آموزش اینستاگرام

فناوری پوشیدنی تصویر برداری MRI را متحول می کند

همراه اول در کلیک

فیس بوک و آکیولوس با همکاری یکدیگر قصد دارند در اواخر سال جاری یک دستگاه پوشیدنی MRI ارائه دهند که انقلابی در فناوری پوشیدنی است.

به گزارش کلیک، طبق گزارش شرکت رسانه‌ای xconomy، مری لو جِپسن، مدیر اجرایی شرکت فیس بوک و آکیولوس قصد دارد برای فعالیت و مطالعه در مورد امواج مغزی به شرکت نوپای Open Water بپیوندد. این فرد که دارای سوابق درخشانی است یکی از متفکرین و کارآفرینان بزرگ در زمینه فناوری است. اگر او اعلام کندکه قصد انجام کاری را دارد، توجه بیشتر افراد را به خود جلب می کند و فرقی نمی‌کند که قصد انجام چه کاری را داشته باشد.

این فرد به تازگی اعلام کرده است که قصد طراحی و ساخت یک دستگاه پوشیدنی MRI را دارد. مری لو قبلا نیز در مورد این فناوری که یک فناوری انقلابی در مورد تصویربرداری MRI محسوب می‌شود، ایده‌هایی را مطرح کرده است. وی اذعان کرد که این ایده ایده بزرگی است و بیشتر از یک دهه است که در حال کار کردن در مورد آن است و هدف او از پیوستن به موسسه MIT و گوگل نیز تحقق همین فناوری بوده است. وی ادامه داد گوگل در این برهه زمانی برای انجام برخی از کارهای مهم واقعا به او نیاز دارد و او از سال ۲۰۰۵ در حال کار کردن بر روی این پروژه بوده است و توانسته‌ است طی چندین سال به نتایج خوبی در این زمینه دست پیدا کند.

در حال حاضر تصویربرداری MRI شرایط خاصی دارد و فرد باید با مراجعه به مکانی خاص و تحت شرایط خاصی و با استفاده از یک دستگاه چند میلیون دلاری این کار را انجام دهد. معمولا برای انجام این کار باید رو به پشت روی یک تخت باریک بخوابید سپس آن تخت به داخل یک لوله باریک بزرگ فرستاده می‌شود‌. این بخش آسان کار است اما صداهای نفرت برانگیزی که برای جلوگیری از پدیده هیپرونتیلاسیون  یا تنفس بیش از حد استفاده قرار می‌گیرند، واقعا آزار دهنده هستند. پدیده هیپرونتیلاسیون باعث بروز مشکلاتی همچون حملات عصبی، سردرد، سر گیجه و درد قفسه سینه و گاهی غش می شود.

در سال ۱۹۹۵ پزشکان تشخیص دادند که مری لو مبتلا به سرطان است و یک تومور سرطانی را از بدن او خارج کردند. او در آن زمان برای نخستین بار مجبور به انجام MRI شد. در آن هنگام این ایده به ذهن او رسید که آیا می‌توان نمونه کوچکتری از این دستگاه ساخت یا نه . این گونه بود که ایده دستگاه پوشیدنی MRI به ذهن او خطور کرد. در صورتی که این دستگاه ساخته می‌شد استفاده از آن راحت‌تر بود و همچنین هزینه کمتری نیز داشت اما قطعا کیفیت و کارایی دستگاه‌های موجود MRI را نداشت.

مری لو در حدود ده سال در حال بررسی جوانب مختلف این پروژه بود و جزء به جزء این پروژه را مورد بررسی و آزمایش قرار داد. او اذعان کرد که فیزیک دانان هم می‌توانند با تلاش خود این پروژه را عملی کنند. وی در ادامه افزود عملی کردن این پروژه به جدیدترین پیشرفت‌ها در زمینه استفاده فیزیک دانان از روش مطالعاتی الکتریک نوری (مطالعه و استفاده از دستگاه‎هایی الکترونیکی است که نور را تولید، شناسایی و کنترل نمایند) جهت استفاده از وسایل الکترونیکی برای پردازش داده‌های کلان و هوش مصنوعی، بستگی دارد. با استفاده از این روش می‌توان برای کوچک‌تر کردن ابعاد وسایل الکترونیکی آن‌ها را در هم ترکیب کرد، عملکرد آن‌ها را تقویت کرد و همچنین هزینه را نیز کاهش داد.

حال این سوال مطرح می‌شود که چه کسی توانایی ساخت این قطعات را دارد؟ میزان ثابت فروش گوشی‌ها و تبلت‌ها در حال حاضر موجب شده است تا ظرفیت تولید قطعات الکترونیکی افزایش پیدا کند. مری لو اذعان می‌کند شرکت‌های تابعه که محصولات فرعی را تولید می‌کنند، برای تولید محصولات جدید تمایل بسیاری زیادی نشان می‌دهند و او اطمینان دارد که می‌تواند از این زیرساخت‌های تولیدی برای ساخت و عرضه دستگاه پوشیدنی MRI استفاده کند که کارایی آن به اندازه دستگاه‌های پنج میلیون دلاری موجود باشد و قیمت آن نیز در حد یک دستگاه الکترونیکی پوشیدنی مقرون به صرفه باشد. در صورت عرضه این محصول به بازار طرفداران زیادی پیدا خواهد کرد.

این دستگاه پوشیدنی MRI می‌تواند کاربردهای بالقوه زیادی داشته باشد. برای مثال می‌تواند به بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند برای برقراری ارتباط کمک کند. همچنین می‌تواند به افراد خلاق کمک کند تا برای ثبت تصورات خود اطلاعات ذهنی خود را به کامپیوتر انتقال دهند. این دستگاه حتی می‌تواند برای برقراری ارتباط با حیوانات نیز مورد استفاده قرار گیرد. مری لو اذعان می‌کند که اطلاعات کمی در این مورد وجود دارد اما به نظر می‌رسد که دلفین‌ها حیوانات باهوشی باشند و شاید روزی بتوانیم با آن‌ها همکاری کنیم.

منبع: .digitaltrends

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.