انتظاراتی که از گلکسی S8 سامسونگ داریم!

سامسونگ سال آینده نسخه جدید پرچمداران سری گلکسی S خود را معرفی می‌کند. به نظر شما این گوشی هوشمند برای جلب رضایت کاربران به چه ویژگی‌های مجهز می‌شود؟ به بیان دیگر می‌توانیم چه انتظاراتی از گلکسی S8 سامسونگ داشته باشیم؟

سامسونگ در جریان رویداد MWC 2016 یا همان “کنگره جهانی موبایل 2016” به طور رسمی از گوشی هوشمند گلکسی S8 و گلکسی S8 Edge رونمایی کرد. این دو گوشی در حال حاضر جدیدترین نسخه از پرچمداران سری گلکسی S سامسونگ به شمار می‌روند. گوشی هوشمند گلکسی S7 سامسونگ محصولی فوق‌العاده قدرتمند، شیک و جذاب است و بدون تردید می‌تواند توجه هر فرد علاقمند به دنیای تکنولوژی را به سمت و سوی خود جلب کند. بنابراین این گوشی از نظر جلب رضایت کاربران موفق عمل کرده است. طبیعی است که سال آینده شاهد معرفی گوشی هوشمند گلکسی S8 از سوی شرکت سامسونگ باشیم، به نظر شما این گوشی باید چه ویژگی‌های داشته باشد تا بتواند مانند گلکسی S7 توجه کاربران را به سمت و سوی خود جلب نماید؟

در این مقاله قصد داریم که این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم و به نوعی مروری بر انتظاراتی داشته باشیم که از گلکسی S8 سامسونگ خواهیم داشت. مطمئنا چنانچه سامسونگ به این موارد اهمیت داده و در طراحی پرچمدار جدیدش از آن‌ها استفاده کند، بازخورد بهتری از سوی کاربران را دریافت خواهد کرد.

 

پورت اتصال USB Type C

1

سامسونگ برخلاف اغلب محصولاتی که در سال 2016 روانه بازار شدند، دو گوشی گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge را به پوت اتصال USB Type C مجهز نکرد و تصمیم گرفت که پرچمداران سال 2016 خود را به همان پورت اتصال میکرو یو‌اس‌بی (Micro USB) مجهز سازد. اما  پورت اتصال USB Type C روز به روز در حال پیشرفت بیشتر است و هم اکنون تقریبا در تمامی دستگاه‌های هوشمند موبایلی مدرن از این پورت اتصال استفاده می‌شود. بنابراین انتظار داریم که سامسونگ در طراحی گلکسی S8 به این موضوع توجه داشته باشد و این گوشی هوشمند را به پورت اتصال USB Type C مجهز سازد. ظاهرا مهندسین سامسونگ در حال حاضر اطلاعات کافی و لازم مرتبط با این پورت اتصال را نداشته و یا بنا به دلایل خاصی از به کارگیری آن اجتناب ورزیده‌اند. در هر صورت تجهیز گلکسی S8 سامسونگ به پورت اتصال USB Type C یکی از پایه‌ای‌ترین ویژگی‌هایی است که انتظار داریم در این گوشی پیاده‌سازی شود.

 

باتری جداشدنی

هم اکنون اغلب گوشی‌های هوشمند مدرن ارائه شده به بازار از بدنه‌ای یکپارچه بهره می‌برند. این موضوع بدان معناست که امکان دسترسی مستقیم کاربر به باتری دستگاه وجود ندارد و در واقع بدنه گوشی به طور یکپارچه و غیرقابل جداسازی طراحی شده است. اما تجربه نشان داده که کاربران علاقمند وجود امکان دسترسی به باتری دستگاه هستند و اغلب ترجیح می‌دهند که پس از گذشت مدت زمان خاصی نظیر 2 سال نسبت به تعویض باتری گوشی هوشمندشان اقدام کنند. این موضوع و تقاضای کاربران، یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که شرکت ال‌جی به آن توجه دارد. به همین دلیل این شرکت کره‌ای همچنان هم پرچمداران خود را به گونه‌ای طراحی می‌کند که کاربر امکان دسترسی مستقیم به باتری آن‌ها و تعویض باتری را داشته باشد. گوشی هوشمند ال‌جی جی 5 به عنوان پرچمدار سال 2016 این برند کره‌ای نمونه کاملا واضحی از این امر است. اما دو سالی است که سامسونگ بدین موضوع بی‌توجه بوده است!

