رقابت جذاب اپل و سامسونگ به سال ۲۰۱۶ کشیده شد

مهم ترین محصولات ۲۰۱۶ چگونه مقایسه خواهند شد؟ نگاهی به شایعات پیرامون آیفون ۷ اپل و گلکسی S7 سامسونگ می اندازیم.
به گزارش کلیک، چند سال گذشته برای اپل به راحتی سپری شد و از آن جایی که رقیب اصلی اش سامسونگ در فروش اشتباهاتی داشته و بازار را برای آیفون ۶ / آیفون  ۶پلاس و آیفون ۶s / و آیفون ۶s پلاس در طی دو نسل خالی گذاشته است. این روند می تواند تا حد زیادی در ۲۰۱۶ تغییر کند. از طرفی سامسونگ دوباره خودش را جمع و جور است و آماده رقابت می باشد.

عملکرد گلکسی ۷ سری Q1 از دو نسل قبلی بسیار بهتر است و فروش شرکت، صادرات، بازدهی و سهام بازار صعودی می باشد، و از این رو تحلیل گران تصمیم گرفتند تا بازنگری در پیش بینی  هایشان درباره بهترین شرکت ۲۰۱۶ داشته باشند. بخش قیمت هم تقویت کننده این خبر مثبت بوده است. گلکسی S7 و گلکسی S7 اج کاملا مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفتند، طبق گزارشات سامسونگ درخواست ها بیشتر از انتظار بوده، و مشتریان خاصی حضور پیدا کردند و به مدل گلکسی S7 اج ابراز تمایل کردند.
در مقابل، اپل یکی از بدترین دوره هایش را تجربه کرد، فروش و سهام بازار به کمترین حد خودش رسید. مدیر اجرایی شرکت، تیم کوک، اشاره کرد که حتی با این رکود هم اپل همچنان در فروش خام شاخص ها و سود پیشرو است؛ این برای استاندارهای اپل دوره بدی بوده، اما هر کسی می تواند به موفقیت دست پیدا کند. آینده همچنان نامشخص است.

گوگل در I/O 2016 شاهد بود که بیگ جی برنامه هایی برای ۱۷/۲۰۱۶ اعلام کرده، مانند پرده برداری از اندروید N به همراه رونمایی بزرگ با گوگل دی دیریم برای فضای VR و پایگاهی که تمام اندروید های VR امکان تجربه اش را دارند، که البته رو به پیشرفت است. هم چنین گوگل برنامه پیام رسان مور را منتشر کرده، که یک مرکز هوشمند جدید به نام گوگل هوم است که اساسا تقلیدی آشکار از اکو آمازون می باشد.
گوگل I/O2016 امسال در مقایسه با سال گذشته به نوعی کسل کننده سپری شد، اما اتفاق خوبی در آن رخ داد. مشخصا گوگل در ۱۷/۲۰۱۶ در مسیر دستیابی به چیزهای بزرگی است و بر VR و چگونگی مدیریتش در اندروید و در واقع هر چیزی که به همراه آن می آید مانند کنترل کننده ها و پوشش های سر تاکید زیادی دارد. همچنین بیگ جی تایید کرد که پشتیبانی بازی گوگل را به کروم OS خواهد آورد، که کار بزرگی است. و بیشتر از آن این که شما در خبرهای اخیر کروم بوک تبدیل به عامل فروش مک بوک اپل در ۲۰۱۶ می شوید.

شایعات زیادی درباره آیفون ۷ وجود دارد، اما دو نکته اخیر در قبال سهام داران، از مینگ چی کو تحلیلگر برجسته، معتبر و کار درست امنیتی KGI بیانگر این است که آیفون ۷ می تواند یک به روزرسانی ساده باشد و هیچ نوع امکان یا ویژگی مثبتی برای فروش به مصرف کننده عرضه نکند. او پیش بینی می کند که عملکرد اپل در ۲۰۱۶ ضعیف خواهد بود. این گفته وی بدین معناست که ما برای یک محصول کاملا جدید از اپل باید تا ۲۰۱۷ منتظر بمانیم.
در نتیجه به نظر نمی رسد برای اپل خیلی خوب باشد، اما گویا ورق برگشته و امسال می تواند همه چیز به نفع سامسونگ تمام شود. هم چنان مسائل و شایعات زیادی پیرامون آیفون ۷ وجود دارد، البته تا سپتامبر رونمایی نخواهد شد. اما نگاهی می اندازیم به این که چگونه شایعات علیه نسل فعلی گلکسی S7 سامسونگ که به خوبی کار می کند روی هم جمع می شوند.

