پای نمایشنامه های شکسپیر به آیپاد باز شد

ایان مک‌کلین جدیدترین کار خود را رونمایی کرد: یک اپلیکشین برای آیپاد. این اولین سری از برنامه‌های Heuristic Shakespeare است و نمایشنامه طوفان با بازی مک‌کلین در نقش پروسپرو، به‌تازگی در اپ استور در دسترس قرار گرفته است.

وی گفت: “بهترین نکته در مورد شکسپیر این است که برای هر مناسبتی یک نقل قول دارد. به‌نظر من بهترین راه برای نزدیک شدن به شکسپیر، آماده نبودن برای آن است. فرد را به میان نمایشنامه‌ها پرتاب کنید، شکسپیر زندگی‌اش را تغییر خواهد داد.”

ریچارد لانکرین، که فیلم ریچارد سوم را با بازی ایان مک‌کلین کارگردانی کرده است، قوانین را توضیح می‌دهد. “ما در طی تحقیقات متوجه شدیم ادراک با برقراری تماس چشمی افزایش می‌یابد، به همین دلیل از بازیگران خواستیم هنگام اجرا مستقیم به دوربین نگاه کنند.”

نتیجه این کار تسلط بسیار خوب به نمایشنامه است که با بازی بازیگران مطرح کیفیت آن دوچندان شده است. افرادی چون ایان مک‌کلین، درک جاکوبی، فرانسیس باربر، دیوید فاکس و ریچارد کلیفورد که کارگردانی نمایش را نیز بر عهده داشته است در این کار بازی می‌کنند. در همان حین که بازیگران اجرا می‌کنند، یک متن با تقارن بسیار دقیق  از نظر شما رد می‌شود. شما می‌توانید هر زمان که بخواهید نمایش را متوقف کنید، به عقب بازگردید و دوباره گوش دهید و یا برای روشن شدن بهتر یادداشت‌ها را چک کنید.

متن‌ها نیز بهترین نسخه‌ای هستند که در بازار پیدا می‌شود و از نسخه آردن شکسپیر گرفته شده‌اند. آردن همیشه برای همه از بازیگران گرفته تا دانشجویان یک ناشر برجسته بوده است و خریدن اپلیکیشن ۴٫۴۹ یورویی ارزان‌ترین راه برای خرید این متن با نصف قیمت نسخه چاپ شده آن است.

ian-mckellen

کاربران این اپلیکیشن، می‌توانند انتخاب کنند به چه مقدار از متن درسترسی داشته باشند، نسخه کامل آردن و بخشی موسوم به آردن پلاس، این بخش اضافی شامل مقالات و تفاسیر است. یک راهنمای مخصوص برای تسهیل استفاده کاربر وجود دارد که نشان می‌دهد نمایشنامه را چگونه هدایت کنید، شخصیت‌ها را پیدا کنید و موارد بیشتر.

این نکته را به‌یاد داشته باشید که صحنه‌ها جدای از اپلیکیشن دانلود خواهند شد. اگر در جایی هستید که به اینترنت دسترسی ندارید، دیدن نمایشنامه را شروع نکنید. برخی از تفاسیر نیز نیاز به دانلود دارند. کل نمایشنامه به ۱٫۶ فضا نیاز دارد اما شما می‌توانید انتخاب کنید که صحنه‌های مختلف را ذخیره کنید که این امر برای کسانی که مشکل فضا در آیپاد دارند، بسیار مفید است.

این کار یک نمایشنامه خام از شکسپیر است و بدون دخل و تصرف کارگردان ساخته شده است. به این ترتیب مستقیما متن را ادا می‌کند. اجرای بازیگران آرام، ساده و بسیار قابل درک هستند. کار در یک مکان ملایم‌تر از صحنه تئاتر اجرا می‌شود اما هرگز توضیح بیش از حد یا اغراق در آن دیده نمی‌شود.

این نمایشنامه یکی از آخرین کارهای وی است و اغلب با عنوان خداحافظی شکسپیر با صحنه تئاتر از آن یاد می‌شود. چرا این شرکت که می‌گوید قرار است تمام ۳۷ نمایشنامه این شاعر را تبدیل به اپلیکیشن کند، از آخرین آن برای شروع کار خود استفاده کرده است؟ در این‌جا سخن از شکسپیر شناس برجسته، سر جاناتان بیت به میان می‌آید. وی اشاره می‌کند که در فرست فولیو(First Folio) این نمایشنامه در ابتدای کار ارائه شده است. فرست فولیو مجموعه‌ای از آثار شکسپیر است که در سال ۱۶۲۳ منتشر شد. نسخه کامل فرست فولیو نیز در این اپلیکیشن قرار دارد.

ویژگی‌های اضافی مفیدی نیز در این اپلیکیشن وجود دارد مانند جدولی که نشان می‌دهد شخصیت‌ها در آن لحظه در کجا قرار دارند که این امر دید خوبی از نمایشنامه به کاربر ارائه می‌کند. همچنین یک گالری از تصاویر ساخت این تئاتر وجود دارد که بسیار جذاب هستند.

این اپلیکیشن شکسپیر می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند. و البته برای افرادی که مایل هستند از زاویه دیگری تئاتر را ببیند نیز آموزنده است. حضور بازیگران بزرگ نیز در این تئاتر آن را بسایر جالب و سرگرم‌کننده می‎سازد.

منبع: independentبدون دیدگاه