جزییات غیر رسمی محصول جدید شرکت AMD

در رویداد کپسایسین ۲۰۱۶، شرکت AMD نقشه راه یک GPU جدید را به نمایش گذاشت.

به گزارش کلیک، پولاریس، اولین نوع از این GPU طراحی شده و به طور خلاصه توسط AMD از جزییات آن صحبت شده است. با این حال در این نمایش از جانشینان GPU پولاریس یعنی وگا (Vega) و ناوی (Navi) نیز سخن به میان آمد. در پایان هفته گذشته ما برای اولین بار جزییات نیمه رسمی وگا را به لطف صفحه لینکدین مدیر تحقیق و توسعه این شرکت متوجه شدیم.

polaris-roeadmap

یو ژانگ مدیر تحقیق و توسعه شرکت AMD در شانگهای، لیستی از کارهای پروژه گرینلند را به عنوان تجربه کاری در صفحه لینکدین خود گذاشت. همانطور که در اسکرین‌شات زیر می‌بینید، گرینلند به عنوان “یک تراشه پیشرو در نسل اول گرافیک‌های IP v9.0 معرفی شده و ظرفیت ۴۰۹۶ پردازنده سایه‌زن و همچنین طراحی کاملا جدید SOC v15 را دارد.”

screenshot

مشخصات گرافیک IP v9.0 شبیه  یک وگا GPU به نظر می‌رسد. در حالی که ژانگ در توصیافت خود اشاره کرده بود که این یک SOC است، ما نباید اینطور نتیجه‌گیری کنیم که او درباره APU جدید این شرکت صحبت می‌کند، زیرا قبلا نیز تراشه‌های هاوایی و فیجی نیز طراحی مشابهی داشته‌اند(فیجی بخشی از خانواده گرافیک IP v8.0 است).

با وگا که توسط شرکت AMD به عنوان یک جی پی یو HMB2 طراحی کرده است، ما تصور می‌کنیم کارت گرافیک پایه وگا جانشینان طیف فیجی خواهند بود. پردازنده جریان ۴۰۹۶ ارتقا یافته و یک چیپست ۱۴ نانومتری است. دیگر تخمین‌ها مبتنی بر این است که کارت گرافیک گرینلند/وگا ۲۰ تا ۳۰ درصد عملکرد بهتری نسبت به فیجی خواهد داشت.

منبع: hexusبدون دیدگاه