باج افزار Crypto سه میلیون سرور را تهدید می کند

بیش از ۳ میلیون سرور در معرض خطر آلوده شدن به باج افزار Crypto هستند.

به گزارش کلیک، باج افزار ها نرم افزار های مخربی هستند که باعث عدم دسترسی به سیستم می شوند تا زمانی که مبلغی را به فرد سازنده بپردازید. طبق گزارش محققان شرکت سیسکو، هم اکنون نیز نزدیک به ۲۱۰۰ سرور به دلیل استفاده از webshells (اسکریپتی که به عنوان یک کنترل پنل برای سرور عمل می کند) به این بد افزار آلوده شده اند که به مهاجمان قدرت می دهد تا آن ها را کنترل کنند.

طبق این گزارش یکی از دلایل اصلی آلودگی به این بد افزار می تواند استفاده از نسخه های منقضی و قدیمی شده اپلیکیشن هایی مثل Red Hat’s JBoss enterprise باشد. این اپلیکیشن اخیرا شاهد نفوذ بد افزار های بسیاری بوده است. سرور های آلوده شده تا کنون، به حدود ۱۶۰۰ آی پی مختلف مرتبط است که به مدارس، ارگان های دولتی، شرکت های هواپیمایی و دیگر سازمان ها متعلق می باشد.

بسیاری از سرور های آلوده شده از نرم افزار Follet Destiny استفاده می کرده اند، این یک نرم افزار مدیریت کتابخانه بوده و برای پیگیری کتاب های کتابخانه های مدارس کاربرد دارد و در مدارس سراسر جهان استفاده می شود. نمایندگان شرکت سیسکو در حال کار روی این موضوع هستند. همچنین مقامات شرکت Follett اعلام کرده اند که آن ها این مشکل امنیتی را در برنامه خود اصلاح کرده اند.

همچنین ممکن است این تهدید در اپلیکیشن های دیگر نیز وجود داشته باشد و ناشناس باقی بماند که این خطر آن را افزایش خواهد داد. در نتیجه، تیم شرکت سیسکو پیشنهاد می دهند که در صورت آلوده شدن یک سرور به این بد افزار، آن سرور باید فورا تعطیل شود چرا که ممکن است مورد سو استفاده قرار بگیرد.

با افزایش و ادامه حملات، باج افزار Crypto می تواند به تهدیدی برای مقامات امنیت سایبری و توسعه دهندگان تبدیل شود. طبق گزارش منتشر شده از شرکت امنیت سایبری ترند میکرو باج افزار Crypto یکی از تهدیدات امنیتی کلیدی سال ۲۰۱۵ بوده است که در سال ۲۰۱۶ نیز افزایش داشته است. دلیل این امر آن است که کرک کردن باج افزار Crypto در مقایسه با باج افزار های دیگر بسیار دشوار تر است.

منبع: ibtimesبدون دیدگاه