آموزش ساخت اینفوگرافیک با نرم افزار Power Point (بخش دوم)

اینفوگرافیک تصویری است که به جای هزاران کلمه صحبت می کند. به عبارت دیگر، اینفوگرافیک، یک مجازی ساز داده یا ایده ای است که با هدف توصیف اطلاعات پیچیده ای به صورت سریع و واضح ایجاد می شود. ساده ترین فرم داده ای برای مجازی سازی داده و یا طراحی اطلاعات است.

 اولین اینفوگرافیک خود را انتخاب کنید

کلیک- در یک اینفوگرافیک، بحث طراحی و داده همدیگر را ملاقات می کنند. در اینجا برای ایجاد کردن یک عنصر گرافیکی ساده ای تمرکز می کنیم تا اجزای مستقل یک اینوگرافیک را بسازیم. برای راحت تر کردن فهم فرایند، از اینفوگرافیک عمومی و در دسترسی استفاده شده تا با بلوک های در دسترس موجود در پاورپوینت، دو برابر شوند.

در پاورپوینت می توانیم از فرایندهای مشابهی برای ایجاد کردن یک قالب pdf استفاده کنیم.

اینفوگرافیک امنیت ایمیل که از ویکی مدیا آورده شده است.

۱۱

 

دلایل انتخاب این اینفوگرافیک :

 • این اینفوگرافیک یک بالانس خوبی بین متن و گرافیک داراست.
 • بسیاری از عناصر عناصر گرافیکی را می توان براحتی در پاورپوینت تکرار کرد.
 • برخی از گرافیک ها هم به محدودیت های پاورپوینت نیاز دارند.

به کار انداختن پاورپوینت برای شروع اولین اینفوگرافیک

اولین تفاوت بصری بین یک ارائه و یک اینفوگرافیک، در سایز داکیومنت است. پهنای یک ارائه، پهن تر از طول آن است. اسلایدهای ارائه دارای یک جنبه کلی نسبت ۴:۳ یا ۱۶:۹ هستند. اینفوگرافیک ها دارای ارتفاعی بیش از دو برابر عرضشان هستند که می تواند بر اساس داده و مدیای انتخاب شده برای نمایش تغییر پیدا کند.

بوم خود را راه اندازی کنید

قبل از پیاده کردن طرح با استفاده از پاورپوینت بهتر است ابتدا آن را روی کاغذ بکشید. سیم بندی کردن آن هم بهتر است از قبل انجام شود.

یک اینفوگرافیک می تواند سایزی متفاوت از یک پوستر آموزشی آفلاین داشته باشد. اینفوگرافیک ها می توانند در هر رسانه ای مثل روزنامه یا حتی یک کار هنری تجاری کوچک گنجانده شوند. آن ها را با روشی طراحی کنید که انعطاف پذیر باشند و تقریبا در همه پلت فرم ها بتوان آنها را مشاهد کرد.

۲۲

 

ماکزیمم سایز یک اسلاید در پاورپوینت، ۵۰ در ۵۶ است. این سایز برای یک پوستر مناسب است و سایز مناسبی برای ایجاد یک اینفوگرافیک است. معمول ترین سایز A4 است و بعضی از پرینترها میتوانند در اینچ های بزرگتر پرینت کنند.

فرض کنید، اینفوگرافیک شما قرار است به درون یک بلاگ پست شود و در یک صفحه نمایش استاندارد نمایش داده شود.

کار را با یک اسلاید خالی شروع کنید و جهت گیری آن اسلاید را به حالت portrait تغیییر دهید.

سایز اسلاید را تغییر دهید :

Design > Slide Size > Custom Slide Size

۳۳

 

۴۴

 

رنگ پس زمینه

زمینه های سفید معمولا برای اینفوگرافیک های آنلاین مناسب نیستند چرا که شما ممکن است اینفوگراف ها را در کنار صفحه وب قرار دهید که این قسمت معمولا سفید است و در نتیجه برای بهتر دیده شدن اینفوگرافیک با در نظر این قسمتها، پس زمینه نباید سفید انتخاب شود.

برای پس زمینه میتوانید از زمینه های روشن استفاده کنید و یا از زمینه های تیره بهره ببرید که در این حالت عناصر موجود مشخص تر دیده خواهند شد. این کار یک تصمیم گیری در طراحی است که کمی نیاز به روانشناسی رنگ ها دارد.

Ribbon > Design > Format Background.

