مهار نور خورشید توسط الماس سیاه برای تولید انرژی

محققان یک فناوری جدید انرژی خورشیدی تولید کرده اند که می تواند به کمک الماس های مهار کننده انرژی تولید کند.

به گزارش کلیک، این روش که نام الماس سیاه به آن اختصاص داده شده است توسط پروژه ProME3ThE2US2 و در چارچوب FP7 کمیسیون اروپا (EC) توسعه داده شده است.

الماس به دلیل این که در دمای بالا بسیار دوام پذیر است و همچنین  قادر است به طور کارآمد به انتشار الکترون بپردازد می تواند نور خورشید را مورد استفاده قرار دهد.

اما شفافیت الماس باعث می شود که نتواند به طور طبیعی با نور خورشید واکنش دهد. فناوری الماس سیاه این مانع را برطرف می کند و امکان جذب موثر را حتی در دمای ۱۰۰۰ درجه سلسیوس امکان پذیر می کند. این روش مقرون به صرفه بوده و می توان برای دیگر کاربردهای الکترونیکی نیز از آن بهره جست.

International Innovation نیز به نقل از هماهنگ کننده پروژه ProME3ThE2US2 بیان کرد نور خورشید بزرگترین منبع انرژی روی زمین است. کارآمد و در دسترس بوده و نقش کمتری در تولید CO2 دارد. اما به هر حال کارایی بالا به تنهایی کافی نیست. لازم است مواد تشکیل دهنده مبدل ها نیز برای انسان سمی نباشد و پس از اتمام عمر مفید آن ها امکان بازیافت مجدد وجود داشته باشد.

تیم تحقیقاتی ProME3ThE2US2 بر این باور هستند که با افزایش قیمت هیدروکربن و تنزل وضعیت سوخت های فسیلی آینده ای درخشان در انتظار فناوری الماس سیاه است.

منبع: power-technologyبدون دیدگاه