اختلال اینترنت با پاک شدن یک کد کوچک

یک مرد در اوکلند کالیفرنیا، در هفته گذشته با حذف ۱۱ خط کد کار وب را در سراسر جهان مختل کرد.

به گزارش کلیک، داستان آذر کولو ۲۸ ساله به طور خلاصه نشان می دهد، که چگونه شکستن اینترنت و نوشتن یک نرم افزار برای وب، وابسته به تکه کدی کوچک است که برنامه نویسان متکی به آن هستند. زمانی که سیستم اینترنت مختل شود، مانند آن چه که در هفته گذشته اتفاق افتاد، عواقب آن می تواند گسترده و غیر قابل پیش بینی باشد.

ابزار منبع باز

کولو در حال چاپ کدی که برای npm ( یک سرویس محبوب است که به طور گسترده برای پیدا کردن و نصب نرم افزارهای منبع باز نوشته شده به زبان جاوا اسکریپت استفاده می گردد) نوشته است بود، تا آن را منتشر کرد، که این اتفاق افتاد. فلسفه کاری npm در وهله اول این گونه است که می بیند کاربر (کولو) چه چیزی را برای کمک به سرویس ارائه کرده است و یا دلیل استفاده نکردن از آن چیست. مانند بسیاری از افراد در جامعه گسترده کدنویسان که کدهای خود را به صورت رایگان در اختیار دیگران قرار می دهند، که مانند نوعی دوستی میان برنامه نویسان است.

استالمن در سال ۱۹۸۵ در بیانیه ای نوشت: عمل اساسی دوستی در میان برنامه نویسان به اشتراک گذاری برنامه هایی است که می نویسند.

این جمله سرمشق بسیاری از برنامه نویسان در آینده مانند کولو گردید. او در ایمیلی به Quartz گفت: من یک دانش آموز فارغ التحصیل دبیرستانی هستم که توانستم به لطف جامعه منبع باز، همه چیز یاد بگیرم و نیز تمام دانشی را که دارم مدیون افرادی هستم که هرگز از فلسفه منبع باز دست نکشیدند. این افراد نه تنها الگوی من برای پیشرفت، بلکه الگوی بسیاری از افراد مانند من هستند.

همه چیز با یک ایمیل شروع شد

یکی از پکیج های جاوا اسکریپتی که کولو بر روی آن کار می کرد، کیک نام داشت که به برنامه نویسان در راه اندازی قالب برای پروژه های خود کمک می کرد. این پکیج به طور گسترده شناخته شده نیست، ولی مورد استفاده تعداد زیادی از توسعه دهندگان قرار می گیرد. در ۱۱ مارس، کولو یک ایمیل از طرف باب استراتون که یک مامور ثبت اختراع است، دریافت کرد که از او خواست نام پروژه خود را تغییر دهد چرا که آن ها می خواهند پکیج اصلی خود را منتشر کنند.

او در ایمیل خود نوشت: آیا شما می توانید نام پروژه خود را تغییر دهید.

کولو در جواب گفت: متاسفم. من دارم یک پروژه منبع باز با همین نام تولید می کنم.

گفت و گو به سرعت ادامه یافت و استراتون تهدید به اقدام قانونی کرد: ما نمی خواهیم برای شما مزاحمت ایجاد کنیم، ولی این یک پروژه تجاری ثبت شده در بیشتر کشورهای جهان است و اگر شما واقعا یک پروژه منبع باز به نام کیک منتشر کنید، وکلای تجاری ما مجبور به شکایت از شما هستند و ما راهی به جز این نداریم.

کولو در پاسخ گفت: هاهاها، شما همین حالا هم مزاحم شده اید. پس لعنت به تو. دیگر هم به من ایمیل نزنید.