2

سامسونگ با رونمایی از گوشی هوشمند گلکسی S6 شروع به استفاده از بدنه‌های یکپارچه و باتری‌های غیرقابل جداسازی کرد. این روند تا سال 2016 هم ادامه یافت و دو گوشی گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge نیز به همین صورت طراحی شدند. بنابراین امکان دسترسی مستقیم کاربر به باتری این دو محصول وجود ندارد. اما پیش بینی می‌کنیم که سامسونگ در طراحی گوشی هوشمند گلکسی S8 به این موضوع توجه بیشتری داشته باشد. امکان دسترسی کاربر به باتری گوشی گلکسی S8 می‌تواند به شیوه‌های متنوعی انجام شود. شاید سامسونگ بدین منظور از رویکرد و سبک طراحی قدیمی (جداسازی پنل پشتی دستگاه) استفاده کند، اما این امکان هم وجود دارد که سامسونگ در طراحی گلکسی S8 مانند گوشی جی 5 ال‌جی، سبک طراحی ویژه‌ای به منظور دسترسی کاربر به باتری دستگاه را ارائه نماید. نظر شما در رابطه با این موضوع چگونه است؟ آیا شما مخالف وجود امکان تعویض آنی باتری دستگاه در شرایط خاص از سوی کاربر هستید؟

 

پشتیبانی از قابلیت Quick Charge 4.0 کوالکام

سامسونگ امسال دو گوشی هوشمند گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge را از نظر تراشه در دو نسخه مختلف عرضه کرد. نسخه اصلی این محصولات به تراشه اگزینوس 8890 سامسونگ مجهز شده و نسخه دوم آن‌ها از سیستم روی چیپ (SoC) اسنپدراگون 820 بهره می‌برد. همانطور که می‌دانید کمپانی کوالکام در تراشه اسنپدراگون 820 نسخه سوم تکنولوژی شارژ سریع خود با نام اختصاصی Quick Charge 3.0 را ارائه کرد، اما سامسونگ نسخه اسنپدراگونی پرچمدارانش را از این قابلیت بهره‌مند نساخت! اما دلیل این موضوع چه بوده است؟ اگر سامسونگ نسخه اسنپدراگونی گوشی گلکسی S7 را قادر به پشتیبانی از تکنولوژی Quick Charge 3.0 می‌کرد، اختلاف عملکردی مابین دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگونی پرچمدارش ایجاد می‌شد. به بیان دیگر در این شرایط نسخه اسنپدراگونی گوشی گلکسی S7 قابلیت Quick Charge 3.0 را ارائه می‌کرد، اما نسخه اگزینوسی این گوشی امکان ارائه این قابلیت را نداشت. بنابراین سامسونگ ترجیح داد که به کل دو نسخه گوشی گلکسی S7 را از این تکنولوژی بهره‌مند نسازد! اما به نظر شما این موضوع در طراحی گلکسی S8 نیز تکرار می‌شود؟

3

مطمئنا کمپانی کوالکام اواخر سال جاری نسخه جدید پرچمدار سری تراشه‌های اسنپدراگون خود را معرفی می‌کند. بدون تردید این سیستم روی چیپ قابلیت پشتیبانی از نسخه جدید تکنولوژی شارژ سریع کوالکام را خواهد داشت که احتمالا Quick Charge 4.0 نام‌گذاری می‌شود. در سمت مقابل به احتمال زیاد سامسونگ مجددا از نظر به کارگیری تراشه در پرچمداران سال 2017 خود استراتژی مشابهی را به کار می‌گیرد. بنابراین گوشی هوشمند گلکسی S8 سامسونگ از نظر تراشه شامل دو نسخه اسنپدراگونی و اگزینوسی می‌شود. انتظار داریم که سامسونگ این بار به این موضوع توجه کند و به هیچ وجه تکنولوژی کاربردی Quick Charge 4.0 را از گوشی گلکسی S8 حذف نکند. در این راستا سامسونگ باید بتواند تکنولوژی شارژ سریعی را در نسخه بعدی پرچمدار سری تراشه‌های اگزینوس خود ارائه کند که قابلیت و کیفیت عملکردی مشابه با تکنولوژی Quick Charge 4.0 کوالکام داشته باشد. بدین صورت تمایزی مابین کیفیت عملکرد دو نسخه اگزینوسی و اسنپدراگونی گوشی گلکسی S8 ایجاد نمی‌شود. نظر شما در این رابطه چیست؟

