آموزش اینستاگرام

استفاده از نرم افزارهای کمکی برای تایپ

همراه اول در کلیک

بسیاری از افراد روزانه بیش از ۸ ساعت از وقت شان را صرف نوشتن گزارش در وردمایکروسافت می کنند. در این مقاله قصد داریم نرم افزارهای گفتار شناسی را به شما معرفی کنیم که کار را برایتان راحت تر می کند.

به گزارش کلیک، تنوع قیمت ها زیاد است و ما باید از نرخ های مختلف و میزان اعتبارشان آگاه شویم. همچنین، شما باید به نسخه قابل حمل برنامه ای که تهیه می کنید، علاقمند باشد تا بتواند در مسیر هم از آن استفاده نمایید.
ما از چند وب سایت بازدید کردیم و در نتیجه اژدهای سخنگو۱۳ بی سیم (Dragon Naturally Speaking 13 Premium Wireless) را بهترین انتخاب می دانیم.
برای این انتخاب حداقل ۴ موضوع مهم وجود دارد: فناوری، کارایی، طراحی (ماشین) و اقتصاد. اگر می خواهید یک برنامه گفتار شناس خریداری کنید اژدهای سخنگو صحیح ترین سیستمی است که از ۱۹۹۷ عرضه شد. البته اگر نهایتا نخواهید از آن استفاده کنید، دیگر میزان صحیح بودنش نمود چندانی نخواهد داشت.
خوشبختانه، یک برنامه گفتار شناس خوب از قبل دارید که برای ویندوز ۷ و نسخه های دیگر ویندوزهای موجود ساخته شده است. این بخشی از لوازم قابل وصولی است که مایکروسافت برای افرادی که ناتوانی های مختلفی دارند فراهم کرده است. مولفه های دیگر شامل برنامه تبدیل متن به گفتار یا مرورگر صفحه و یک ذره بین هستند.
شما باید یک تا سه هفته از برنامه داخلی استفاده کنید تا ببینید به کارتان میاید یا خیر. اگر مناسب بود که دیگر مشکلی نیست. اما اگر خوب کار کرد و شما به دنبال رونوشت های صحیح تر  هستید باید یکی از نسخه های اژدهای سخنگو را بخرید، که با قیمت های متنوعی عرضه می شوند. اما اگر فهمیدید که نمی توانید از گفتار شناس ویندوز استفاده کنید، دیگر لزومی ندارد برنامه بهتری بخرید چون پول هدر دادن است.
کاربرد گفتار شناس   
برای راه اندازی برنامه گفتار شناس ویندوز، کلمه گفتار (speech) را در قسمت اجرا/جست و جو ویندوز ۷ بنویسید. باید اولین نتیجه حاصله باشد. اگر دستگاه نتواند ورودی صوتی را پیدا کند کار نخواهد کرد، اما تقریبا همه لپ تاپ ها و تبلت ها میکروفن داخلی دارند. اگر برنامه راه اندازی شد، “ویزارد” برای شروع فرآیند متنی را بلند می خواند تا میکروفن را بررسی کند.
زمانی که راه اندازی شد، گفتار شناس ویندوز در پس زمینه اجرا می شود، اما شما می توانید با فرمان صوتی یا ضربه موس آن را کنترل کنید. این فناوری به عنوان یک برنامه کمک کننده طراحی شده، از این رو کنترلش از طریق فرمان های صوتی مانند “گوش کن”، “دایره المعارف گفتار را باز کن”، “ویرگول”، “نقطه”، “تصحیح کن”، “حذف کن”، “ثبت کن” و غیره آسان است. نرم افزار رایگان اِسکول (SchoolFreeware) دارای مجموعه آموزش هایی از یوتوب است.
گفتار شناس با هر برنامه ای، مانند وردپد (پردازشگر رایگان کلمه که در ویندوز وجود دارد) کار می کند.
مسائل آموزشی
گفتار شناس به لطف استفاده از مدل های آماری بسیار رشد کرده است. برنامه هایی که کارشان شناخت کلمات و حرف ها به صورت مجزا است، می توانند از یک منبع بسیار وسیع ذخیره شده واژه های زبان، برای تصحیح کل جمله استفاده کنند. این روزها برنامه هایی مانند مایکروسافت کورتانا، گوگل ناو و سیری اپل برای کارهای ساده تر مفید هستند. ادای جملات طولانی کار را سخت تر می کند.
هر چقدر از گفتار شناس ویندوز، همانند رقبایش، بیشتر استفاده کنید بهتر می شود چون به مرور کلمات شما را یاد می گیرد. SchoolFreeware در هر دقیقه حدود ۱۴۰ لغت ارائه می دهد که از سرعت تایپ خیلی از افراد بیشتر است. اگر بخواهید برای تصحیح کردن با دست تایپ کنید سرعت بسیار کاهش می یابد.
افرادی که آرام و واضح صحبت نمی کنند و برای یادگیری نرم افزار وقت نمی گذارند، خسته می شوند و آن را رها می کنند. افرادی که بتوانند با موفقیت از گفتار شناس استفاده کنند بیشتر انگیزه می گیرند، اغلب چون نمی توانند از دست شان استفاه کنند (مثلا دندان پزشکان و آسیب شناسان) یا به علت RSI (نوعی بیماری، در ادامه توضیح داده خواهد شد).
