به جای گلکسی S7 Edge سامسونگ، نکسوس ۶P گوگل بخرید!

اگر قصد خرید گلکسی S7 Edge سامسونگ را دارید دست نگه داشته و نگاهی به این مقاله بیاندازید. به نظر ما دلایل قانع کننده‌ای وجود دارند که نشان می‌دهد نکسوس ۶P گوگل گزینه خرید بهتری نسبت به گلکسی S7 Edge سامسونگ به شمار می‌رود!

بدون تردید گلکسی S7 Edge سامسونگ یکی از بهترین، با کیفیت‌ترین و قدرتمندترین گوشی‌های هوشمند کنونی موجود در بازار است. این گوشی از هر نظر عملکردی عالی دارد. سامسونگ این محصول را در جریان رویداد MWC 2016 یا همان “کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۶” معرفی کرد و از همان دقایق اول توجه تمامی افراد علاقمند به دنیای تکنولوژی به سمت و سوی این محصول جلب شد. اما به نظر شما خرید این گوشی تا چه اندازه می‌تواند رویکردی هوشمندانه باشد؟ به واقع آیا محصولات دیگری وجود ندارند که از برخی جهاتی نسبت به این گوشی برتری داشته باشند؟ مطمئنا محصولاتی این چنینی موجود هستند. نکسوس ۶P گوگل و هوآوی یک نمونه از این محصولات است!

گوگل در سال ۲۰۱۵ دو نکسوس جدید را معرفی کرد، نکسوس ۵X و نکسوس ۶P. نکسوس ۶P گوگل برای اولین بار توسط شرکت چینی هوآوی تولید شد و نشان داد که یک برند چینی می‌تواند تا چه اندازه در زمینه تولید گوشی‌های هوشمند با کیفیت و دقیق عمل کند. از نظر بسیاری از کارشناسان و افراد اهل فن، نکسوس ۶P باکیفیت‌ترین محصول از سری محصولات نکسوس گوگل محسوب می‌شود. بنابراین شک نداشته باشید که این گوشی هوشمند هم در حال حاضر یکی از بهترین گوشی‌های اندرویدی موجود در بازار به شمار می‌رود و پتانسیل عالی به منظور رقابت با محصولات دیگری همچون گلکسی S7 Edge سامسونگ دارد.

ما در این مقاله قصد داریم که با چند دلیل قانع کننده اشاره کنیم که انتخاب نکسوس ۶P به جای گلکسی S7 Edge سامسونگ انتخابی هوشمندانه‌تر محسوب می‌شود. در واقع در ادامه این مقاله به برتری‌های نکسوس ۶P نسبت به گلکسی S7 Edge سامسونگ اشاره می‌کنیم. اگر قصد خرید گلکسی S7 Edge سامسونگ را دارید حتما پیش از اقدام نسبت به مطالعه این مقاله اقدام نمایید. شاید نظر شما برای خرید این گوشی تغییر کرده و نکسوس ۶P گوگل را به جای آن خریداری کنید.

 

کیفیت عملکرد اسپیکرها

اگر بخواهیم واقع‌بینانه نظر دهیم، باید بگوییم که اسپیکر گلکسی S7 Edge سامسونگ کیفیت ضعیفی دارد. در بررسی‌های انجام شده نیز مشخص شد که کیفیت عملکرد اسپیکر این گوشی پایین‌تر از حد متوسط است. حتی کیفیت پخش صوتی این گوشی در مقایسه با کیفیت گلکسی S6 نیز ضعیف‌تر بوده است. البته سامسونگ برای این موضوع دلیل قانع کننده خود را دارد! احتمالا بهره‌مندی گلکسی S7 Edge سامسونگ از استاندارد ضد آب IP68 منجر شد که عایق‌بندی بیشتری در آن اعمال شود و این موضوع مطمئنا باید برای اسپیکر دستگاه نیز در نظر گرفته شود. این امر سبب شده که اسپیکر گوشی گلکسی S7 Edge توان خروجی جالبی نداشته باشد. این موضوع در محصولاتی نظیر اکسپریا زد اولترا سونی نیز مشاهده می‌شود.

