افزایش کارایی انرژی خورشیدی با منشور جدید

دانشمندان دستگاهی اختراع کرده اند که می تواند کارایی انرژی خورشیدی را دو چندان کند. انتظار می رود این دستگاه جدید بتواند تاثیر شگرفی روی انرژی تجدید پذیر خورشیدی بگذارد.


به گزارش کلیک، این منشور منحصربفرد توسط مارک کیوِرز و مارتین گرین از دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW) ساخته شده است و می تواند پنل های خورشیدی را ارزان تر و کارآمدتر کند. این منشور رکورد جهانی تهیه انرژی به کمک نور غیر متمرکز خورشید را شکسته است.

به گفته سازندگان نرخ بازده تبدیل نور خورشید به الکتریسیته در این منشور ۳۴٫۵ درصد است و در حدود ۴۴ درصد بیشتر از رکورد قبلی است. این رکورد روی یک سطح به اندازه ۲۸ سانتی متر مربع به دست آمده است.
مهم تر از همه اینکه این کار با نور عادی غیر متمرکز انجام می شود، همان روشی که هم اکنون پنل های خورشیدی خانگی این کار را انجام می دهند.
این رقم از سوی آزمایشگاه ملی انرژی های تجدید پذیر ایالات متحده تایید شده است.
۲
این دستگاه با تقسیم نور خورشید به ۴ نوار کار خود را انجام می دهد. درون منشور سلول های خورشیدی از نوع ویژه ای مواد نیمه هادی مانند سیلیکون استفاده می کند تا بتواند به طور کارآمد این نوارها را به الکتریسیته تبدیل کند.
در این منشور از شیشه های با خلوص بالا و نوعی فیلتر ویژه استفاده شده است تا نور خورشید را هدایت کند و به این صورت نور درون منشور به دام می افتد و از هدر رفتن آن جلوگیری می شود.
هنوز راه زیادی پیش رو داریم تا بتوانیم این منشورها را روی سقف خانه های ببینیم. در حال حاضر این محصول در مرحله آزمایش است . همچنین نواد به کار رفته در آن بسیار گران قیمت اند و برای تولید انبوه مقرون به صرفه نیستند.
پس از کاهش هزینه ها خواهیم توانست از این محصول در مقیاس بالا روی سقف ساختمان ها استفاده کنیم. در ۱۰ یا بیست سال آینده به کمک این نوع پانل های خورشیدی می توانیم انرژی بیشتری نسبت به حال حاضر به دست آوریم.
البته لازم به ذکر است صنعت تولید انرژی خورشیدی با این ابتکار بسیار زودتر از حد انتظار توانایی بالا بردن کارایی این نوع انرژی تجدید پذیر را خواهد داشت.
در مراحل بعدی گروه مذکور به دنبال نرخ بالاتری از بهره وری و همچنین هزینه های پایین تر خواهد بود.
منبع:Mashableبدون دیدگاه