ماشین بی نهایت، دقیق ترین دستگاه اندازه گیری جهان

یکی از چالش برانگیزترین مفاهیمی که بشر همواره به دنبال بیان مفهومی روشن از آن بوده است، مفهوم بی‌نهایت است. فیزیک‌دانان سرن با الهام گرفتن از این مفهوم، یکی از دقیق‌ترین دستگاه‌های اندازه‌گیری جهان را ساخته‌اند: ماشین بی‌نهایت.

مفهوم بی‌نهایت قرن‌هاست که ذهن ریاضی‌دانان و فلاسفه را به خود مشغول ساخته است. حتی امروزه نیز با پیشرفت حیرت‌آور علوم و فناوری، این مفهوم، هوش و ادراک انسان را به چالش می‌کشاند. آیا تلاش برای اثبات نظریه‌ای که ادعا می‌کند اگر تعداد نامحدودی از میمون‌ها پشت تعداد نامحدودی ماشین تحریر بنشینند، می‌توانند در نهایت کارهای شکسپیر را به طور اتفاقی بازسازی کنند، بیهوده است؟ یا چطور می‌توان برای این سوال پاسخی پیدا کرد: اگر بین دو نقطه که دارای فاصله معینی هستند، بی‌نهایت نقطه وجود داشته باشد، چگونه می‌توان با طی بی‌نهایت نقطه، فاصله معینی را پیمود؟ این مسائل واقعا چالش برانگیز هستند. اما بی‌نهایت به عنوان یک مفهوم مجرد و انتزاعی می‌تواند بسیار مفید نیز واقع شود. این تنها زمانی اتفاق می‌افتد که ما تلاش کنیم با استدلال عقلی و منطقی تمایل فزاینده همه چیز برای نیل به پیچیدگی را اثبات نماییم.

به گزارش کلیک، دانشمندان در سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا (سرن) برای حل برخی از بغرنج‌ترین و پیچیده‌ترین مسائل فیزیک به مفهوم بی‌نهایت روی آورده‌اند، مانند مسئله یافتن ذرات بوزون هیگز و خلق یک بیگ بنگ کوچک. سرن نیز برای کمک به محققان خود یک دستگاه ساده اما بسیار دقیق موسوم به ماشین بی‌نهایت ساخته است.

از چند سال پیش تاکنون، ماشین بسیار دقیق سرن برای کالیبره سازی اجزای برخورد دهنده‌های گران ‌قیمتش به کمک فیزیک‌دانان آمده است. این ماشین بی‌نهایت می‌تواند قطعاتی به وزن حتی یک تن را با دقتی معادل با ۳۰۰ برابر کوچک‌تر از موی انسان محاسبه نماید، در نتیجه جای بسیار اندکی برای وقوع خطا باقی می‌ماند. اما انجام فرآیند محاسبه و اندازه‌گیری، بسیار آهسته و پر زحمت است و نزدیک به سه روز به طول می‌انجامد. علاوه بر این بررسی اجزا برای تخمین دقیق اندازه آن‌ها به یک ساعت زمان نیاز خواهد داشت. پس از طی این مراحل، فیزیک‌دانان اقدام به ترسیم نمودارهای سه بعدی از محاسبات ماشین بی‌نهایت می‌کنند.

اما نباید بر اساس ظاهر این دستگاه در مورد آن قضاوت کرد. این ماشین با دقت بی‌نظیر خود، قادر است محاسبات ویژه برخورد دهنده خطی به‌هم‌پیوسته (CLIC) را در ساختار شتاب دهنده انجام دهد که وظیفه شتاب‌دهی به الکترون‌ها و پوزیترون‌ها (ضد الکترون‌ها) را در سرعت‌های فوق العاده زیاد بر عهده دارد.

در جایی که برخورد دهنده هادونی بزرگ (LHC) مشهور، وظیفه شتاب‌دهی و ایجاد برخورد بین الکترون‌ها و پروتون‌ها را بر عهده دارد، سرن می‌گوید که تصادم الکترون-پوزیترونی در CLIC بینش و فراستی منحصر به فرد از آنچه در ورای فیزیک پایه می‌گذرد، ارائه می‌کند.

سرن در چند سال اخیر به خاطر اکتشافات هیجان انگیزش خبرساز بوده است. در جولای ۲۰۱۲، فیزیکدانان سرن اعلام کردند که موفق به کشف ذره بوزون هیگز شده‌اند، ذره‌ای که به عنوان ذره خدا شناخته می‌شود و ممکن است برخی از بزرگ‌ترین مسائل لاینحل فیزیک را توضیح دهد. در ماه دسامبر گذشته نیز دو گروه مستقل از فیزیکدانان، ذره‌ای دیگر را کشف کردند که شبیه به هیگز اما بزرگ‌تر و منحصر به فرد تر از آن است. ماشین بی‌نهایت، ممکن است در میان سایر دستگاه‌های غول‌پیکر، کوچک به نظر برسد اما همچنان نقشی حیاتی در تحقیقات سرن ایفا می‌کند.

منبع: Digitaltrendsبدون دیدگاه