۱

اما برای پوشش دادن این عیب نباید با دلایل فرعی قانع شد. بدون تردید عملکرد ضعیف اسپیکر گلکسی S7 Edge یک ضعیف عملکردی برای این محصول به شمار می‌رود. اما عملکرد نکسوس ۶P گوگل در این زمینه چگونه است؟ خوشبختانه نکسوس ۶P گوگل به اسپیکرهای استریو مجهز است که در پنل جلویی دستگاه واقع شده‌اند. محل قرارگیری این اسپیکرها منجر شده که کیفیت صدای خروجی آن‌ها در مقایسه با گلکسی S7 Edge سامسونگ به مراتب بیشتر باشد. بنابراین اگر از افراد علاقمند به گوش دادن به موسیقی از طریق اسپیکرهای گوشی هستید، نکسوس ۶P گوگل کیفیت بهتری نسبت به گلکسی S7 Edge سامسونگ ارائه می‌کند.

 

عملکرد اسکنر اثر انگشت

اسکنر اثر انگشت گلکسی S7 Edge سامسونگ عملکرد بسیار عالی دارد، اما نمی‌توان مدعی شد که عملکرد این اسکنر بی‌عیب و نقص است. شما به منظور اسکن شدن اثر انگشت توسط اسکنر گلکسی S7 Edge باید انگشت خود را بر روی آن قرار داده و کمی فشار دهید تا دستگاه نسبت به اسکن محتوای انگشت شما وارد عمل شود. به نظر ما این موضوع به هیچ وجه جالب نبوده و نیاز به فشردن (به مقدار ناچیز) اسکنر اثر انگشت امری کاربری محسوب نمی‌شود. خوشبختانه گوگل در طراحی نکسوس ۶P به این موضوع توجه داشته است.

۲

اسکنر اثر انگشت گوشی هوشمند نکسوس ۶P به واقع عملکرد سریع و بی‌عیب و نقصی را ارائه می‌کند. فرآیند آنالیز اطلاعات انگشت کاربر به محض اینکه انگشت وی با اسکنر دستگاه تماس حاصل کند انجام می‌شود. بنابراین در نکسوس ۶P گوگل نیاز به اعمال فشار بر روی اسکنر اثر انگشت دستگاه وجود ندارد و بدون تردید این موضوع یک نقطه قوت و برتری محسوس برای نکسوس ۶P محسوب می‌شود. ضمنا اسکنر نکسوس ۶P نقش دکمه Home دستگاه را نیز ایفاء نمی‌کند. شاید از نظر شما هم ترکیب دکمه Home دستگاه با اسکنر اثر انگشت عملکردی جالب نباید. همچنین بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که اسکنر اثر انگشت گلکسی S7 Edge سامسونگ در قابل خراشیدگی به شدت حساس است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع پیشنهاد می‌کنیم که مقاله با عنوان “دکمه Home پرچمداران سامسونگ در قبال خراشیدگی به شدت حساس است!” را مطالعه کنید.

 

عملکرد دوربین در محیط‌های کم نور

دوربین گلکسی S7 Edge سامسونگ از سنسوری ۱۲ مگاپیکسلی تشکیل شده که عملکرد بسیار عالی دارد. هیچ شک و تردیدd در عملکرد عالی دوربین گلکسی S7 Edge تحت شرایط معمولی وجود ندارد اما هنگامی که پای کیفیت عملکرد دوربین در محیط‌های کم نور به میان آید، دوربین گلکسی S7 Edge می‌تواند مورد نقد واقع شود. کیفیت عملکرد دوربین اصلی گلکسی S7 Edge سامسونگ در محیط‌های کم نور قابل قبول است، اما در مقایسه با کیفیت عملکرد دوربین ۱۲ مگاپیکسلی نکسوس ۶P ضعیف‌تر به نظر می‌رسد.

۳

برای درک بهتر این موضوع به تصویر فوق نگاهی داشته باشید. تصور سمت چپ توسط دوربین نکسوس ۶P ضبط شده و تصویر سمت راست توسط دوربین گلکسی S7 Edge سامسونگ ضبط شده است. همانطور که می‌بینید تصویر ضبط شده توسط دوربین نکسوس ۶P جزئیات دقیق‌تری را در بر گرفته و به مراتب طبیعی‌تر از تصویر ضبط شده توسط دوربین گلکسی S7 Edge سامسونگ محسوب می‌شود. دوربین گلکسی S7 Edge حالتی غیرطبیعی و زرد رنگ را در تصویر به وجود آورده است. این موضوع نشان می‌دهد که کیفیت عملکرد دوربین نکسوس ۶P گوگل در مکان‌های کم نور نسبت به دوربین گلکسی S7 Edge بیشتر است.

