اجرای نرم افزار AutoHotKey همزمان با راه اندازی ویندوز

AutoHotKey یکی از بهترین نرم افزار های رایگان ویندوز برای ساختن سریع کلید های میان بر و ایجاد وظایف خودکار مختلف است. گاهی اوقات برای استفاده از اسکریپت هایی که با نرم افزار  AutoHotKey ساخته اید، لازم است تا آن اسکریپت ها به صورت خود کار همزمان با راه اندازی ویندوز اجرا شود. ما در اینجا قصد داریم تا آموزش اجرای این نرم افزار همزمان با راه اندازی ویندوز را برای شما ارائه دهیم.

کلیک – برای اجرای اسکریپت های AutoHotKey همراه با اجرای ویندوز دو راه اصلی وجود دارد. راه اول اضافه کردن آن به پوشه Startup، و راه دیگر ایجاد یک وظیفه برنامه ریزی شده (scheduled task) است. در اینجا هر دو راه را برای شما خواهیم آورد و شما می توانید هر کدام که برایتان مناسب تر است را اجرا کنید.

 

اضافه کردن AutoHotKey به پوشه Startup

آسان ترین راه برای اجرای اسکریپت AutoHotKey همراه با ویندوز، قرار دادن آن در پوشه Startup است. برای انجام این کار کلید های Win + R را فشار داده، و آدرس زیر را کپی کرده و در کادر باز شده قرار دهید:

%appdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

schedule-autohotkey-run-command

این کار باعث می شود تا پوشه startup مخصوص هر کاربر باز شود. روی یک قسمت خالی در صفحه این پوشه کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه New را انتخاب کرده و سپس روی Create Shortcut کلیک کنید.

schedule-autohotkey-new-shortcut

در پنجره Create Shortcut روی دکمه Browse کلیک کنید. اسکریپت AutoHotKey مورد نظر را انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

schedule-autohotkey-shortcut-location

در صفحه بعد نام میان بر (shortcut) را وارد کرده و سپس برای پایان کار روی Finish کلیک کنید.

schedule-autohotkey-shortcut-name

اکنون هر گاه شما وارد ویندوز شوید، اسکریپت AutoHotKey نیز به صورت خودکار اجرا می شود.

schedule-autohotkey-shortcut-created

توجه: اگر تمایل دارید تا اسکریپت AutoHotKey برای همه کاربران و حساب های کاربری یک رایانه اجرا شود، باید میان بر آن را در مسیر زیر ایجاد کنید. مسیر زیر به پوشه Startup همه کاربران مربوط می شود:

%programdata%\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup

 

اجرای خودکار اسکریپت ها با استفاده از Task Scheduler ویندوز

اگر شما می خواهید کنترل بیشتری روی اسکریپت داشته باشید و یا تمایل دارید که آن با دسترسی مدیریتی اجرا شود، استفاده از ابزار Task Scheduler بهترین راه حل برای شماست. ابتدا در منوی استارت ویندوز Task Scheduler را جستجو کرده و آن را باز کنید.

schedule-autohotkey-search-task-scheduler

پس از باز کردن Task Scheduler، از منوی سمت راست روی گزینه Create Task کلیک کنید.

schedule-autohotkey-create-task

در پنجره باز شده در سربرگ General نام وظیفه (task) خود را وارد کرده و سپس از قسمت پایینی، گزینه Run only when user is logged on را به حالت انتخاب در بیاورید. اگر تمایل دارید اسکریپت با دسترسی مدیریتی اجرا شود، تیک گزینه Run with highest privileges را بزنید.

schedule-autohotkey-task-name

اکنون به سربرگ Triggers مراجعه کرده و روی دکمه New کلید کنید تا یک trigger جدید ایجاد شود. در پنجره New Trigger از منوی باز شونده گزینه At log on را انتخاب کرده و اطمینان حاصل کنید در قسمت پایینی گزینه Any user در حالت انتخاب باشد. سپس برای اتمام کار روی OK کلیک کنید.

schedule-autohotkey-new-trigger

پس از پایان این کار شما باید قادر باشید صفحه ای مثل تصویر زیر را مشاهده کنید:

schedule-autohotkey-trigger-created

در مرحله بعد به سربرگ Actions رفته و در پایین صفحه روی New کلیک کنید. در پنجره Actions روی دکمه Browse کلیک کرده و فایل اجرایی نرم افزار AutoHotKey را از پوشه Program Files انتخاب کنید. سپس آدرس اسکریپت AutoHotKey خود را در کادر Arguments وارد کرده و برای ذخیره سازی روی OK کلیک کنید.

schedule-autohotkey-add-action

توجه: اگر شما در بخش Program or Script مستقیما اسکریپت را انتخاب کنید، ممکن است ویندوز در هنگام راه اندازی نتواند آن را اجرا کنید.

پس از پایان این مرحله باید بتوانید صفحه ای مثل تصویر زیر را مشاهده کنید:

schedule-autohotkey-action-created

حال به سربرگ Conditions رفته و تیک گزینه Start the task only if the computer is on AC power را بردارید. این کار باعث می شود حتی در صورتی که شما با استفاده از باتری لپ تاپ خود آن را راه اندازی کنید بازهم اسکریپت اجرا شود.

schedule-autohotkey-conditions

در پایان برای ذخیره سازی مراحل، کافیست روی دکمه OK کلیک کنید. اگر قصد دارید تا آن را آزمایش کنید، task را انتخاب کرده و در بخش Selected item گزینه Run را انتخاب کنید. با انجام این کار باید اسکریپت AutoHotKey اجرا شود.

schedule-autohotkey-run-task

اکنون به محض اینکه شما رایانه خود را روشن کرده و به ویندوز وارد شوید اسکریپت AutoHotKey نیز اجرا می شود.

schedule-autohotkey-ahk-startedنرم افزار

منبع: maketecheasierبدون دیدگاه