 

تغییر ظاهری

در سال 2014 سامسونگ گلکسی S5 را معرفی کرد. این گوشی به دلیل ظاهر نه چندان متفاوتی که نسبت به سایر محصولات پیشین سامسونگ داشت تا حد زیادی مورد نقد کارشناسان و کاربران قرار گرفت. به عقیده این دسته از افراد، سامسونگ می‌بایست در ظاهر سری پرچمدارانش تغییراتی ایجاد می‌کرد و محصولاتش به نوعی دچار یکنواختی در عامل ظاهر شده بودند. نهایتا سامسونگ این موضوع را درک کرد و در سال 2015 گوشی هوشمند گلکسی S6 را با ظاهری متفاوت معرفی نمود. بدنه این گوشی از ترکیب مواد فلزی و شیشه‌ای ساخته شده بود و جذابیت و زیبایی یک پرچمدار اندرویدی را به نحو احسن نشان می‌داد. ظاهر این گوشی با ظاهر محصولاتی نظیر گلکسی S5، گلکسی S4 و … تفاوت محسوسی داشت و این امر از جمله اصلی‌ترین عواملی بود که در استقبال کاربران از این محصول موثر واقع شد.

4

اما سامسونگ در سال 2016 گوشی هوشمند گلکسی S7 را با ظاهری بسیار مشابه با گوشی گلکسی S6 معرفی کرد. هم اکنون اگر گلکسی S7 سامسونگ را در کنار گلکسی S6 قرار دهید، به سختی متوجه تفاوت‌های ناچیز مابین آن دو خواهید شد. به بیان دیگر سامسونگ مجددا از ظاهری مشابه در نسخه جدید پرچمدارش استفاده کرده و این موضوع از سوی برخی از افراد مورد انتقاد واقع شده است. بنابراین انتظار داریم که سامسونگ سال آینده پرچمدارش را با ظاهری متفاوت معرفی کند. بدون تردید اگر سامسونگ به این موضوع توجه نداشته باشد و گوشی هوشمند گلکسی S8 را نیز با ظاهری شبیه به دو گوشی گلکسی S7 و گلکسی S6 رونمایی کند با انتقادهای شدیدی مواجه می‌شود. بنابراین ایجاد تغییرات محسوس در ظاهر گلکسی S8 از جمله دیگر انتظاراتی است که داریم.

 

عدد مگاپیکسلی بالاتر دوربین!

تجربه نشان داده که عدد مربوط به کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند به هیچ وجه ملاک تمام و کمالی به منظور سنجش کیفیت عملکرد آن‌ها محسوب نمی‌شود. به بیان دیگر سنسور دوربینی که عدد مگاپیکسلی بالاتری دارد صرفا نسبت به سنسوری که عدد مگاپیکسلی پایین‌تری داشته باشد، قدرتمندتر عمل نمی‌کند. این موضوع در دنیای دستگاه‌های هوشمند موبایلی بارها و بارها ثابت شده است. به طور کلی عوامل متعددی هستند که بر روی کیفیت عملکرد دوربین یک گوشی تأثیرگذار خواهند بود. اما در هر صورت انتظار داریم که سامسونگ در گوشی هوشمند گلکسی S8 از سنسوری با عدد مگاپیکسلی بالاتر استفاده کند! اما چرا؟

