قدرت خارق العاده منیزیوم در موتور تویوتا

 

کارشناسان و مهندسین شرکت تویوتا، با انجام آزمایشات و تحقیقات گوناگون قادر به جایگزینی سیستم تغذیه کننده باطری از لیتیومی به منیزیمی شده اند.

 

به گزارش کلیک، این نوع باطری که در سیستم های تغذیه کننده انواع موبایل ها و گجت ها مورد استفاده قرار می گیرد،  از مدتی پیش در سیستم باطری خودروهای تویوتا نیز به کار گرفته می شده است که با پیشرفت تحقیقات جای خود را به باطری های لیتیومی خواهد داد. یکی از مهمترین تحولات در عرصه طراحی و تولید خودروهای روز را می توان تغییرات بنیادی در سیستم تغذیه کننده باطری دانست. بسیاری از باطری های به کار گرفته شده در خودروهای امروزی، با سیستم لیتیومی تغذیه می شوند. کارشناسان و مهندسین در طراحی و تولید خودروهای فوق مدرن در شرکت تویوتا (شمال آمریکا) به تازگی با دست یابی به فناوری جایگزینی این سیستم ها با باطری های منیزیمی ، انقلابی بزرگ در صنعت خودروسازی بوجود آورده اند. سیستم منیزیم یکی از مطمئن ترین و ایده آل ترین سیستم های تغذیه کننده باطری به حساب می آید، این روش که به سیستم تغذیه باطری امن در دنیا معروف است، به زودی در طراحی و تولید خودرو های تویوتا جایگزین باطری های لیتیومی خواهد شد. تنها نکته ای که کارشناسان صنعت خودرو سازی را دچار تردید کرده است، توانایی این شرکت در به کار گیری انرژی از فلز منیزیوم است.

۱۰۳۸۰۵۲۲۰۳

تحقیقات موثر در این شرکت اثبات کرده است که این طراحی امری غیر ممکن نخواهد بود و با انجام آزمایشات متعدد توسط مهندسین این فرضیه به اثبات رسیده است.

یکی از مشکلات تعریف شده در استفاده از باطری های لیتیومی را می توان عدم اطمینان به این سیستم  و امکان حریق در آن دانست. برای بسیاری از کاربران پیش آمده که باطری  گوشی های همراه به ناگهان دچار حریق شده باشد. حال تصور کنید همین سانحه در سیستم خودروها روی دهد.

در مقایسه فیزیکی و همچنین آناتومی این دو فلز (لیتیوم و منیزیوم)، کارشناسان معتقدند اگرچه لیتیوم وزن صدها برابر سبک تر از فلز منیزیوم دارد، اما منیزیوم قادر است به راحتی هزاران برابر بیشتر الکتریسیته را در خود ذخیره سازی کند. همچنین باید دید توانایی بهره وری از این سیستم چه زمانی برای دانشمندان مهیا خواهد شد. و یا این فرضیه در حد تئوری خواهد ماند یا خیر؟

منبع: sputniknews



بدون دیدگاه