شیفر

ارزیابی شگفت انگیز عملکرد ریه با دمیدن در گوشی تلفن

محققان هندی تبار یک ابزار سنجش سلامتی توسعه داده اند که قادر است از طریق یک تماس ساده با موبایل عملکرد ریه را به طور دقیق ارزیابی کند.

به گزارش کلیک، این کار در سرتاسر دنیا و با استفاده هر نوع گوشی و نه فقط گوشی های هوشمند امکان پذیر است. نام این دستگاه جدید SpiroCall است.
این یافته ها می تواند برای افراد مبتلا به آسم، فیبروز کیستیک یا دیگر بیماری های ریوی مزمن که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند مفید باشد. در برخی از مناطق مراجعه به پزشک یا کلینیک به دلیل مسافت زیاد چند روز طول می کشد. بنابراین ابزار مذکور به این افراد کمک می کند از وضعیت عملکرد ریه های خود آگاهی پیدا کنند.
یکی از استادان دانشگاه واشنگتن گفت قصد ما این بود که ارزیابی عملکرد ریه توسط هر نوع تلفنی اعم از گوشی های هوشمند، غیر هوشمند، خطوط ثابت و حتی تلفن عمومی قابل انجام باشد.

وی افزود کافی است برای استفاده از این ابزار شماره ۸۰۰-۱ را گرفته و به ارزیابی عملکرد ریه خود بپردازید.
لازم است بیماران هنگام استفاده از این ابزار نفس عمیق کشیده و تا جایی که می توانند سریع و محکم نفس خود را بیرون دهند. میکروفون گوشی صدا و فشار بازدم را سنجیده و داده ها را به سرور مرکزی می فرستد. این سرور مرکزی از الگوریتم های یادگیری ماشینی برای تبدیل داده ها به ارزیابی های استاندارد در مورد عملکرد ریه استفاده می کند.
به گزارش کلیک، یک نویسنده ارشد و دانشجوی دکتری مهندسی در دانشگاه واشنگتن بیان کرد افرادی که به ناراحتی های مزمن ریوی مبتلا هستند باید تا آخر عمر این بیماری را کنترل کنند. بنابراین نیاز به دستگاهی دارند که بدون اینکه نیاز داشته باشند مرتب به کلینیک و پزشک مراجعه کنند به آن ها در بررسی دقیق وضعیت ریه ها در منزل کمک کند.

SpiroCall نسخه پیشرفته SpiroSmart است که در سال ۲۰۱۲ معرفی شد. SpiroSmart به افراد کمک می کرد عملکرد ریه ها را با دمیدن در گوشی های هوشمند خود بررسی کنند.
این گروه در طول ۴ سال اخیر داده هایی در مورد بیش از ۴ هزار بیمار جمع آوری کرده اند که در سیاتل و تاکوما و همچنین هند و بنگلادش به کلینیک ها مراجعه کردند و در آنجا پزشکان به کمک SpiroSmart و اسپیرومتر تجاری عملکرد ریه آن ها را ارزیابی کردن.
گروه متوجه شد درصد قابل توجهی از بیماران هندی و بنگلادشی تلفن هوشمند نداشتند و توانایی خرید آن را هم نداشتند و بنابراین امکان استفاده از SpiroSmart را نداشتند که این امر انگیزه ای برای پروژه SpiroCall شد و محققان را بر آن داشت سیستمی توسعه دهند که در هر کجای دنیا و با استفاده از هر تلفنی به بیماران کمک کند.
اینکه چگونه ابزار فوق با استانداردهای جامعه پزشکی همخوانی دارد در مقاله ای که در کنفرانس ۲۰۱۶ محاسبه CHI ماشین آلات در سان خوزه شهر کالیفرنیا شرح داده خواهد شد.

منبع:gadgets.ndtv

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.