استفاده از باتری موبایل در سیستم های تامین انرژی خورشیدی

محققان دانشگاه کیونگ هی سئول برای کاهش زباله‌ها و تامین منبع ذخیره سازی انرژی مناطق روستایی دست به اقدام جالبی زده‌اند. آن‌ها برای بازیافت باتری‌های لیتیومی و تبدیل آن‌ها به واحدهای ذخیره انرژی برای لامپ‌های ال ای دی خورشیدی، مدلی مطرح کرده‌اند.

به گزارش کلیک، پروفسور دیوف از دانشگاه کیونگ هی در مجله Renewable and Sustainable Energy  (انرژی تجدید پذیر و پایدار)  در مورد فراهم کردن مقدمات برای فرایند بازیافت و برنامه خود  توضیح داد.

برنامه‌ای که توسط وی مطرح شد، دارای چندین مرحله است. جمع آوری باتری‌ها، آزمایش و انتخاب باتری‌های مناسب این کار، ساخت سیستمی برای انجام این کار، تجاری سازی این فعالیت و نصب باتری‌ها به عنوان منبع ذخیره انرژی خورشیدی. هر یک از این مراحل می‌توانند فرصت خوبی برای کارآفرینی باشند. وسایل روشنایی مانند چراغ نفتی که از سوخت‌های فسیلی برای روشن کردن منازل استفاده می‌کنند و در بسیاری از مناطق روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، آسیب‌های زیادی به محیط زیست وارد می‌کنند. پروفسو دیوف توضیح داد که استفاده از باتری‌های موبایل در سیستم‌های کوچک خورشیدی به عنوان منبع انرژی در مناطق روستایی می‌تواند دسترسی به برق را برای  افراد ساکن این مناطق آسانتر کند.

تامین باتری‌های ذخیره کننده انرژی در سیستم‌های خورشیدی هزینه زیادی در بر دارد و تامین هزینه مربوط به باتری‌ها یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بر سر راه ساخت سیستم‌های خورشیدی در مناطق روستایی است. باتری‌های قدیمی خودروها که اسیدی هستند، معمولا به عنوان منبع ذخیره سازی انرژی در سیستم‌های تقویت شده به کار گرفته می‌شوند اما عمر مفید خوبی ندارند.

یک باتری موبایل لیتیومی استاندارد ۱۰۰۰ میلی آمپر ظرفیت دارد و می‌تواند یک لامپ ال ای دی یک واتی را به مدت سه ساعت روشن نگه دارد و یا یک لامپ نیم واتی که نور کافی برای خواندن و نوشتن را تامین می‌کند را برای شش ساعت روشن نگه دارد. این باتری‌ها می‌توانند به مدت شش سال در سیستم‌های خورشیدی مورد استفاده قرار گیرند و نیاز به هیچگونه مراقبتی ندارند.

محققان یک سیستم  دوازده ولتی همراه با یک لامپ ال ای دی  پنج واتی ساخته‌اند که سه باتری ۳۱۰۰ میلی آمپری وظیفه تأمین انرژی آن را به عهده دارند و قیمت این سیستم کمتر از ۲۵ دلار است. این سیستم می‌تواند یک اتاق را  چهار  تا پنج ساعت در روز روشن نگه دارد و می‌تواند بدون هیچ گونه مراقبتی تا سه سال کارایی داشته باشد.

پروژه بعدی پرفسور دیوف و همکارانش در این حیطه با جمع آوری باتری‌ها و بازیافت زباله‌های الکترونیکی و همچنین کاهش هزینه‌های ساخت سیستم‌های خورشیدی در مناطق روستایی در کشورهای در حال توسعه مرتبط است. او قصد دارد پروژه‌های آزمایشی خود را در کشور سنگال و کشورهای صحرای آفریقا در سال آینده آغاز کند.

منبع: phys

 بدون دیدگاه