5

سامسونگ به تازگی خط تولید سنسورهای دوربین پیشرفته‌تر 18 الی 24 مگاپیکسلی خود را راه‌اندازی کرده است. بنابراین انتظار داریم که پرچمدار سال آینده این شرکت از اولین محصولاتی باشد که به این سری از سنسور دوربین‌های پیشرفته‌ سامسونگ مجهز می‌شود. هم اکنون گوشی هوشمند گلکسی S7 از سنسور دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی بهره‌مند است، این موضوع در حالیست که گلکسی S6 سامسونگ از سنسور دوربینی 16 مگاپیکسلی بهره می‌برد. با توجه به راه‌اندازی خط تولید سنسورهای دوربین پیشرفته‌تر 18 الی 24 مگاپیکسلی سامسونگ و احتمال زیاد تجهیز گلکسی S8 به این سری از سنسورهای سامسونگ، انتظار داریم که گلکسی S8 به سنسور دوربینی با عدد مگاپیکسلی بیشتر نسبت به گلکسی S7 مجهز می‌شود.

 

بازگشت قابلیت IR Blaster

6

قابلیت IR Blaster قابلیتی است که به موجب آن گوشی هوشمند شما می‌تواند به عنوان کنترل هر وسیله الکترونیکی دیگری عمل نماید. بیشترین کاربرد این قابلیت در تلویزیون‌ها خلاصه می‌شود، تصور کنید که گوشی هوشمندتان نقش کنترل تلویزیون منزلتان را ایفا کند. قابلیت IR Blaster در گوشی هوشمند گلکسی S6 سامسونگ ارائه شده، اما در گوشی هوشمند گلکسی S7 خبری از وجود این قابلیت نیست! انتظار داریم که سامسونگ قابلیت IR Blaster را به گوشی هوشمند گلکسی S8 بازگرداند.

 

اسپیکرهای استریو جلو و قدرتمند

7

طی جند سال اخیر میزان توجه به قابلیت‌های صوتی گوشی‌های هوشمند افزایش یافته است. پیش از این تقریبا کمپانی تایوانی اچ‌تی‌سی بود که همواره به این موضوع توجه ویژه‌ای داشت و سری محصولات برتر خود را به اسپیکرهای قدرتمند BoomSound مجهز می‌کرد. اما به تدریج این موضوع فراگیرتر شده و هم اکنون گوشی هوشمند هوآوی P9 Plus نیز به اسپیکرهای استریوی قدرتمندی مجهز شده است. اما در این بین پرچمداران سامسونگ همواره از این موضوع بی‌بهره بوده‌اند. انتظار داریم که سامسونگ گوشی هوشمند گلکسی S8 خود را از نظر قابلیت‌های صوتی تقویت نماید. انتظار داریم که بدین منظور سامسونگ از اسپیکرهای استریو جلو و قدرتمندی در گلکسی S8 بهره بگیرد.

 

اسکنر عنبیه چشم

آخرین ویژگی که انتظار داریم در گوشی هوشمند گلکسی S8 سامسونگ شاهد آن باشیم مربوط به اسکنر عنبیه چشم کاربر می‌شود. البته انتظاری که در این زمینه می‌رود نسبت به سایر موارد ذکر شده ناچیزتر است. به بیان دیگر انتظار نداریم که به طور قطعی گوشی هوشمند گلکسی S8 به اسکنر عنبیه چشم مجهز شود اما با توجه به پیشرفت‌هایی که سامسونگ طی چند سال اخیر در این زمینه داشته، چندان دور از انتظار نیست که این شرکت پرچمدار سال 2017 خود را به اسکنر عنبیه چشم مجهز شود.

8

در این بین صحبت‌هایی در رابطه با احتمال تجهیز فبلت گلکسی نوت 6 سامسونگ به اسکنر عنبیه چشم نیز شده است. اما هنوز سامسونگ در قبال این موضوع عکس‌العملی از خود نشان نداده است. به نظر شما احتمال تجهیز گلکسی S8 سامسونگ به اسکنر عنبیه چشم کاربر تا چه اندازه خواهد بود؟

منبع: androidpitیک دیدگاه

BLACK VIPER

بعید بدونم همه رو تو S8 به کار ببره