فتح فایروال پر قدرت چین توسط گوگل

گوگل توانست برای یک ساعت از فایروال قدرتمند چین عبور کند.

به گزارش کلیک، وبلاگ‌نویسان چینی اعلام کردند از ساعت ۱۱٫۳۰ شب یکشنبه تا ساعت ۱٫۱۵ صبح دوشنبه گوگل توانست سرورهایی با آی‌پی جدید در آسیا راه‌اندازی کند.

موتور جستجوی گوگل بعد از سال‌ها سانسور به وسیله مراجع قانونی که تقریبا به طور کامل این وب‌سایت را مسدود کرده بودند، توانست مدت زمان محدودی از شب یکشنبه در سرزمین اصلی چین (mainland China) قابل دسترسی باشد (سرزمین اصلی چین اصطلاحی سیاسی و جغرافیایی است که برای اشاره به منطقهٔ ژئوپلتیک تحت سلطهٔ جمهوری خلق چین به کار می‌رود. سرزمین اصلی چین عموماً مناطق اداری ویژهٔ هنگ کنگ و ماکائو را شامل نمی‌شود.)

حدودا ساعت ۱۱٫۳۰ شب تعدادی از کاربران چینی که هر لحظه به تعداد آنها افزوده می‌شد پست‌هایی را در اینترنت منتشر کردند مبنی بر این‌که آن‌ها توانستند به موتور جستجوی گوگل از طریق Google.com ،Google.com.hk ،Google.com.vn ،Google.com.sg دسترسی یابند.

اما به گفته کاربران، سرویس جی‌میل و سایر سایت‌های معروف هم‌چون فیسبوک و یوتیوب در آن مقطع زمانی هم‌چنان مسدود باقی ماندند.

دسترسی به گوگل بسیار کوتاه مدت بود زیرا تمام سرویس‌ها بار دیگر از ساعت ۱٫۱۵ صبح دوشنبه مسدود شدند. البته گوگل از اظهارنظر در مورد این موضوع خودداری کرد.

علاوه براین برخی از رسانه‌های چینی در وبلاگ‌های خود بیان کردند که دسترسی به گوگل ممکن شده بود زیرا گوگل سرورهایی با آی‌پی جدید خود در مناطق آسیایی معرفی کرده بود.

از جمله:   vn\jp\uk\in\ar\es\pk\sa\sg

این عمل توانست به نوعی فایروال قدرتمند دولتی چین را که یکی از پیچیده‌ترین مکانیزم‌های سانسور در دنیا محسوب می‌شود حداقل به مدت یک ساعت در تصاحب خود در آورد و آن را شناسایی کند.

در مدت زمانی که گوگل به راحتی قابل دسترسی بود، بسیاری از کاربران اینترنتی اخباری را در شبکه‌های اجتماعی چینی مانند Weibo و Wechat منتشر کردند و بیان کردند که این حرکت برای کشور ما بازگشت به آزادی بیان بود.

Li Yue مهندس فناوری اطلاعات در شهر Shenzhen چین گفت: من با دوستان خود تماس گرفتم تا آن‌ها نیز این مورد را آزمایش کنند. اگرچه مطمئن نبودم که آیا این قضیه مربوط به یک نقص فنی است یا تغییر در سیاست دولت است، اما من بسیار هیجان زده و خوشحال شدم. من حتی در آن لحظه تصور کردم که گوگل رفع فیلتر شده بود و آزادی بیان بار دیگر به سرزمین اصلی چین بازگشته بود.

Xiaohu Erin یکی دیگر از کاربران اینترنتی طی پیامی در ساعت ۱٫۱۶ صبح روز دوشنبه در Weibo.com اعلام کرد: گوگل دوباره مسدود شد. ما باید این خوشحالی کوتاه مدت را به خاطرات بسپاریم.

برخی دیگر از سرویس‌های گوگل مانند جی‌میل هم‌چنان در سرزمین اصلی چین مسدود هستند.

سرویس‌های آنلاین دیگری نظیر شبکه‌های اجتماعی فیسبوک، توییتر و یوتیوب که گوگل مالک آن است سالیان درازی است که در چین مسدود شده است.

گوگل پس از آنکه مورد حمله سایبری در سرویس جی‌میل خود قرار گرفت و با سیستم سانسور دولتی چین روبرو شد، سرویس جستجوی آنلاین خود را در سال ۲۰۱۰ از سرزمین اصلی چین به هنگ کنگ منتقل کرد.

 منبع: scmpبدون دیدگاه