چگونه هشدار امنیتی نرم‌افزار آفیس غیرفعال کنیم؟

اجرای ماکروها در نرم‌افزاهای آفیس خطرناک است. اما می‌توان با روشی امن از ماکروها نیز استفاده نمود

آفیس

به گزارش کلیک، ماکروها در نرم‌افزار آفیس به شما اجازه اجرای یک‌سری از کارهای تکراری را خواهند داد. اما برخی از ماکروها می‌توانند خطرناک باشند. ماکروها شامل کدهایی هستند که به دلیل ویروسی بدون به بدنامی مشهور هستند و در صورت اجرا می‌توانند کامپیوتر کاربر را آلوده به ویروس کنند. به همین دلیل نرم‌افزار مایکروسافت آفیس به صورت پیش‌فرض از اجرای فایل‌های ماکرو جلوگیری می‌کند.

زمانی که شما یک فایل Word، PowerPoint یا Excel را که شامل ماکروها هستند، اجرا می‌کنید (به ترتیب .docm، .pptm، xlsm) پیغام امنیتی نمایش داده می‌شود و اعلام می‌کند که اجرای ماکروها غیرفعال شده‌اند. اگر شما کاملا اطمینان دارید که فایل شما از یک منبع معتبر است، آن‌گاه شما می‌توانید با انتخاب گزینه Enable Content در پیغام امنیتی نشان داده شده، فایل ماکروی مورد نظر را اجرا کنید.

اگر شما از صحت کار خود اطمینان دارید و نمی‌خواهید هر وقت که فایلی را باز می‌کنید چنین پیغامی را دریافت کنید، می‌توانید آن را غیرفعال کنید. ما به شما نشان خواهیم داد که چطور بدون لطمه زدن به امنیت آفیس این کار را انجام دهید. چنان‌چه شما با فایل‌هایی سروکار دارید که شامل ماکروهایی از منابع معتبر هستند، شما می‌توانید مسیر مطمئنی را مشخص کنید تا فایل‌های شما در آن مسیر برای هر یک از نرم‌افزارهای آفیس قرار گیرند. چنان‌چه شما فایل‌های آفیس خود را از مسیری باز کنید که به عنوان مسیر معتبر تعیین کرده‌اید، آن‌گاه نرم‌افزار آفیس فایل‌های ماکرو شما را غیرفعال نخواهد کرد و در واقع به فایل‌های ماکرو شما اطمینان می‌کند. در ادامه ما به شما خواهیم آموخت که چطور یک مسیر معتبر برای فایل‌های مهمی که از منابع موثق دریافت می‌کنید، بسازید.

ابتدا هشدار امنیتی را غیرفعال خواهیم کرد. برای این کار ابتدا باید برگه Developer را فعال کنید و سپس روی آن کلیک کنید.

آفیس

 در بخش Code بر روی Macro Security کلیک کنید.

آفیس

صفحه Trust Center تنظیمات مرتبط با ماکرو را نمایش می‌دهد. به صورت پیش‌فرض گزینه Disable all macros with notification انتخاب شده است. شما می‌توانید با انتخاب گزینهDisable all macros without notification هشدار امنیتی که تا پیش از این در هنگام اجرای ماکروها با آن مواجه می‌شدید، غیرفعال کنید. در واقع بدون دریافت هیچ‌گونه پیغامی ماکروها غیرفعال خواهند شد.

در صورتی که می‌خواهید تنها ماکروهایی که دارای نشان دیجیتالی معتبر هستند اجرا شوند، گزینه Disable all macros except digitally signed macros را انتخاب کنید. انتخاب این گزینه باعث می‌شود تا تنها ماکروهایی اجرا شوند که دارای نشان معتبر دیجیتالی هستند و شما به ناشران آن‌ها اعتماد دارید. اگر نام ناشر توسط شما شناخته شده نباشد، نرم‌افزار آفیس این مورد را به اطلاع شما خواهد رساند. تمام ماکروهایی که نشان دیجیتالی ندارند به طور خودکار و بدون پیغام خاصی غیرفعال می‌شوند.

آفیس

پیشنهاد می‌کنیم تا انتخاب آخرین گزینه را (Enable all macros) که باعث فعال‌سازی تمام ماکروها می‌شود، انتخاب نکنبد. چرا که این امر منجر می‌شود تا کامپیوتر شما در مقابل بدافزارهایی که ممکن است در ماکروها وجود داشته باشند و از منابع ناشناخته ارسال شده باشند، کاملا آسیب پذیر شود.

تغییر تنظیمات ماکرو در Trust Center تنها بر روی نرم‌افزاری از مجموعه آفبس تاثیرگذار است که در حال حاضر مشغول کار با آن هستید. به عنوان مثال در صورتی که در نرم‌افزار Word باشید و این تغییرات را انجام دهید، این تغییرات در سایر نرم‌افزارها مانند Excel اعمال نمی‌شود. در صورتی که قصد دارید این تنظیمات را در نرم‌افزارهای Excel  و PowerPoint نیز انجام دهید شما باید نرم‌افزارهای مربوطه را باز کنید و این مراحل را در آن‌ها نیز انجام دهید. تنظیمات ماکرو در نرم‌افزارهای دیگر آفیس نیز مشابه تنظیمات ماکرو در نرم‌افزار Word است.