 

بهینه‌سازی سیستم عامل

همانطور که می‌دانید سری محصولات نکسوس گوگل تنها محصولاتی هستند که نسخه اورجینال یا اصطلاحا استاک (Stock) سیستم عامل اندروید بر روی آن‌ها نصب و راه‌اندازی می‌شود. سیستم عامل اندروید ۶٫۰ مارشمالو برای اولین بار در دو گوشی نکسوس ۵X و نکسوس ۶P راه‌اندازی شد و گوگل این سیستم عامل را به طور اختصاصی برای این دو گوشی هوشمند بهینه‌سازی کرده است. بنابراین جای تعجبی ندارد که کیفیت عملکرد سیستم عامل اورجینال اندروید مارشمالو در نکسوس ۶P به مراتب بهتر از کیفیت عملکرد همین سیستم عامل در گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ باشد.

۴

سامسونگ به منظور بهینه‌سازی عملکرد سیستم عامل اندروید مارشمالو در گوشی‌های هوشمند خود، رابط کاربری اختصاصی TouchWiz را طراحی کرده و بدین صورت سیما و ویژگی‌های منحصر به فردی را برای محصولات اندرویدی خود ایجاد می‌کند. جای تردیدی وجود ندارد که گوگل به عنوان طراح اصلی سیستم عامل اندروید بهتر از هر شکت دیگری می‌داند که چگونه باید آن را برای یک محصول اختصاصی نظیر نکسوس ۶P بهینه‌سازی کند. از اینرو شکی نداشته باشید که بهینه‌سازی عملکرد سیستم عامل نکسوس ۶P به مراتب بهتر از کیفیت عملکرد رابط کاربری TouchWiz سامسونگ در گوشی گلکسی S7 Edge خواهد بود.

 

به روز رسانی سیستم عامل

سری محصولات نکسوس گوگل،  اولین محصولاتی هستند که به روز رسانی‌های جدید سیستم عامل اندروید برای آن‌ها عرضه می‌شود. در واقع گوگل همواره در مرحله نخست نسخه‌های جدید سیستم عامل خود را برای سری محصولات نکسوس خود عرضه می‌کند. پس از عرضه نسخه‌های جدید سیستم عامل اندروید از سوی گوگل، سایر کمپانی‌های تولید کننده گوشی باید نسبت به بهینه‌سازی عملکرد آن در کنار رابط کاربری اختصاصی خود وارد عمل شوند. متاسفانه سامسونگ همواره نشان داده که از نظر سرعت عمل در عرضه به روز رسانی‌های سیستم عامل بسیار کند عمل می‌کند.

۵

هم اکنون نکسوس ۶P می‌تواند از نسخه پیش نمایش سیستم عامل اندروید N استفاده کند و احتمالا طی ماه اکتبر سال جاری نسخه اصلی این سیستم عامل برای این محصول عرضه می‌شود. این موضوع در حالی است که به منظور تجهیز گلکسی S7 Edge سامسونگ به سیستم عامل اندروید N حداقل باید تا سال آینده منتظر بمانید. اگر به مسئله آپدیت سیستم عامل اهمیت می‌دهیم، بدون تردید نکسوس ۶P گوگل گزینه خرید بهتری نسبت به گلکسی S7 Edge سامسونگ به شمار می‌رود.

 

پورت اتصال USB Type C

۶

متاسفانه گلکسی S7 Edge سامسونگ به پورت اتصال USB Type C مجهز نیست! این موضوع در حالی است که این نوع از پورت‌های اتصال هم اکنون تقریبا به استانداردی ثابت برای گوشی‌های هوشمند مدرن تبدیل شده‌اند. دلیل اصلی عدم استفاده سامسونگ از پورت اتصال USB Type C در گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge مطمئنا ارتباط مستقیمی با امکان سازگاری بیشتر این گوشی با هدست واقعیت مجازی Gear VR این کمپانی دارد. در هر صورت عدم تجهیز این گوشی به پورت اتصال مورد نظر را می‌توان نقطه ضعفی در طراحی این محصول به شمار آورد. حتما می‌دانید که نکسوس ۶P گوگل به پورت اتصال USB Type C مجهز است و این امر هم از دیگر مزیت‌های این محصول نسبت به گلکسی S7 Edge محسوب می‌شود.