اژدها وارد می شود
طبق تجربیات ما زمانی که متن مناسب و خوبی را برای گفتار شناس بخوانید به خوبی کار می کند. اگر چیزهای نامناسب و نامفهومی را بیان کنید یا از اصطلاحات خاصی استفاده کنید خوب عمل نمی کند و اغلب مجبور می شوید دوباره جملات را بنویسید. پیشرفته ترین برنامه ها مثل اژدهای سخنگو ۱۳ می توانند پروفایل کاربر را حفظ و مجددا بارگیری کنند و کلمات اختصاصی هر رشته مانند پزشکی یا حقوق را وارد کنند.
همچنین اژدها سخنگو می تواند فایل های املایی را تبدیل کند. یعنی شما می توانید جملات را برای یک دستگاه ضبط صوت دستی یا هر چیز دیگری بیان کنید و سپس فایل صوتی را برای پردازش وارد کنید. ورژن موبایل برای کسانی که می خواهند در حین حرکت مطالب شان را بیان کنند شامل یک ضبط کننده کوچک صدا است. البته شما می توانید از ضبط کننده های دیگر هم استفاده کنید، اما مجبورید برای هر کدامشان یک پروفایل بسازید.
نسخه های ارزان تر از اژدهای سخنگو هم وجود دارند. برای مثال نسخه ۱۲ خانگی به قیمت ۳۴٫۵۵ یورو می تواند بهترین بازده را برای شما داشته باشد. اما قیمت برای کاربران بازاری مهم نیست. نسخه Premium 13 Wireless به قیمت ۱۲۹٫۹۹ یورو، که شامل گوشی بلوتوثی هم هست، در عرض چند روز می تواند هزینه اش را جبران کند.
طبق معمول برنامه های جایگزین دیگری هم برای استفاده وجود دارد، اما صادقانه اش این است که یا از نسخه رایگان ویندوز استفاده خواهید کرد یا از دراگن.
برنامه دیگری که ارزش بررسی دارد نویسنده صدای گوگل داکس است. شما می توانید با استفاده از میکروفن به صورت آنلاین مطلب را بیان کنید، سپس مرورگر کروم مطالب را دانلود می کند و به ورد مایکروسافت انتقال می دهد. هم چنین می توانید این کار را با استفاده از برنامه گوگل داکس در گوشی هوشمند هم انجام دهید، اما ما این کار را در گوشی اندروید امتحان کردیم و اصلا خوب نبود. کلمات را اشتباه دریافت می کرد و فرمان هایی مانند فاصله، نقطه، یا پاک کردن را تشخیص نمی داد، از این رو ممکن است متن این گونه شود: “نقطه پاک کن نقطه پاک کن نقطه تصحیح کن نقطه”. و میکروفن هم دائما خاموش می شد.
طراحی
RSI (آسیب های مکرر عضلانی بر اثر استفاده بیش از اندازه از لوازم الکترونیکی)، RMD (اختلالات مکرر حرکتی) و سندروم حفره مچ دست، بی دلیل ایجاد نمی شوند. این ها به واسطه طراحی نامناسب دستگاه ها -مانند لپ تاپ و کامپیوتر- و فعالیت های کاری نامناسب -زمانی برای استراحت اختصاص ندهید- به وجود می آیند. مشکل این است که همه فکر می کنند همیشه خوب خواهند ماند، تا زمانی که دیگر دیر می شود.
استفاده از دو صفحه کلید برای کارهای روزمره مهم است ( مثلا کلید B من ۷ سانتی متر از کلید N فاصله دارد). برای جلوگیری از ایجاد “حالت کرکس” باید صفحه را در ارتفاع مناسب قرار دهید، و از صفحه کلید خارجی برای لپ تاپ استفاده کنید. سعی کنید نکته مربوط به صفحه کلید -می توانند همه کارهای ویندوز را انجام دهند- در عدم استفاده از موس را به خاطر بسپرید. (در حال حاضر من از یک مداد استفاده می کنم، که عمل کرد موس را دارد اما شبیه خودکار است، خودکار دیجیتالی می تواند گزینه دیگری برای استفاده باشد.) اختصاص زمانی برای استراحت مهم است، می توانید برای یادآوری زمان استراحت از نرم افزارهای مختلف، به خصوص نرم افزارهای یادآور ویندوز استفاده کنید.
RSI می تواند یک آسیب موقتی باشد اما با توجه به نوعش می تواند به یک مشکل همیشگی و دردسرساز تبدیل شود. کار کردن با درد، شیوه غلطی است. گفتار شناس، بهبود طراحی دستگاه ها، استراحت کردن به موقع و دائم، ورزش های سبک (تای چی، یوگا) و فیزیوتراپی می توانند کمک کننده باشند، اما اگر درد دارید باید به دکتر مراجعه کنید.

منبع: theguardian

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.