در اینجا ما رنگی برای پس زمینه انتخاب نمی کنیم چرا که اینفوگرفیک به بخش های مستقلی تقسیم خواهد شد که هر کدام رنگ خودشون را خواهند داشت.

asd

 

خطوط راهنما و راهنمایی کاربران

خط کش ها، خطوط راهنما و راهنماها سه خصیصه ای هستند که باید در همان ابتدا فعال شوند. این ابزار به ما این امکان را می دهند تا اشیا گرافیکی مان را با دقت بیشتری طراحی کنیم و اشیا درون اسلاید را در محل مناسب قرار دهیم. خط کش این امکان را فراهم میکند تا فواصل بین اشیا روی اسکرین اندازه گیری شوند. با استفاده از قسمت “راهنماها” میتوانید برای قرار دادن اشیا بصورت افقی یا عمودی استفاده کنید. میتوان از راهنما ها بهمراه خط کش ها استفاده کرد.

Ribbon > View and check Rulers, Gridlines, and Guides.

۶۶

 

برای پنهان کردن آن ها میتوان علامت انتخاب را از چک باکس ها برداشت.

نکته : برای تغییر وضعیت نمایش راهنماها، از میانبر صفحه کلید ALT+F9 استفاده کنید. تغییر وضعیت خطوط راهنما بوسیله SHIFT+F9 انجام میگردد.

برای بیشتر سفارشی کردن خطوط راهنما، Grid and Guides settings را باز کنید.

۷۷

قسمت Snap objects to grid موقعیت های شکل ها یا اشیا را در محل های نزدیک تقاطع های شبکه قرار می دهد. همچنین شما می توانید خط های صافی را بکشید زمانی که یک شکل بدون فرم را میکشید.

کلید میانبر : بطور موقت بصورت دستی با نگه داشتن کلید ALT در زمان جابجا کردن شئ.

شروع ساخت عناصر اینفوگرافیک

پاورپوینت، تمامی ابزارهای لازم برای ایجاد کردن عناصر ساده ی اینفوگرافیک را داراست.

پس زمینه آبی سیر، یک شکل مستطیلی است که یک مرز بی رنگ دارد و به لبه های اسلاید رسیده است.

۸۸

 

اضافه کردن متن، بخش آسانی است.

شما می توانید از فونت های موجود در کامپیوتر خود استفاده کنید و یا موارد مورد نیاز را دانلود کنید. سایت هایی مثل سایت FontSquirrel مجموعه بزرگی از فونت ها را دارا هستند و این را نیز فراموش نکنید که فونت treasure trove از فونت های گوگل را باز کنید. هنر، در خوب جفت کردن فونتها است تا اطلاعات برروی صفحه بنشینند.

۹۹

 

به طور خلاصه :

 • متن را در حداقل نگه دارید.
 • از فونت های واضح و خوانا استفاده کنید.
 • از دو یا سه فونت استاندارد استفاده کنید.
 • موارد برجسته را با سایزها و رنگ های مختلف انتخاب کنید.

بخش بعدی هم با یک شکل مربعی و رنگ شده با سایه ای روشن تر از آبی سیر شروع می شود.

حالا در بخش افزودن اشکال گرافیکی به اینفوگرافیک مان هستیم که برای این کار دو رویکرد داریم.

دانلود کردن آیکون اشکال از منابع رایگان. آیکون یا مجموعه ای از آیکون ها که با فرمت PNG یا فایهای برداری دانلود می شوند و به راحتی در پاورپوینت قرار گرفته و تعییر داده می شوند. این وب سایت های تجاری و رایگان برای آیکون باید بلاکهایی را برای ایده ای که میخواهیم مجازی اش کنیم، در اختیارمان قرار دهند.

دییو پارادی متخصص در زمینه ی ارائه دهی، آیکون های برداری را پیشنهاد میکند:

آیکون های برداری بهتر از تصاویر PNG با زمینه نامرئی هستند از لحاط کاربردی البته زمانیکه نیازی به تغییر سایز، ویرایش و یا تغییر رنگ آن ها نداشته باشیم.

تغییر سایز یک آیکون PNG آن را فازی میکند و شما نمی توانید بخش های آن آیکون را جدا کرده و تغییر دهید. آیکون های برداری را بیابید. فایل های برداری اطلاعات را بر روی یال ها یا اشکال آیکون ها ذخیره می کنند. شما می توانید بدون افت کیفیت، تغییرات و ویرایش سایز را اعمال کنید. شما می توانید اشکال را جدا کرده و آن ها را ویرایش کنید. فایل های برداری به مراتب از فایل های تصویری، آن قدر ها رایج نیستند.

 

1 نظر
 1. ساسان می گوید

  یعنی من مرده این مقاله ام.
  آقا درست توضیح بده دیگه .
  من که هیچی سر در نیاوردم خوب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .