معرفی پهپاد مجهز به سلول‌های سوختی هیدروژنی

یک شرکت انگلیسی ادعا کرده است با عرضه پهپاد ابداعی خود می‌تواند تحولی چشم‌گیر در فناوری ساخت پهپادها ایجاد کند.

به گزارش کلیک، پهپاد توسعه داده شده توسط شرکت Intelligent Energy از نظر ظاهری تفاوت چندانی با سایر پهپادهای تجاری موجود در بازار ندارد، اما دارای دو سلول سوختی هیدروژنی است که آن را از سایر پهپادها متمایز می‌کند. از خروجی اگزوز این پهپاد، تنها هوای داغ و آب خارج شده و به گفته مخترعان، موتور هیدروژنی آن می‌تواند دو معضل عمده مرتبط با پهپادها را مرتفع کند: زمان پرواز و سوخت‌گیری مجدد.

جولیان هیوز، مدیر بخش فروش محصولات الکترونیکی شرکت Intelligent Energy می‌گوید:”در بالای پهپاد، دو دسته سلول سوختی تعبیه شده‌اند (این سلول‌ها برای کار به اکسیژن نیاز دارند و آن را به کمک فن‌های پهپاد از هوا به دست می‌آورند) و در زیر پهپاد نیز یک مخزن هیدروژن، جای گرفته است. بنابراین هیدروژن و اکسیژن در طول صفحات سلول سوختی جاری شده و انرژی الکتریکی موردنیاز برای پرواز پهپاد را تامین می‌کنند.

مطابق اظهارات آقای هیوز، بازار پهپادهای تجاری با آمدن راکت‌های هوایی به بیش از ۵ میلیارد یورو تا سال ۲۰۲۰ خواهد رسید، اما مهم‌ترین موانع پیش رو برای فراگیر شدن هرچه بیشتر فناوری پهپاد، گستره محدود پروازی و همچنین زمان بیش از حد موردنیاز برای شارژ مجدد باتری‌های آن است.

او می‌گوید:”مشکل اصلی باتری‌های فعلی نصب شده روی پهپادها زمان پرواز است، به گونه‌ای که پهپادها می‌توانند تنها به مدت ۱۵ دقیقه در آسمان پرواز کنند و پس از آن باید برای شارژ مجدد، روی زمین فرود بیایند.” وی می‌افزاید:”با فناوری سلول سوختی جدید ارائه شده توسط شرکت ما، زمان پرواز به میزان قابل توجهی و حدودا بین ۱ تا ۲ ساعت افزایش می‌یابد. بدین ترتیب نیاز به شارژ مجدد باتری‌ها وجود نداشته و تنها کافی است که مخزن سوخت پهپاد تعویض شود، کاری که به سرعت و در عرض تنها ۱ دقیقه قابل انجام است.”

شرکت Intelligent Energy به تازگی اعلام کرده بود که در حال انعقاد قراردادی با یکی از تولیدکنندگان عمده پهپاد در جهان است. در مقر این شرکت، کارشناسان صرفا به آزمایش پهپادها بسنده نمی‌کنند بلکه کاربردهای بالقوه آن‌ها را نیز در همه چیز از خودرو گرفته تا گوشی هوشمند مورد بررسی قرار می‌دهند.

جولیان هیوز می‌گوید:”این اختراع، مقدمه‌ای برای ورود به سایر زمینه‌ها در بازار انرژی است. ما مشاهده می‌کنیم که شرکت‌های خودروسازی اقدام به عرضه حامل‌های سلول سوختی کرده‌اند، این حامل‌ها در واقع به مثابه جایگاه‌های ثابت انرژی هستند که در آن‌ها سلول‌های سوختی، انرژی پشتیبان موردنظر را برای دستگاه‌هایی از قبیل آنتن‌های BTS فراهم می‌کند. بنابراین می‌توان در حالت کلی از آن‌ها به عنوان ژنراتور استفاده کرد.”

Intelligent Energy می‌گوید که امیدوار است پهپادهای مجهز به سلول‌های سوختی را تا سال آینده روانه بازار کند. این شرکت همچنین در حال همکاری با یک سازنده تلفن هوشمند برای ساخت یک گوشی است که می‌تواند به کمک سلول‌های سوختی هیدروژنی تا یک هفته شارژ نگه دارد.

منبع: euronewsبدون دیدگاه