علت محبوبیت تلگرام در ایران

حضور میلیونی ایرانی ها در تلگرام نشان می دهد، این شبکه اجتماعی پیام رسان به جایگاه بسیار خوبی در میان کاربران ایرانی دست یافته است.

به گزارش کلیک، جایگاه تلگرام در میان کاربران ایرانی باید دلایل قوی داشته باشد. از آن جایی تعداد این شبکه های پیام رسان کم نیست، این سوال پیش می آید که دلیل محبوبیت تلگرام نزد ایرانیان چیست؟

یکی از دلایلی که کاربران ایرانی به سمت تلگرام کشیده شدند، کند شدن پیام‌ رسان وایبر بود؛ سرویسی که قبل از اختلال ایجاد شده روی آن، کاربران ایرانی زیادی از آن استفاده می‌کردند اما در آن زمان باز هم میزان استقبال کاربران ایرانی از وایبر قابل مقایسه با تلگرام نبود. بسیاری سرعت بالا در ارسال مطالب از متن گرفته تا فایل‌ های صوتی و ویدئویی را دلیل اصلی محبوبیت تلگرام در بین کاربران ایرانی می‌دانند. از سوی دیگر امنیت بالای این شبکه پیام رسان سبب شده کاربران داخل کشور به سمت استفاده از آن کشیده شوند. براساس اعلام مدیران تلگرام، این پیام رسان امکان برقراری ارتباط امن و رمزنگاری شده را با قابلیتی با عنوان Secret Chat به معنای واقعی در اختیار کاربرانش می‌گذارد. با این قابلیت کاربران به شکل کاملاً امنی می‌ توانند گفت‌ و گوهای خصوصی رمز گذاری شده‌ ای داشته باشند و حتی قابلیت از بین رفتن خودکار متن گفت ‌و ‌گوی خود را نیز در بخش تنظیمات امنیتی فعال کنند. از طرف دیگر می توانند برای برنامه خود رمز عبور قرار دهند.

تلگرام یک شبکه پیام‌ رسان صرف نیست. حالا تلگرام با قابلیت‌هایی که با هر به روز‌رسانی به آن اضافه می‌شود،‌ به سرویسی تبدیل شده که می‌تواند نقش توییتر، ‌فیس‌ بوک و دیگر شبکه ‌های اجتماعی را در رساندن اطلاعات به دست کاربرانشان بدون محدودیت و استفاده از فیلترشکن مهیا کند.

تلگرام با هر بار به روزرسانی، قابلیت‌ های جدیدی را در اختیار کاربرانش می‌گذارد. برای مثال در آخرین به روزرسانی این پیام رسان که مربوط به هفته گذشته است، امکانات این سرویس بهبود قابل توجه‌ای پیدا کرده است.

یکی دیگر از قابلیت ‌های جذاب و جالب تلگرام،‌ روبات ‌های آن است. روبات این پیام‌ رسان می‌توانند عملکردی مانند یک روزنامه هوشمند داشته باشند و محتویات مرتبط با خواسته ‌های شما را به محض انتشار، پیش روی شما قرار دهد؛ یا حتی امکان بهره‌ مندی از خدمات جانبی مانند مشاهده پیش‌ بینی وضعیت آب و هوا و ترجمه مطالب را فراهم کرده و در نهایت از این فراتر رفته و به عنوان یک شطرنج‌ باز حرفه‌ای در مقابل شما قرار بگیرند.

تلگرام اولین سرویس اینترنتی خارجی است که با وزارت ارتباطات ایران، به گفت‌ و ‌گو نشسته و حاضر است برخی سیاست‌ های این وزارت خانه در مسدود ‌سازی محتوای غیراخلاقی و خلاف قوانین ایران را روی شبکه خود برای کاربران ایرانی اعمال کند، هرچند مدیران تلگرام بارها اعلام کرده ‌اند مسدود ‌سازی بخش‌ های غیر اخلاقی تلگرام را درسراسر دنیا پیگیری می‌کنند و این امتیاز تنها مربوط به ایران نیست.بدون دیدگاه