البته روش دیگری نیز برای غیرفعال کردن هشدار امنیتی وجود دارد که توسط آن می‌توان این پیغام امنیتی را در تمام نرم‌افزارهای آفیس غیرفعال کرد. بر روی قسمت Message Bar که در سمت چپ پنجره Trust Center قرار دارد، کلیک کنید.

آفیس

در قسمت Message Bar Settings for all Office Application گزینه Never show information about blocked content را انتخاب کنید. حالا دیگر هشدار امنیتی در هیچ یک از نرم‌افزار های آفیس ظاهر نخواهد شد. حتی اگر گزینه Disable all macros with notification در صفحه Macro Settings انتخاب شده باشد.

آفیس

همان‌طور که گفته شد شما ممکن است  با فایل‌هایی سروکار داشته باشید که این فایل‌ها شامل ماکروهایی از منابع معتبر باشند. مانند فایل‌هایی که همکاران یا رئیس شما ماکروهایی درون آن‌ها قرار داده است تا ایجاد و کار کردن با آن فایل برای شما راحت‌تر باشد. برای این گونه از فایل‌ها، شما می‌توانید پوشه‌ای در کامپیوتر خود انتخاب کنید که به عنوان یک مسیر امن در نظر گرفته شود که شما این دسته از فایل‌های خود را در آن‌جا ذخیره و نگهداری می‌کنید. با انجام این کار، از این پس هر فایلی که مربوط به نرم‌افزارهای آفیس باشد و از این مسیر باز شود توسط نرم‌افزار آفیس، امن شناخته خواهد شد و دیگر ماکروهای آن بررسی نمی‌گردد. برای ایجاد یک مسیر امن برای ذخیره سازی و دسترسی به فایل‌ها از منابع معتبر بر روی بخش Trusted Locations در سمت چپ کلیک کنید.

آفیس

مایکروسافت به طور پیش‌فرض چند پوشه را به عنوان پوشه‌های امن برای شما انتخاب می‌کند و به لیست اضافه می‌نماید. البته شما می‌توانید پوشه مورد نظر خود را نیز به لیست اضافه کنید.

آفیس

گزینه Add new location در صفحه Trust Center را انتخاب کنید.

آفیس

پنجره Microsoft Office Trusted Location نمایش داده خواهد شد. مسیری که به صورت پیش‌فرض در قسمت User Location list انتخاب شده بود به طور خودکار در این قسمت انتخاب شده است. برای تغییر مسیر می‌توانید مسیر جدیدی تایپ کنید یا بر روی گزینه Browse کلیک کنید. البته روش دوم ساده‌تر است. بنابراین ما از روش دوم استفاده می‌کنیم.

آفیس

از پنجره ظاهر شده پوشه مورد نظر خود را برای ذخیره فایل‌های امن انتخاب کنید و در نهایت گزینه OK را انتخاب کنید .

آفیس

هم‌اکنون مسیر انتخاب شده را مشاهده خواهید کرد. اگر می‌خواهید پوشه‌های داخلی فولدر انتخاب شده نیز به عنوان مسیرهای امن در نظر گرفته شود گزینهSubfolders of this location are also trusted را تیک بزنید.

نکته: ما پیشنهاد نمی‌کنیم از درایوی که در یک شبکه به اشتراک گذاشته شده به عنوان مسیر امن استفاده کنید. زیرا افرادی دیگری که به این شبکه دسترسی دارند ممکن است فایل شما را دست‌کاری کرده باشند. بهتر است که همیشه پوشه‌ها را در درایو کامپیوتر شخصی خود ایجاد کنید و از رمزعبور قوی برای حساب کاربری ویندوز خود استفاده کنید.

هم‌چنین پیشنهاد می‌کنیم تا توضیحاتی در بخش Description بنویسید. این کار باعث می‌شود که هرگاه پوشه خود را در پنجره Trusted Location مشاهده کردید، متوجه شوید که این پوشه به چه منظوری قبلا ساخته شده است. در نهایت گزینه Ok را انتخاب کنید.

آفیس

حالا خواهید دید که مسیر، توضیحات و زمان ایجاد مسیر امن به لیست اضافه شده است.

آفیس

سایر جزییات مسیر امن انتخاب شده در بخش پایینی پنجره Trusted Locations نشان داده شده است. از جمله اینکه آیا پوشه‌های داخلی فولدر انتخاب شده هم جزء مسیرهای امن محسوب می‌شوند یا خیر.

چنان‌چه تصمیم گرفتید تا یک پوشه را در شبکه به عنوان مسیر امن انتخاب کنید (بار دیگر اشاره می‌کنیم که این کار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود) گزینه (Allow Trusted Locations on my network not recommended) را تیک بزنید.

شما می‌توانید مسیرهای امن را به وسیله گزینه‌های Remove یا Modify، حذف یا ویرایش کنید.

پس از آن که تنظیمات شما به پایان رسید بر روی گزینه OK در پنجره Trust Center کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود و در نهایت این صفحه را ببندید.

آفیس

حالا با وجود این‌که شما از ماکروها استفاده می‌کنید، نرم‌افزارهای آفیس هم‌چنان در مقابل بدافزارها حفاظت می‌شوند و مهم‌تر از همه این‌که دیگر هشدار امنیتی مربوط به اجرای ماکروها را مشاهده نخواهید کرد.

منبع: howtogeekبدون دیدگاه