رقابت iOS و اندروید بر سر تسخیر دنیای گوشی های هوشمند

شرکت اپل به طور قطع در حال از دست دادن شتاب پیشرفت خود می باشد. البته این شرکت هنوز در نقطه ای قرار دارد که می تواند با حرکتی تمام معادلات را به نفع خود تمام کند، ولی به نظر می رسد باد مخالف بر علیه اپل در حال قدرت گرفتن است.

به گزارش کلیک، در حالی که این شرکت تمام تلاش خود را انجام می دهد، ولی سهم سیستم عامل iOS  از بازار در حال کم شدن بوده و هیچ نشانه ای مبنی بر توقف این نزول در آینده نزدیک نیز وجود ندارد.

طبق آخرین آمار منتشر شده از طرف Kantar Worldpanel ComTech در سه ماهه اول سال ۲۰۱۶، اپل جایگاه خود را مخصوصا در آمریکا، اروپا و چین به اندروید واگذار کرده است.

 

سهم سیستم عامل های اندروید و iOS از بازار اروپا

سهم اندروید در بازار سیستم عامل های اروپا دارای فاصله زیادی با iOS است. سهم اندروید در بازار اروپا (فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و انگلستان) با رشد ۷٫۱ درصدی نسبت به سال گذشته به ۷۵٫۶ درصد رسیده است.

“لورن گونور” تحلیلگر Kantar mobile می گوید: این بیشترین میزان رشد برای اندروید در اتحادیه اروپا طی دو سال گذشته بوده است. به علاوه این میزان رشد فقط توسط یک یا دو شرکت به دست نیامده است، و برنده ها و اکوسیستم های مختلفی در این قضیه سهیم بوده اند که در هر منطقه نیز متفاوت است.

 

سهم سیستم عامل های اندروید و iOS از بازار ایالات متحده آمریکا و چین

طبق آمار، سهم اندروید در بازار آمریکا با رشد ۷٫۳ درصدی نسبت به سال گذشته به ۶۵٫۵ درصد رسیده است. همچنین در مناطق شهری چین نیز که به عنوان بزرگترین بازار گوشی هوشمند دنیا محسوب می شود، گوشی های اندرویدی با رشد ۶ درصدی نسبت به سال گذشته سهم ۷۷ درصدی را از آن خود کرده اند. اگر چه بزرگ ترین بازنده در رقابت گوشی های هوشمند را باید ویندوز دانست. تنها ۲٫۶ درصد کاربران ویندوز به iOS مهاجرت کرده اند، و در مقایسه با رشد ۶٫۶ درصدی کاربران اندروید، حدود ۳٫۳ درصد از کاربران iOS به اندروید روی آورده اند.

این آمار جدید از سهم iOS نشان دهنده رقابت رو به رشدی است که اپل با آن مواجه شده است، چراکه امروزه مشتریان بیشتر و بیشتری اقدام به خرید آیفون های غیر اصلی و کم کیفیت از تولید کنندگان داخلی چین می کنند. علاوه بر این، موفقیت به دست آمده توسط آخرین گوشی هوشمند پرچمدار سامسونگ یعنی Galaxy S7 موجب شده اندروید سهم بیشتری را کسب کند. با این که فقط چند هفته از عرضه این گوشی می گذرد توانسته است عنوان پرفروش ترین گوشی سه ماهه اول ۲۰۱۶ را با کسب ۴٫۴ درصد از سهم کل بازار به دست آورد. همچنین کاهش قیمت Galaxy S6 قبل از عرضه گوشی جدید باعث شده فروش این گوشی افزایش پیدا کند.

“لورن گونور” می گوید: تحلیلگران منتظر تا ببینند که آیا گوشی iPhone SE که یک نسخه میان رده آیفون محسوب شده و امسال عرضه شده است می تواند بخت و اقبال را به اپل برگرداند یا خیر. کاهش میزان تقاضا رای اندروید با عرضه گوشی iPhone SE امر محتملی است. فروش iPhone SE به ویژه در چین دارای اهمیت زیادی است، جایی که موفقیت محصولات میان رده نقش اصلی را بازی می کند. این عوامل می تواند در سه ماه دوم امسال تاثیر خاصی را در فروش اپل بگذارد.

منبع: industryleadersmagazine



بدون دیدگاه