 

مدیریت منوی اپلیکیشن‌ها (App Drawer)

منوی اپلیکیشن‌ها یا App Drawer که گاها به آن “اپ دراور” نیز گفته می‌شود نیز در دو گوشی گلکسی S7 Edge سامسونگ و نکسوس ۶P به شکل متمایزی تعریف شده است. گوگل در نسخه اورجینال یا استاک سیستم عامل اندروید، منوی اپلیکیشن‌ها را به گونه‌ای طراحی کرده که لیست آن‌ها به ترتیب حروف الفبا ارائه می‌شود. اما متاسفانه در گلکسی S7 Edge سامسونگ و رابط کاربری TouchWiz این گوشی این موضوع و ترتیب عملکرد تعریف شده نیست. در منوی اپلیکیشن‌های گلکسی S7 Edge هر اپلیکیشنی که جدیدتر نصب شود به عنوان آخرین اپلیکیشن در اپ دراور نمایش داده می‌شود.

۷

علاوه بر این موضوع مسئله آزاردهنده دیگری نیز در منوی اپلیکیشن‌های گوشی گلکسی S7 Edge سامسونگ قابل مشاهده است. متاسفانه هنگامی که شما اپلیکیشن خاصی را از طریق منوی اپلیکیشن‌های این گوشی پاک کنید، جای خالی آن در لیست موجود باقی می‌ماند. متاسفانه این جای خالی به طور خودکار پر نخواهد شد و این موضوع بدان معناست که هر بار پس از پاک کردن یک اپلیکیشن باید به طور دستی نسبت به پر کردن فضای خالی آن وارد عمل شوید. این موضوع به واقع امری آزاردهنده به شمار می‌رود.

 

قیمت

به واقع به تفاوت قیمت مابین دو گوشی گلکسی S7 Edge سامسونگ و نکسوس ۶P گوگل فکر کرده‌اید؟ گلکسی S7 Edge سامسونگ هم اکنون در بازار داخلی کشورمان با قیمتی در حدود ۲،۶۰۰،۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد! این موضوع در حالی است که با پرداخت مبلغی در حدود ۱،۸۰۰،۰۰۰ تومان می‌توانید نسخه ۶۴ گیگابایتی نکسوس ۶P گوگل را خریداری نمایید. بنابراین در نظر داشته باشید که شما با خرید نکسوس ۶P مبلغی در حدود ۸۰۰٫۰۰۰ تومان را ذخیره کرده و در عین حال از تمامی مزایای ذکر شده در این مقاله بهره‌مند می‌شوید. پیشنهاد می‌کنیم که حتما در رابطه با این موضوع فکر کنید!

۸

 

نتیجه‌گیری

همانطور که اشاره داشتیم، بدون تردید گوشی هوشمند گلکسی S7 Edge سامسونگ یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین گوشی‌های اندرویدی محسوب می‌شوند که هم اکنون می‌توانید نسبت به خرید آن اقدام کنید. اما به واقع گزینه‌های خرید دیگری نیز وجود دارند که شامل مزیت‌هایی نسبت به این محصول می‌شوند، اما عمدتا از سوی کاربران نادیده گرفته شده و توجهی به آن‌ها صورت نمی‌گیرد. به عقیده ما نکسوس ۶P گوگل یکی از این محصولات است.

دقت داشته باشید که شرایط مشابه برای گلکسی S7 سامسونگ نیز صدق می‌کند. دلیل اینکه ما نکسوس ۶P را با گلکسی S7 Edge سامسونگ مقایسه کردیم این امر بوده که صفحه نمایش آن‌ها تقریبا در یک حد و اندازه هستند (۵٫۷ و ۵٫۵ اینچی). بنابراین شرایط مشابه برای گوشی گلکسی S7 نیز صدق می‌کند و این محصول هم در مقایسه با نکسوس ۶P گوگل تمامی نقاط ضعف نامبرده شده را به همراه دارد.

در نهایتا باید اشاره کنیم که بدون تردید گلکسی S7 Edge سامسونگ نیز نسبت به نکسوس ۶P گوگل مزایا و برتری‌های منحصر به فرد خود را خواهد داشت، اما در این مقاله هدف اصلی عنوان داشتن مزایای نکسوس ۶P در مقایسه با گلکسی S7 Edge سامسونگ بوده است. انتخاب نهایی هر یک از این محصولات به سلیقه شخصی، بودجه و نیازهای شما بستگی دارد.

 

منبع: androidauthorityبدون دیدگاه