گلکسی S7 سامسونگ در مقابل آیفون ۷ : مشخصات اصلی
گلکسی S7 سامسونگ
صفحه نمایش: لمسی، ۵٫۱ سوپر اَمولد ۱۴۴۰ₓ۲۵۶۰ پیکسل (QHD)، ۵۷۷ ppi ( گلکسی s7 اج: ۵٫۵، ۵۳۴ ppi)
ذخیره سازی: ۳۲ گیگابایت (بیشترین ظرفیت ممکن)، شکاف میکرو SD
CPU و رم: پردازشگر کالکوم اسنپ دراگن ۸۲۰/سامسونگ زینوس ۸۸۹۰ (وابسته به ظرفیت)، رم ۴ گیگابایت
دوربین جلو: ۵ مگاپیکسل
دوربین اصلی: ۱۲٫۲ مگاپیکسل، دهانه f/1.7، um1.4 پیکسل، حسگر شناسایی ۱۰۰% دوپیکسلی
IP68 ضد آب و گرد و غبار ( ۱٫۵ متر فرورفتگی در آب تا نیم ساعت)
باتری: ۳۰۰۰ mAh (گلکسی S7 اج: ۳۶۰۰ mAh) ثابت
آبفون ۷
صفحه نمایش: لمسی، ۴٫۷ اینچ و ۵٫۵ اینچ، اما احتمالا با شفافیت نمایشگر QHD 1440ₓ۲۵۶۰
ذخیره سازی: ۳۲ گیگا بایت/ ۶۴ گیگا بایت/ ۱۲۸ گیگا بایت/ ۲۵۶ گیگا بایت
CPU و رم: پردازشگر A10، رم ۳ گیگا بایت
دوربین جلو: ۵ مگاپیکسل با لنز برای بزرگ نمایی
دوربین اصلی: ۱۲ مگاپیکسل، قابلیت ضبط فیلم با کیفیت ۴K، تثبیت نوری تصویر

ضد آب؟
سامسونگ با کندن برگی از کتاب اپل و عدم ارائه اطلاعات زیادی درباره سخت افزار پردازشگر، فضا را مبهم کرده است. ما از قبل با توجه به شایعات پخش شده می دانستیم که هم کالکوم اسنپ دراگن ۸۲۰ و هم سامسونگ زینوس ۸۸۹۰ SoCs در تمام مدل های تکراری گلکسی S7 هستند، و می دانیم که رم ۴ گیگابایتی هم شایعه بوده است. در هر حال تمام چیزی که سامسونگ بیان کرده این است که عملکرد CPU نسبت به نسل قبلی ۳۰% ارتقا می یابد، و سرعت GPU تا ۶۴% بهبود پیدا می کند، و مجموعه لوله و سینک حرارتی برای عملکرد بهتر قرار گرفته است.
آیفون ۷ مجموعه تراشه های موبایل A10 نسل بعدی را پیش می برد، اگر نسخه های قبلی چیزی برای عرضه داشتند، این باید مجموعه تراشه بسیار قوی تری باشد. مجموعه تراشه های A8 و A9 اپل فضای موبایل در نمایشگاه ۱۵/۲۰۱۴ را تحت سلطه خود درآوردند، دقیقا همان چیزی که با پردازش نیرو اتفاق می افتد، زمانی که کاملا بر شاخصه ها، سخت افزار و نرم افزار، واقف هستید. و بی هیچ شکی سامسونگ به همین دلیل بر راه حل زینوسش سرمایه گذاری کرد و خواستار کنترل بیشتری بر توانایی و عملکرد دستگاه هایش است.

احتمالا آیفون امسال شاخص ترین اپلی است که تاکنون در بازار وارد شده، و شاخصه هایی برای صفحه QHD هم فراهم می کند. این که اپل چه مقدار رم مصرف می کند هم تصمیمی است که در جنگ میان این دو دستگاه باید گرفته شود، اما این مسئله بیشتر یک موضوع آکادمیک است، چرا که A10 و زینوس فوق سریع هستند، بدون توجه به این که با ۲ یا ۴ گیگابایت مجهز خواهند شد. اپل همیشه نشان داده است که با یک حافظه کوچک می تواند عملکردهای زیادی ارائه دهد، از این رو افزایش فضای دورن آیفون ۷ در کنار تراشه A10 نوید یک تلفن عظیم را می دهد.
اتفاق قابل انتظار این است که آیفون احتمالا در مدل های ۳۲، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی ارائه خواهد شد، و به نظر می رسد که دیگر اپل باید آیفون ۱۶ گیگابایتی را رها کند. اگر چه شایعاتی مبنی بر این که آیفون ۷ هم در مدل ۲۵۶ گیگابایتی ارائه شود وجود دارد … چیزی که صحتش در حال حاضر بسیار پیچیده و مبهم خواهد بود. در هر صورت اپل باید نسخه ۱۶  گیگاباتی را رها کند – کاری بسیار واجب با توجه به این روزهای تاسف آور مدل ۱۶ گیگابایتی – سپس برای ساخت مدل بهتری که از همه پیشی بگیرد اقدام خواهد کرد و مدل استاندارد ۳۲ گیگابایتی را خواهد ساخت، قبل از ۶۴ گیگ و سپس ۱۲۸ گیگ و در نهایت ۲۵۶ گیگ.

