ساخت پنجره ها و پنل های خورشیدی از چوب های شفاف

در آینده می توان پنجره ها و پانل های خورشیدی را از بهترین و ارزان ترین مواد ساخت. محققان در موسسه سلطنتی فناوری KTH استکهلم ماده چوبی جدید و شفافی ساخته اند که برای تولید انبوه مناسب است.

به گزارش کلیک، لارس برگلاند استاد مرکز علوم والنبرگ در KTH اعلام کرد با وجود اینکه قبلا چوب های شفاف نوری برای نمونه های میکروسکوپی در مطالعه آناتومی چوب توسعه داده شده اند این پروژه راهی برای استفاده از این مواد در مقیاس بزرگ معرفی می کند.

از آنجا که این نوع چوب های شفاف کم هزینه است و از منابع تجدید پذیر تولید می شود و همچنین به راحتی در دسترس می باشد ماده ای بسیار مناسب برای سلول های خورشیدی بنظر می رسد.

به نقل از برگلاند این ماده در پوشش سطوح بزرگ با سلول های خورشیدی بسیار قابل اهمیت خواهد شد و همچنین از این پانل های چوبی شفاف را می توان برای پنجره ها، درها و پنجره های نیمه شفاف استفاده کرد. البته ایده استفاده از این ماده برای در ها و پنجره ها علاوه بر نوردهی اتاق ها حفظ حریم خصوصی آن ها نیز است.

این چوب شفاف نوری نوعی از روکش چوبی است که در آن لیگنین (جزئی از دیواره سلولی) بطور شیمیایی حذف شده است.

هنگامی که لیگنین برداشته شود چوب به زیبایی سفید می شود. اما از آنجا که چوب به طور طبیعی شفاف نیست، ما از فناوری خیاطی در مقیاس نانو بهره برده ایم. به این صورت که لایه روکش سفید و متخلخل با پلیمری شفاف اشباع می شود و سپس خواص نوری این دو مواد تطبیق داده می شود.

پیش از این هیچ کس امکان ایجاد ساختارهای شفاف بزرگتر را برای استفاده به عنوان سلول های خورشیدی در ساختمان ها تصور نمی کرد.

در میان کار هایی که انجام شده است مرحله بعدی افزایش شفافیت و بالا بردن مقیاس فرآیند ساخت است.

چوب به دلیل اینکه از منابع تجدید پذیر تامین می شود و همچنین خواص مکانیکی عالی از جمله قدرت، مقاومت، چگالی کم و رسانایی پایین حرارتی ارائه می دهد تا کنون مورد توجه و پر کاربردترین مواد زیستی در ساخت و سازها بوده است.

منبع: phys

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.