البته با اتصال آن به یک دسگاه دیگر مانند Raspberry Pi نیز می توان برق آن را تامین کرد.

چطور یک BBC Micro Bit را برنامه ریزی کنیم؟

بچه‌ها می‌توانند Micro Bitها را از طریق یک محیط تحت وب برنامه نویسی کنند. زبان‌هایی از جمله جاوا اسکریپت، پایتون، سی پلاس پلاس و Blocks که یک زبان برنامه‌نویسی ویژوال است جهت برنامه نویسی در این محیط ارائه می‌شوند.

bbc micro bit

بچه‌ها زبان مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند، برنامه خود را می‌نویسند و سپس آن را ذخیره می‌کنند و در نهایت به یک سرور  می‌فرستند. این سرور برنامه نوشته شده را کامپایل می‌کند و آن را به کد قابل فهم توسط Micro Bit تبدیل می‌کند. برنامه‌های کامپایل شده قابل دانلود هستند و می‌توانند به Micro Bit انتقال پیدا کنند.

ویرایشگرهایی که در اختیار برنامه‌نویسان قرار داده می‌شوند (منظور از ویرایشگر همان محیط‌های برنامه‌نویسی است) از طریق کامپیوترهای شخصی، لپ‌تاپ، تلفن هوشمند و تبلت قابل اجرا هستند. چون همانطور که گفته شد این ویرایشگرها تحت وب هستند.

یکی از میزیت‌هایی که در اینجا وجود دارد این است که می‌توان برنامه‌های کامپایل شده را از طریق بلوتوث به Micro Bitها منتقل کرد.

bbc micro bit

مشخصات BBC Micro Bit

اندازه: تقریبا پنج سانتی‌متر در چهار سانتی‌متر

وزن: هشت گرم

پردازنده: سی پی یو ۳۲ بیتی ARM Cortex M0

بلوتوث با مصرف انرژی کم

قطب نمای دیجیتال

شتاب سنج

کنترل کننده میکرو USB

LED با چینش ۵*۵ با ۲۵ LED قرمز رنگ

دو دکمه قابل برنامه ریزی

منبع تغذیه: دو باتری نیم قلمی

bbc micro bit

منبع: pcadvisorبدون دیدگاه