سامسونگ، جدا از دهانه میکرو SD، تغییراتی در قابلیت ذخیره سازی ایجاد کرده است، ولی هنوز اندازه کارت را مشخص نکرده است. بر اساس صحبت ها و خبرهای درز یافته فکر می کنم که مجموعه گلکسی S7 با ۲۵۶ گیگابایت شروع خواهد کرد، و همچنین ممکن است مدل های ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی را هم داشته باشد، اما سامسونگ هنوز تایید نکرده است.
چیزی که ما می دانیم این است که هر مدل سامسونگ باتری سنگینی دارد، یا ۳۰۰۰mAh سلولی درون کلکسی S7 یا مجموعه ۳۶۰۰۰ mAh در گلکسی S7 اج –  با یک بار شارژ باید بسیار لذت بخش باشند. اطلاعات کمی درباره سخت افزار باتری اپل در این مرحله وجود دارد.
گلکسی S7 سامسونگ در مقابل آیفون ۷ : طراحی
در این مرحله طراحی احتمالی آیفون ۷ تقریبا محدود است. با MO همیشگی اپل تقریبا مطمئن هستیم که تغییر اساسی انجام خواهد شد. از آن جایی که اپل تمایل دارد همه چیز را در مدل های S (مانند آیفون S6 2015) بیفزاید و سپس تغییرات بزرگ را در مدل های یک شماره اعمال کند، که البته آیفون ۷ یکی از موارد بیان شده است. شایعات دیگری شنیده ایم که اپل می خواهد باریکترین دستگاه را بسازد، آن قدر نازک که نیازمند برداشتن پایه هدفن ۳٫۵ mm و اتخاذ بلندگوهای درونی و مجموعه هدفون های اختصاصی هستند (هماهنگی اتصال دهنده های بلوتوث یا لایتنینگ)، اگر شایعات صحت داشته باشند.

هم چنین اشارات مهمی وجود دارد مبنی بر این که، اپل بر کار از راه دور بر دکمه های فیزیکی خانه تمرکز کرده و این که قصد دارد یک دکمه مجازی خانه و شناساگر لمسی در خود صفحه اصلی ایجاد کند، اما احتمالا باید تا ارائه آیفون ۸ منتظر بمانیم. آیفون ۷ هم اندازه نمایشگرش تقریبا مشابه مدل های امسال است، ۴٫۷ اینچ و ۵٫۵ اینچ – اگر چه صحبت هایی از ورود آیفون ۴ اینچی در آوریل مطرح است.
زمزمه های دیگری بیان می کنند که شاهد طراحی “ساده و موثرتری” با تعداد کمی از نوارهای آنتنی مشخص، انحنای باریکتر در اطراف نمایشگر و عدم وجود هرگونه برآمدگی برای دوربین خواهیم بود و طبق گزارش حسگر هم مسطح می شود. هم چنین زمزمه هایی درباره ضد آب بودن هم به گوش می رسد. به طور کلی در انتظار یک آیفون قابل توجه و براق جدید هستیم که بسیار نازک است و تماما از فلز شاخته شده.
گلکسی S7 و S7 اج ، اگر چه از بعضی جهات با پیشینیان خود متفاوت هستند، اما از نظر طراحی مشابه گلکسی S6 و S6 اج می باشند. طرح کلی، کیفیت ساختاری و مواد به کار رفته (فلز و شیشه) تکراری از سال گذشته هستند، البته که چندان کار خوشایندی نیست، اما سری گلکسی S6 بسیار زیبا بودند. چشمگیرترین پیشرفت شامل افزودن ویژگی ضد آب IP68 و دهانه کارت میکرو SD است. همچنین شایان ذکر است که اگر چه گلکسی S7 از نظر اندازه بسیار شبیه به گلکسی S6 است، گلکسی S7 اج نه تنها به خاطر انحنای حاشیه اش منحصر به فرد است بلکه با نمایشگر ۵٫۵ اینچی خیلی بزرگتر از گلکسی S7 و محصولات قبلی است.

