آشنایی با ضعف‌های اسکایپ به عنوان یک اپلیکیشن پیام‌رسان

اسکایپ (Skype) یکی از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان پرطرفداری محسوب می‌شود که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. اما از نظر ما این اپلیکیشن در مقابل سایر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان موجود نظیر تلگرام ضعیف‌تر عمل کرده و حرفی برای گفتن ندارد! در ادامه دلایل این موضوع را با شما در میان می‌گذاریم.

اسکایپ یکی از بهترین اپلیکیشن‌های موجود رایگان به منظور برقراری تماس‌های صوتی و تصویری به شمار می‌رود. بسیاری از افراد همواره به منظور برقراری تماس‌های تصویری از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند. اما هرچقدر کیفیت اسکایپ در زمینه برقراری تماس‌های تصویری و صوتی قابل قبول و خوب است، کیفیت آن از نظر ارسال و دریافت پیام‌های متنی ناامیدکننده محسوب می‌شود. به طور کلی مشخص شده که افراد چندانی از اسکایپ به عنوان یک اپلیکیشن یا نرم افزار پیام‌رسان استفاده نمی‌کنند و اغلب افراد تنها به منظور برقراری تماس‌های صوتی و تصویری رایگان از آن استفاده می‌نمایند. اما دلیل این موضوع چیست؟

به نظر ما اپلیکیشن یا نرم افزار اسکایپ به عنوان یک پلتفرم پیام رسان قادر به رقابت با سایر اپلیکیشن‌های موجود نظیر تلگرام، لاین و … نیست. این اپلیکیشن ضعف‌های آزاردهنده‌ای دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

کلیک – همانطور که می‌دانید، اسکایت توسط کمپانی مایکروسافت خریداری شده و هم اکنون جایگزین نرم افزاری MSN Messenger سیستم عامل ویندوز مایکروسافت شده است. مایکروسافت به سختی در تلاش است تا کاربران بیشتری را نسبت به استفاده از این پلتفرم ترغیب کند، اما ظاهرا در این زمینه چندان موفق عمل نکرده است. مجددا اشاره می‌کنیم که اپلیکیشن اسکایپ یکی از قدرتمندترین و بهترین اپلیکیشن‌های موجود به منظور برقراری تماس صوتی و تصویری رایگان به شمار می‌رود، اما دید یک نرم افزار پیام رسان به مراتب ضعیف عمل می‌کند.

 

ضعف‌ها و نقاط منفی اسکایپ

 

عدم نمایش نوتیفیکیشن‌ها: اگر به طور همزمان از نسخه ویندوزی اسکایپ در کامپیوتر یا لپ‌تاپ و همچنین نسخه موبایلی آن در گوشی خود استفاده کنید، نقاط ضعف این اپلیکیشن را بهتر درک خواهید کرد. متاسفانه نرم افزار اسکایپ در برخی از شرایط نوتیفیکیشن‌های دریافت شده را نمایش نمی‌دهد. تصور کنید که اپلیکیشن اسکایپ را در لپ‌تاپ خود اجرا کرده‌اید و حال برای مدت زمان خاصی از پشت میز کار خود بلند شده و از لپ‌تاپ استفاده نمی‌کنید. در این شرایط احتمالا لپ‌تاپ‌تان به وضعیت اسلیپ (Sleep) منتقل می‌شود (این اقدام می‌تواند به طور دستی توسط شما نیز انجام شود). در این لحظه مطمئنا شما انتظار دارید که در صورت دریافت پیام، نوتیفیکیشن آن بر روی گوشی هوشمندتان نمایان شود، اما متاسفانه این عمل صورت نگرفته و یا با تاخیر چشمگیری انجام می‌شود. در اغلب موارد تنها زمانی نوتیفیکیشن‌های مربوطه را مشاهده خواهید کرد که به طور دستی وارد سیستم شده و مجددا اپلیکیشن اسکایپ را اجرا نمایید.

