استفاده از نور برای به حرکت در آوردن مواد فعال

نور در یک طول موج مشخص می‌تواند برای به حرکت درآوردن مواد فعال استفاده شود و حرکت آن‌ها را کنترل کند.

به گزارش کلیک، در آینده این کشف می‌تواند در زمینه‌های مختلفی، مثل محافظت محیط زیست، پزشکی و توسعه مواد جدید قابل برنامه‌ریزی بااهمیت باشد.

یواکیم استنهامر از دانشگاه لاند سوئد، سرپرست تحقیقاتی بود که با همکاری دانشگاه دوسلدورف، ادینبورگ و کمبریج مدلی را ساختند که در آن الگوهای مشخصی از نور، حرکت اجزای فعال را کنترل می‌کند.این نور باعث می‌شود ذرات ترکیبی نیز همانند میکرو ارگانیسم‌ها، مثل باکتری یا جلبک، چیزی شبیه یک پمپ تشکیل دهند.

در تحقیقات قبلی، این نوع پمپ به‌طور مصنوعی ایجاد شده بود. نکته جدید در این مطالعه، استفاده از نور برای وادار کردن اجزای فعال به ساخت پمپ است که بتوانند به‌وسیله آن در محیط اطراف حرکت کنند. با تنظیم نور، می‌توان این اجزا را در جهت‌های مختلف به حرکت درآورد.

این یک حوزه پژوهشی نسبتا جدید است، اما ایده‌های مختلفی برای کاربردهای آینده آن وجود دارد. ذرات فعال قادرند با کمک سوخت، مثلا با استفاده از شکر، حرکت کنند. یک کاربرد احتمالی این ذرات می‌تواند تحویل مواد دارویی یا نانوسنسورها به بخش خاصی از بدن باشد. در علوم زیست محیطی، ذرات فعال را می‌توان با ربات‌های هدفمند مقایسه کرد که مکان نشت نفت را شناسایی کرده و سپس با انتشار مواد شیمیایی از آلودگی جلوگیری می‌کنند.

یواکیم استنهامر می‌گوید: “استراتژی ما این پتانسیل را دارد که به یک راه ساده و ارزان برای پمپ و کنترل باکتری و دیگر مواد فعال تبدیل شود.”

وی معتقد است بزرگترین پتانسیل این ماده در زمینه علم مواد است. استفاده از اجزای فعال برای کنترل مواد قابل برنامه‌ریزی می‌تواند به حقیقت بدل شود. با تغییر شرایط خارجی، تغییر در ساختار، خواص و عملکرد مواد نیز امکان‌پذیر است.

وی در ادامه گفت: “نتایج ما نشان می‌دهند که خواص اجزای فعال را می‌توان در آینده برای طراحی مواد جدید استفاده کرد که در حال حاضر قادر به تولید آن نیستیم.”

منبع: physبدون دیدگاه