اثرات زیان بار استفاده بیش از حد از تلفن همراه

آیا زمانی که سعی می‌‌کنید تمرکز کنید زود خسته می‌شوید؟ آیا نمی‌توانید کارهای مختلف را با سکوت و آرامش انجام دهید؟ اگر با چنین مشکلاتی مواجه هستید دلیل آن استفاده بیش از حد از تلفن همراه است.

به گزارش کلیک، تحقیقات جدید نشان داده است که استفاده بیش از حد از تلفن همراه می‌تواند یکی از دلایل مشاهده علایمی شبیه به علایم اختلال کم توجهی- بیش فعالی (ADHD) در افراد باشد.

کاستادین کوشلِو، سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه ویرجینیا اذعان کرد که نظر سنجی‌های جدید نشان داده است که ۹۵ درصد افراد در تعاملات و گردهمایی‌های اجتماعی خود از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند و اینکه از هر ده نفر هفت نفر هنگام انجام دادن امور مختلف از گوشی‌های خود استفاده می‌کنند. هر فرد در روز در حدود دو ساعت از گوشی خود استفاده می‌کند.

وی در ادامه افزود طبق نتایج به دست آمده از نخستین آزمایش دریافتیم که استفاده از تلفن همراه در هنگام کار و فعالیت می‌تواند باعث عدم تمرکز و بیش فعالی در فرد شود که از علائم اختلال کم توجهی و بیش فعالی هستند. این موضوع در مورد افراد غیر بالینی نیز صادق است.

در طول این مطالعه ۲۲۱ دانش آموز از دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در کانادا به صورت کلی انتخاب شدند و از آن‌ها خواسته شد تا به مدت یک هفته با فعال کردن هشدار نوتیفیکیشن‌های تلفن‌ هوشمند خود و در دسترس قرار دادن آن، استفاده از آن را به حداکثر برسانند.

بعد از یک هفته از شرکت کنندگان خواسته شد با غیر فعال کردن هشدار نوتیفیکیشن‌ها و قرار دادن تلفن همراه دور از دسترس استفاده از آن را به حداقل برسانند.

بعد از پایان هر هفته از دانش آموزان خواسته شد تا پرسشنامه‌ای را که کم توجهی و بیش فعالی آن‌ها را ارزیابی می‌کرد، تکمیل کنند.

نتایج حاصل از این آزمایش نشان داد که زمانی که هشدار مربوط به نوتیفیکیشن‌های گوشی فعال بود، بیش فعالی و کم توجهی شرکت کنندگان به میزان قابل توجهی افزایش یافت.

نتایج تحقیقات نشان داده است حتی در افرادی که دچار اختلال کم توجهی- بیش فعالی نیستند، هم تا حدودی علائم مربوط به این اختلال مشاهده می‌شود که عدم تمرکز، دشواری تمرکز برای فرد و خستگی زود هنگام در زمان تلاش فرد برای تمرکز، جنب و جوش بیش از حد، آرام ننشستن فرد، عدم توانایی فرد برای انجام کارهای مختلف با سکوت و آرامش و بی قراری فرد از جمله این علائم هستند.

کوشلو در ادامه گفته‌های خود اضافه کرد تلفن‌های هوشمند به عنوان منبعی که دسترسی به آن سریع و آسان است، می‌توانند به علائم این اختلال نسبت داده شوند.

برای رفع این مشکل تنها کافی است هنگام انجام کارهای خود گوشی خود را خاموش کنید.

این یافته‌ها در کنفرانس تعامل انسان و کامپیوتر سازمان Computing Machinery که در شهر سان خوزه ایالت کالیفرنیا برگزار شد، ارائه شد.

منبع: gadgetsبدون دیدگاه