استفاده از تلفن همراه ارتباطی با ابتلا به سرطان مغز ندارد

مطالعات نشان داده که استفاده از تلفن همراه احتمال ابتلا به سرطان مغز را افزایش نمی‌دهد. در واقع به نظر می‌رسد که تشعشعات ناشی از شبکه‌های اتصالی موبایل برای انسان‌ها آسیب رسان نیستند.

به گزارش کلیک، این تحقیق به طول ۳۰ سال و توسط دانشگاه سیدنی استرالیا انجام گرفته است. در این مطالعه ۳۴۰۰۰ زن و مرد مبتلا به سرطان مغز در بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۲ میلادی و همچنین آمار استفاده از تلفن همراه در سال‌های ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۲ به طور همزمان مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند. نتایج به دست آمده نشان داد که ابتلا به سرطان مغز طی این بازه زمانی در زنان ۲۰ الی ۸۴ ساله ثابت بوده و در مردان نیز، آمار ابتلا به سرطان مغز به شکل ناچیزی افزایش یافته که می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

طبق بررسی‌های انجام شده، در طول ۳۰ سال گذشته میزان استفاده از تلفن همراه از ۹ درصد در سال ۱۹۹۳ به ۹۵ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است. با وجود افزایش آمار استفاده از تلفن همراه، محققان موفق نشدند ارتباطی میان این آمار و آمار افزایشی ابتلا به سرطان مغز پیدا کنند. تنها در گروه سنی بالای ۷۰ سال علائم افزایش ابتلا به سرطان مغز یافت شد که این افزایش آمار از سال ۱۹۸۲ و پیش از پیدایش تلفن‌های همراه در استرالیا شروع شده بود، بنابراین این افزایش آمار مبتلایان به سرطان مغز نمی‌توان ارتباطی با گسترش استفاده از تلفن همراه داشته باشد.

محققین عقیده دارند که دلیل افزایش آمار مبتلایان به سرطان مغز با پیشرفت‌های علم پزشکی و روش‌های دقیق‌تر تشخیص این نوع سرطان ارتباط مستقیم دارد. آن‌ها عقیده دارند که در گذشته اغلب سرطان مغز در بسیاری از بیماران قابل تشخیص نبود و به تدریج و با گذر زمان روش‌های دقیق‌تری به منظور شناسایی آن ابداع شدند و این موضوع منجر به افزایش آمار مبتلایان به سرطان شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که هیچ‌گونه افزایشی در خطر ابتلا به سرطان مغز با افزایش استفاده از تلفن همراه وجود ندارد.

طبق اطلاعات به دست آمده، تلفن‌های همراه پرتوهای غیر یونیزان ساطع می‌کنند و به هیچ‌وجه سرطان‌زا نیستند. به منظور کسب اطلاعات دقیق‌تر در رابطه با پرتوهای غیریونیزان و تشعشعات دستگاه‌های هوشمند موبایلی پیشنهاد می‌کنیم که مقاله با عنوان “تشعشعات وای‌فای هیچ خطری برای سلامت انسان‌ها ندارند!” را مطالعه کنید.

در حالی که این مطالعات رابطه بین خطر افزایش ابتلا به سرطان مغز و استفاده از تلفن همراه را رد می‌کند، مطالعات دیگری نشان داده که استفاده بیش از ۱۵ ساعت از تلفن همراه در ماه، خطر ابتلا به سرطان مغر را تا ۳ برابر افزایش می‌دهد. بنابراین هنوز در رابطه با ارتباط قطعی مابین این دو پدیده پاسخ قطعی یافت نشده، بنابراین بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کنیم و تا حد امکان نسبت به استفاده بی‌مورد از گوشی‌های هوشمند ممانعت به عمل آوریم.

نظر شما در رابطه با این تحقیقات چیست؟ شما در ماه چند ساعت از وقت خود را صرف استفاده از تلفن همراه می‌کنید؟

منبع: androidauthorityبدون دیدگاه