وقتی که استراتون دید کولو قانع نمی شود، پیشنهاد پرداخت پول کرد و کولو هم بدون معطلی گفت ۳۰ هزار دلار، البته روشن بود که این دو نفر به توافق نمی رسند. بنابراین، استراتون شکایت خود را برای تغییر نام به npm عرضه کرد. این را اسحاق اسلوتر، مدیر اجرایی npm گفت و تایید کرد که نام را به نفع شرکت تغییر می دهد.

اسلوتر در ایمیلی به استراتون و کولو در ۱۸ مارس نوشت: در این مورد، ما معتقدیم بسیاری از کاربران که از پکیج کیک استفاده می کنند، تمایل دارند آن در سایت kik.com عرضه شود و اتفاقا منطقی هم به نظر می رسد.

کولو در پاسخ گفت: من شما را سال هاست که می شناسم و هرگز تصور نمی کردم شما طرف وکلای تجاری این شرکت را بگیرید که به نوعی تهدیدی برای جامعه منبع باز هستند.

بسیاری از برنامه نویسان، به ویژه در جامعه منبع باز، لازمه حیاتی جامعه ایالات متحده هستند و دلالن و وکلای تجاری می خواهند آن ها را از میان بردارند. برای سالها، شرکت های نرم افزاری با طرح دعوی در دادگاه بر سر حقوق ثبت اختراع، مانند نمایش تصاویر بر روی صفحات وب و یا ارسال اخبار از طریق ایمیل، برنامه نویسان را بمباران کرده اند. توسعه دهندگان نرم افزار، این پرونده های حقوقی را به عنوان یک مانع برای نوآوری و اخاذی می دانند.

برای کولو، تصمیم انتقال نام دامنه به شرکت تجاری بسیار ناراحت کننده و سخت بود و در جواب ایمیل گفت: می خواهم تمام پکیج هایی که در npm ثبت کرده ام، حذف شوند. دیگر نمی خوام بیش از این عضوی از npm باشم. اگر این کار را نمی کنید، به خودم بگویید چگونه این کار را انجام دهم.

شکستن اینترنت
دو روز بعد از ارسال آخرین ایمیل کولو به npm در ۲۲ مارس، برنامه نویسان جاوا اسکریپت در سراسر جهان وقتی سعی می کردند کدهای نوشته شده خود را اجرا کنند، با پیام خطای عجیب و غریبی روبه رو می شدند. خطا این بود:
npm ERR! 404 'left-pad' is not in the npm registry.
یعنی کدی که آن ها می خواهند اجرا کنند، نیازمند پکیجی به نام “left-pad” است، در حالی که چنین چیزی در npm وجود ندارد.
بسیاری از برنامه نویسان حتی نام “left-pad” را هم نشنیده بودند، ولی حالا اجرای کدهای آن ها وابسته به آن بود.
یک ساعت پس از این که این موضوع اتفاق افتاد، کولو در پستی عنوان کرد که با nmp  یک شرکت تجاری به مشکل برخورده است و به خاطر نتیجه این کار تمام فایل های خود را که یکی از آن ها و شاید مهم ترین آن “left-pad” نام داشت، پاک کرده است.
وی در ادامه گفت: این قضیه به من فهماند npm بیشتر از آن چه تصور می کردم، وابسته به مردم است.
بعد از این اتفاق npm تصمیم گرفت آن ۱۱ خط پاک شده را باز گرداند تا مشکل برطرف شود، که همین طور هم شد و در طی ۲ ساعت این مشکل حل گردید.
بسیاری از برنامه نویسان kik را به خاطر مقابله با یک برنامه منبع باز سرزنش کردند و اعلام کردند به پکیج آن ها را تحریم خواهند کرد و تا آنجا که بتوانند علیه آن تبلیغات بد خواهند نمود.
مایک رابرتز از kik در مصابحه ای گفت: در وهله اول پشیمان هستم که چرا کولو را راضی نکردیم. جامعه منبع باز  عضو مهمی از دنیای وب و برنامه نویسی است و می تواند بسیار مفید و کمک رسان باشد.
منبع: qzبدون دیدگاه