حسگر جدید مایکروسافت تنها با حرکت انگشت منظور کاربر را متوجه می شود

شرکت مایکروسافت به تازگی به دنبال راهی برای تغییر و تحولات حسگرهای نوین در ویندوز ۱۰ است تا تفاوت اساسی با رقبای خود ایجاد کند.

به گزارش کلیک، شرکت مایکروسافت امیدوار است که فناوری چند لمسی را در نسل جدید دستگاه‌های موبایلی که ویندوز ۱۰ دارند، بهبود بخشد. مایکروسافت به دنبال راهی است تا توسعه و تعامل بهتر با گوشی‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های لمسی داشته باشد.

حسگر Dubbed Pre-Touch یک فناوری جدید است که قابلیت ردیابی و شناسایی اعداد بر روی صفحه نمایش را دارد. این بدین معنی است که شما می‌توانید با سیستم‌عامل به گونه‌ای جدید در تعامل باشید، انگشتان خود را به صورت شناور بر روی صفحه لمسی حرکت دهید و سیستم‌عامل به کمک حسگرها منظور شما را درک خواهند کرد.

مایکروسافت می‌تواند به کمک این فناوری بخش‌هایی از رابط کاربری را پیش‌بینی کند. طبق این حسگر، مثلا وقتی که در حال تماشای یک ویدئو در گوشی هوشمند خود هستید، سیستم‌عامل ویندوز زمانی که حس کند انگشت شما به صفحه نزدیک شده است، کنترل‌های پخش (playback controls) را بارگذاری می‌کند و شما را از لمس و ضربه‌زدن به صفحه باز می‌دارد.

در یک روش دیگر زیرمنو‌ها می‌توانند به شکلی جادویی ظاهر شوند درست زمانی که سیستم‌عامل انتخاب‌های شما را پیش‌بینی می‌کند (یعنی وقتی انگشت خود را به سمت یک منو می‌برید، زیرمنوها یا گزینه‌های آن منو برای شما باز می‌شود). با این حال، این موضوع می‌تواند برای برخی از صاحبان گوشی گیج‌کننده باشد، زیرا سیستم‌عامل مستقل از لمس انگشتان شما کار می‌کند.

مایکروسافت تحقیقاتش در رابطه با حسگرهای Pre-Touch را در قالب یک ویدئو به شکل آزمایشی شرح داده است. در مقالات اخیر، توسط محقق اصلی مایکروسافت آقای کن‌هنکلی، برخی از افکار درباره صفحه‌ نمایش لمسی cutting-edge را بازتاب داده است. او نوشت: این فن‌آوری از دستان شما به عنوان پنجره‌ای به ذهنتان استفاده می‌کند.

به نظرم یک پتانسیل خوبی در تعامل با موبایل‌های آینده دیده می‌شود، و من می گویم ما شخصیت‌های اولیه‌ای هستیم که بر روی حسگر‌های موبایل کار می‌کنیم. از جمله قابلیت‌های حاضر و پیش رو می‌توان به حسگر اتوماتیک چرخش صفحه‌نمایش اشاره کرد که در تمام موبایل‌ها وجود دارد. این موضوع شباهت بسیاری به کنسول بازی ایکس‌باکس‌وان (Microsoft’s Xbox One)، و دوربین کینکت آن دارد.

مایکروسافت قرار بود یک حسگر وابسته به فشار (pressure-sensitive) در ویندوزفون با نام مک‌لارن، منتشر کند که این پروژه به تعویق افتاد.

حسگر فشاری در اپل 6

شرکت اپل نیز یک صفحه نمایش چند لمسی با قابلیت‌های افزایشی خوبی ساخت. Dubbed 3D Touch یک فناوری سه‌بعدی است که در iphone 6s و iphone 6 plus، عرضه شد. هم‌چنین حسگر وابسته به فشار را هم در این گوشی‌ها افزوده است. این کار شرکت کوپرتینو (Cupertino) است که این فناوری را در تمام سیستم‌عامل‌ IOS گنجانده است.

برای مثال ضربه‌زدن بر روی یک نرم‌افزار IOS، آن را طبق معمول اجرا می‌کند، اما اگر روی همان آیکون لمس طولانی کنید، زیرمنوهای میانبر و اقدامات مرتبط با آن نرم‌افزار نمایش داده می‌شود.

هم‌چنین اپل از همان فناوری وابسته به فشار، در ساعت مچی اپل‌واچ (Apple Watch) و در برخی از مک‌ترک‌پد‌ها (Mac trackpad) استفاده کرده است.

خیر این‌که مایکروسافت قرار است این کار را انجام دهد، پیش‌تر درمورد گوگل شنیدیم که به دنبال راه حل و فناوری‌های مشابه این نوع حسگرها است.

خبرها حاکی از آن است که در Android N قرار است گزینه‌های مربوط به حسگر‌های مختلف از جمله حسگرهای مذکور پشتیبانی شود زیرا وجود چنین فناوری‌هایی نیاز است؛ مثلا حسگر وابسته به فشار بستگی به میزان فشار انگشتان بر روی صفحه نمایش دارد. پس تنظیمات و قابلیت پشتیبانی از آن در سیستم‌عامل، امری حیاتی محسوب می‌شود.

منبع: expressبدون دیدگاه