 

مشکلات ارسال پیام: متاسفانه اپلیکیشن اسکایپ در زمینه ارسال و دریافت پیام متنی به هیچ وجه عملکرد قابل اعتمادی ندارد. اگر اینترنت شما دچار تایم اوت (Time Out) شود و ارتباط شما به طور اتفاقی با شبکه اینترنت قطع گردد، اغلب پیام‌هایی که ارسال کرده‌اید به دست مشترک مورد نظرتان نمی‌رسند. در برخی از شرایط این پیام‌ها به شکلی نمایش داده می‌شوند که گویا مخاطب مورد نظر آن‌ها را دریافت کرده، اما حقیقت این است که در اغلب موارد وی آن پیام‌ها را دریافت نمی‌کند. به طور کلی اپلیکیشن اسکایپ نسبت به اختلال در شبکه اینترنت متصل شده به آن به شدت حساس عمل می‌کند. هر اختلالی منجر به بروز مشکل در روند دریافت و ارسال پیام متنی می‌شود و این موضوع به هیچ وجه برای یک پلتفرم پیام‌رسان موضوع خوبی به شمار نمی‌رود. همچنین اگر دقت کرده باشید در اپلیکیشن اسکایپ اگر به دلیلی مشکل در اتصال به اینترنت پیامی فرستاده نشده و اصطلاحا ارسال پیام مورد نظر Fail یا ناموفق شود، شما باید به طور دستی نسبت به تلاش مجدد برای ارسال آن اقدام کنید. این موضوع هم از دیگر نقاط ضعف این اپلیکیشن به عنوان یک پلتفرم پیام رسان به شمار می‌رود. اگر از اپلیکیشن‌های دیگری نظیر تلگرام استفاده کرده باشید حتما می‌دانید که در صورت بروز مشکل در روند ارسال پیام و بروز اختلال در شبکه ارتباطی شما، اپلیکیشن به طور خودکار به منظور ارسال پیام‌های مد نظر وارد عمل شده و به محض رفع مشکل اتصال آن پیام‌ها را ارسال می‌کند و نیازی به دخالت دستی کاربر وجود ندارد.

۱

 

هماهنگی نه چندان قابل قبول پیام‌ها: این امر را در شرایطی حس می‌کنید که از اپلیکیشن اسکایپ به طور همزمان در گوشی و لپ‌تاپ خود استفاده کنید. متاسفانه زمانی که شما پیامی جدید را در گوشی خود و از طریق اپلیکیشن اسکایپ نصب شده بر روی آن دریافت می‌کنید با زمانی که این پیغام را در اسکایپ نصب شده بر روی لپ‌تاپ‌تان دریافت خواهید کرد هماهنگی لازم وجود ندارد. در واقع مابین این دو اختلاف زمانی محسوسی مشاهده می‌شود. البته این مشکل را در اپلیکیشن‌های دیگری نظیر تلگرام نیز مشاهده شده، اما اسکایپ تاخیر بسیار محسوسی در این زمینه دارد که به واقع آزاردهنده است.

 

نمایش اشتباه برخی از پیام‌های خوانده شده به عنوان پیام خوانده نشده: حتی اگر فرآیند ارسال و دریافت پیام در اسکایپ با موفقیت انجام شود، باز هم مشکلاتی وجود دارند. به عنوان مثال گاها مشاهده می‌شود که در دستگاه‌های مختلف پیغام‌هایی که قبلا آن را خوانده‌ایم به عنوان پیغام خوانده نشده در نظر گرفته شده و نوتیفیکیشنی برای آن‌ها ارائه می‌شود. به عنوان مثال اگر به طور همزمان از اپلیکیشن اسکایپ در لپ‌تاپ و گوشی خود استفاده کنید احتمال مواجه شدن با این مشکل بیشتر می‌شود. در این شرایط ممکن است هنگامی که یک پیام را در لپ‌تاپ خود مطالعه کرده‌اید، آن را در گوشی و اسکایپ نصب شده بر روی آن با نشان پیغام خواهند نشده مشاهده کرده و نوتیفیکیشن آن را دریافت نمایید. برای رفع این مشکل باید در لیست پیام‌های دریافتی برنامه اسکایپ دستگاهی که به اشتباه پیام مد نظر را خوانده نشده فرض کرده به سمت بالا و پایین رفته و مجددا پیام مورد نظر را بیابید تا علامت خوانده نشده بودن آن از میان برود. اگر از اپلیکیشن‌های دیگری نظیر تلگرام در شرایط مشابه استفاده کرده باشید حتما می‌دانید که همگام‌سازی این موارد در این اپلیکیشن به شکل عادی انجام می‌شود.

