علت ناشناخته بروز وضعیت اضطراری در فضاپیمای کپلر

فضاپیمای کپلر دوباره آنلاین شد اما ناسا هنوز نمی‌داند علت تغییر فضاپیما به حالت اورژانسی چه بوده است.

به گزارش کلیک، فضاپیمای کپلر دچار مشکل شده و ناسا همچنان نگران است. هفته گذشته ناسا طی یک تماس عادی با فضاپیمای خودکار در کمال تعجب متوجه شد که این فضاپیما در حالت اضطراری استفاده از سوخت قرار گرفته است. از همه بدتر این است که فضاپیما حدود ۱۲۰ میلیون کیلومتر دورتر از سیاره ما قرار دارد و ناسا قادر نیست مشکلات آن را رفع کند. در تماس‌های بعدی خبرها حاکی از این است که وضعیت اضطراری به پایان رسیده است اما تا پایان هفته که ناسا تمام داده‌های دریافتی از فضاپیما را بررسی می‌کند، نمی‌توان از این بابت مطمئن شد.

پس از آن‌که ماموریت اولیه فضاپیمای کپلر برای کشف سیارات فراخورشیدی(اگزوپلنت) در سال ۲۰۱۴ به پایان رسید، ماموریت دیگری به نام k2 به او داده شد. ماموریت k2 تحقیق درباره دیگر اجرام سماوی بود که شامل ستارگان جوان، ابرنواخترها و هر چیز دیگری که کپلر می‌تواند در فضا شناسایی کند می‌شد. البته در همان حال به دنبال اگزوپلنت نیز بود. در حال حاضر وضعیت اورژانسی این فضاپیما رفع شده است اما هنوز سوالات بی‌پاسخ بسیاری وجود دارد.

kepler-labeled1

ناسا درنظر داشت مسیر کپلر را تغییر دهد تا به سمت میانه کهکشان راه‌شیری یک آزمایش میکرولنز انجام دهد. میکرولنزینگ یک روش تشخیص وجود سیارات بر اساس خمیدگی نور به دلیل کشش نیروی گرانش سیارات است. هنگامی‌که یک سیاره در مدار یک ستاره قرار می‌گیرد، نیروی گرانش آن باعث تجمع مختصر نور ستاره می‌شود. این تجمع قابل اندازه‌گیری است و حتی اگر خود سیاره قابل رویت نباید باز هم وجود اگزوپلنت را نشان می‌دهد.

در هفتم آوریل هنگامی‌که ناسا فضاپیما را بررسی می‌کرد، متوجه شد کپلر در حالت اورژانسی قرار گرفته است. روز چهارم آوریل تمام سیستم‌ها به‌خوبی کار می‌کردند اما کنترل روز پنجشنبه نشان می‌داد که فضاپیما به‌مدت ۳۶ در حالت اورژانسی قرار داشته است. به‌دلیل فاصله بسیار فضاپیما از زمین، سیگنال‌های ارتباطی ارسال شده ۱۳ دقیقه در راه خواهند بود.

اکنون ناسا ارتباط خود را کپلر را از سر گرفته است و اگر چیزی نیاز به تعمیر دارد، ناسا متوجه خواهد شد و k2 مجددا روی آنتن است. اگ فضاپیما سوخت خود را بسوزاند، ماموریت آن به پایان خواهد رسید اما به احتمال زیاد این مشکل برطرف شده است.

منبع: digitaltrendsبدون دیدگاه