آموزش اینستاگرام

پوست دیجیتال، اطلاعات سلامت بدن افراد را نشان می دهد

همراه اول در کلیک

به تازگی، یک صفحه نمایش فوق نازک ساخته شده در دانشگاه توکیو، صفحه نمایش پوشیدنی در سطح پوست را به واقعیت بدل کرده است.

به گزارش کلیک، محققین یک لایه فیلم ساخته‌اند که با استفاده از آن سنسورها و LED را به پوست انسان می‌چسبانند. این فناوری بسیار مانند یک تاتوی درخشان است که اطلاعات سلامت بدن شما را نمایش می‌دهد.

در این مطالعه، محققین دانشگاه توکیواین فناوری را پوست اپتوالکتریکی یا پوست OE می‌نامند. آشکارسازهای نوری و LED پلیمری به قدری نازک هستند که حتی با لایه فیلم که این فناوری را می‌پوشاند، کل دستگاه تنها ۳ میکرومتر ضخامت دارد. این دستگاه حتی از لایه خارجی پوست بدن انسان نیز نازک‌تر است. ترکیب رنگ‌های مختلف LED و سنسورهای پیچیده‌تر به این فناوری قابلیت ردیابی کارکرد سلامتی بدن را می‌دهد.

یکی از نمونه‌های اولیه این فراپوست دیجیتال با استفاده از آشکارسازهای نوری و LED پلیمری، غلظت اکسیژن در خون را اندازه می‌گیرد. محققین در این مطالعه توضیح دادند: “این دستگاه هنگام قرار گرفتن بر روی انگشت، میزان غلظت اکسیژن خون را اندازه می‌گیرد. صفحه نمایش هفت بخشی دیجیتال و شاخص رنگی داده‌های حاصل را مستقیما بر روی پوست به نمایش می‌گذارد.”

همان‌طور که دنیای دستگاه‌های پوشیدنی به سمت نازک شدن حرکت می‌کند، فناوری‌های سازگارتری ایجاد می‌شوند و مجموعه گجت‌های مورد استفاده روزانه ما نیز جمع و جورتر خواهند شد.کاربردهای پوست اپتوالکترونیک تا کنون بسیار ساده بوده است اما محققین بر این باورند که نسخه‌های آینده آن قادرخواهند بود داده‌های پیچیده‌تری از وضعیت سلامت ارائه کنند.

منبع: digitaltrends

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.