 

حجم سنگین و مصرف انرژی زیاد: متاسفانه اپلیکیشن اسکایپ برای موبایل‌ها اپلیکیشن سنگینی است. نسخه آی او اسی و اندرویدی این اپلیکیشن حجم بالایی داشته و اغلب تاثیر زیادی در میزان مصرف انرژی باتری دستگاه دارد که این موضوع برای یک اپلیکیشن پیام رسان نقطه ضعف محسوسی به شمار می‌رود.

۲

 

پیام‌های تبلیغاتی در نسخه ویندوزی اسکایپ: متاسفانه نسخه ویندوزی اسکایپ با تبلیغات زیادی همراه است که در اغلب موارد منجر به ایجاد مزاحمت برای کاربر می‌شوند. اغلب این تبلیغات به صورت بنرهایی ارائه شده‌اند که با عملکرد مرورگرتان در ارتباط خواهند بود. این بنرهای تبلیغاتی در بخش فوقانی صفحه ارسال و دریافت پیام کاربر قابل مشاهده هستند. برخی از کاربران مدعی شده‌اند که این بنرها به طور اتوماتیک منجر به پخش موسیقی و فعالیت‌های دیگر در پس زمینه کامپیوترشان شده‌اند. بدون تردید این موضوع هم از جمله دیگر نقاط ضعف اپلیکیشن پیام رسان اسکایپ به شمار می‌رود.

 

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید، متاسفانه اپلیکیشن اسکایپ به عنوان یک پلتفرم پیام رسان نمی‌تواند نیازهای شما را برطرف کند. این اپلیکیشن از نظر عملکرد در برخی از شرایط و به ویژه زمانی که به طور همزمان از آن در دو دستگاه استفاده کنید، دچار مشکلات آزاردهنده‌ای می‌شود. اما نمی‌توان از قابلیت‌ها و کیفیت عملکرد اسکایپ در زمینه برقراری تماس تصویری رایگان صرف نظر کرد.

به نظر ما اگر قصد دارید که از یک اپلیکیشن ساده، با کیفیت و در عین حال کاربردی به عنوان اپلیکیشن پیام رسان دستگاه خود استفاده کنید، گزینه‌هایی همچون تلگرام، لاین، واتس‌آپ و … نسبت به اسکایپ برتری محسوسی دارند. هم اکنون اپلیکیشن تلگرام به یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پیام رسان دنیا تبدیل شده و میزان استفاده از این اپلیکیشن در بین کاربران ایرانی نیز ترویج چشمگیری یافته است.

همگام‌سازی روند ارسال و دریافت پیام در این اپلیکیشن تقریبا بی‌عیب و نقص است. شما می‌توانید به طور همزمان نسخه ویندوزی تلگرام را بر روی کامپیوترتان نصب کرده و از نسخه اندرویدی یا آی او اسی آن در گوشی هوشمند خود استفاده کنید و بدون بروز مشکل در روند عملکرد اپلیکیشن لذت ببرید. به نظر شما بهترین اپلیکیشن پیام رسان رایگان کنونی موجود کدام اپلیکیشن‌ها هستند؟ کدامیک از این اپلیکیشن‌ها از نظر کیفیت برقراری تماس تصویری قادر به رقابت با اسکایپ خواهند بود؟ نظرات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع: howtogeekبدون دیدگاه