در پدیده ای نادر عطارد امروز از مقابل خورشید می گذرد

 

سیاره عطارد امروز بیست اردیبهشت از مقابل خورشید عبور خواهد کرد. این پدیده کیهانی در هر قرن تنها چند مرتبه رخ می دهد.

به گزارش کلیک، محققان این سیاره را هنگام عبور از مقابل خورشید به دقت زیر نظر خواهند گرفت. این اتفاق روز بیستم اردیبهشت رخ داده و حدود هفت ساعت و نیم به طول می انجامد. امکان مشاهده این پدیده به صورت آنلاین یا توسط خودتان وجود دارد. این پدیده از ساعت ۱۵:۴۱ تا ۲۲:۱۲ رخ می هد و میلیون ها نفر در صورت وجود هوای بدون ابر و داشتن محافظ چشم مناسب قادر به مشاهده آن هستند.
با چشم غیر مسلح حتی در هنگام چنین پدیده های کیهانی به خورشید نگاه نکنید. لازم است از یک دوربین دوچشمی با قدرت بالا یا یک تلسکوپ خانگی که هر دو دارای فیلتر خورشیدی مناسب هستند برای این کار استفاه شود.
اما اگر وسایل مورد نیاز را برای مشاهده آن ندارید می توانید از طریق وبکم های آنلاین ناسا که از ساعت ۱۹ تا ۲۰ در تلوزیون ناسا و صفحه فیسبوک آژانس هوایی و با حضور متخصصانی که در مورد این پدیده کم یاب صحبت می کنند به مشاهده آن بپردازید.
امکان پرسیدن سوال در صفحه زنده Facebook Live به کمک هشتگ  #AskNASA در رسانه های اجتماعی وجود دارد.
همچنین عکس هایی از این جا به جایی فضایی از رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا که یک ماهواره ناظر خورشید است و این پدیده را به دقت زیر نظر می گیرد در اختیار عموم قرار می گیرد.
انجمن علامندان به نجوم با نام Slooh نیز میزبان پخش اینترنتی تصاویر زنده از شرق میانه، ایالات متحده و یک تلسکوپ خورشیدی جدید در جزایر قناری. زمان پخش این تصاویر زنده ۱۵:۳۰ به وقت تهران است و می توانید از این طریق به مشاهده آن بپردازید.
میزبان انجمن Slooh این پدیده به ما یادآور می شود که تمام سیارات از جمله زمین دائما و با سرعت در حال حرکت هستند.
به گفته میزبان انجمن Slooh، جا به جایی های کیهانی نظیر این پدیده نجومی با شکوه در کشف سیارات فراخورشیدی و متعدد به ما کمک می کنند.
لازم به ذکر است که مجله Sky & Telescope نیز این رخداد را از ساعت ۱۵ تا ۲۳:۳۰ به صورت اینترنتی پخش خواهد کرد. می توانید از این طریق به آن دسترسی داشته باشید.

منبع: mashableبدون دیدگاه