گلکسی S7 سامسونگ در مقابل آیفون ۷ : دوربین
دوربین آیفون ۶s نسبت به آیفون ۶ ارتقا پیدا کرده است. دوربین پشت ۱۲ مگاپیکسل و دوربین جلو ۵ مگاپیکسل. منتظر افزایش مگاپیکسل در آیفون ۷ نباشید چون اپل میزان MP را برای چند سال حفظ می کند. در هر حال اپل سال به سال و به طور مداوم بر قسمت های مختلف دوربین کار می کند و عملکرد آن را ارتقا می دهد و ما هم انتظار داریم این روند ادامه دار و مثبت باشد.
شایعات زیادی درباره سخت افزار دوربین آیفون ۷ بگوش نمی رسد اما باید منتظر یک سری تغییرات صنعتی باشیم مانند دهانه گشاد، پیکسل های بزرگتر، و حسگرهای پیچیده تر با لنزهای با کیفیت. یکی از ویژگی هایی که درباره اش بحث شده ارائه تثبیت تصویر نوری است (OIS). اگر شایعات درباره حسگر مسطح دوریبن واقعیت داشته باشد شاهد این خواهیم بود که اپل به راحتی سخت افزار دوربینش را که مشابه نسل فعلی است حفظ می کند اما باریکترش می کند تا متناسب با طراحی جدید شود.
جزییات حق امتیازی که اپل در ژانویه درخواست کرد اخیرا به صورت آنلاین نمایش داده شد که بیانگر جزییاتی درباره یکی از USPS بزرگ آیفون ۷ است، یعنی دوربینش.
حق امتیاز برنامه ها نشان دهنده رابط دوربین دو لنزه درون آیفون، به همراه نمودار و حاشیه نویسی کامل است. این حق امتیاز نشان دهنده یک سیستم دوربین دوتایی است که شامل یک لنز واید انگل و یک لنز تله فتو است که به طور هم زمان قادر به عکس برداری و تصویربرداری با درشت نمایی است.

می توان هم زمان از هر دو استفاده کرد و کاربران می توانند تصاویر را با هم یکی کنند.
مکرومرز می گوید: “همان طور که اپل توصیف کرد می توان تصاویر را از هر دو لنز بر یک صفحه در دوربین از طریق تقسیم صفحه نمایش داد که از یک طرف نشان دهنده عکس با زاویه گسترده استاندارد و از طرف دیگر عکس درشت نمایی شده است. زمانی که عکس یا تصویری گرفته می شود کاربران می توانند بدون وقفه میان دو لنز جابه جایی انجام دهند، بر نقطه ای در عکس با لنز دوم ضربه بزنند تا درشت نمایی کند. سیستم اپل به طور مشابه مانند درشت نمایی دیجیتالی امروزی کار می کند، اما چون به جای درشت نمایی از طریق نرم افزارش از لنز با کانونی بلندتر استفاده می کند، هیچ جزییاتی از دست نمی رود و عکس درشت نمایی شده بسیار شفاف و واضح می شود.”
سامسونگ تغییرات بزرگی در دوربین گلکسی S7 ایجاد کرد. از طرفی نسبت مگا پیکسل به MP12 کاهش یافت، اما این کار از روی عمد بود و در عوض سامسونگ بر قسمت دیگری از سخت افزار به منظور بهبود کیفیت عکس تمرکز کرد. چیزهایی مانند دهانه پهن تر (دوربین) f/1.7، um1.4 پیکسل بزرگتر، و اولین حسگر دو پیکسلی با شناسایی خودکار ۱۰۰%. مکاتبات در MVC درباره ساختار دوربین جدید، و عملکردش در نور کم و تمرکز سریع، بیانگر نتایج قابل توجهی بود.

گلکسی S7 سامسونگ در مقابل آیفون ۷: نمایشگر   
خبر خوب برای طرفداران آیفون این است که آیفون ۷ احتمالا شفافیت نمایشگرش ارتقا می یابد، به خصوص QHD با وضوح ۱۴۴۰ͯ ۲۵۶۰ – مانند بسیاری از دستگاه های اندروید. این با وضوح گلکسی S7 برابر خواهد بود. از نظر اندازه هم آیفون ۷ باید به حد استاندارد مدل های ۴٫۷ و ۵٫۵ اینج برسد.
هر دو دستگاه گلکسی S7 سامسونگ دارای وضوح نمایشگر QHD برای صفحه های سوپر آمولدشان هستند. برای گلکسی S7 5.1 اینچ منجر به ppi577 چگالی برای پیکسل و برای گلکسی s7 اج بزرگتر ۵٫۵ اینچ منجر به چگالی کمتر ppi534 می شود. همچنین هر دو دارای قابلیت همیشه در صحنه (آلویز آن دیسپلی AOD) هستند که در آن OLED نیروهای انتخابی را در تعداد محدودی پیکسل خاص برای نمایش اطلاعات معینی زمانی که در حالت خواب است نشان می دهد. این حالت دارای وضوح کمتری است و اجازه می دهد زمان، تاریخ و تعداد کمی از اعلان ها به نمایش درآیند.

طبیعتا گلکسی S7 اج دارای نمایشگر منحنی که در موارد محدودی از گوشی های سامسونگ دیده ایم است. با کمک اندروید مارش ملو و تاچ ویز تازه ساخته سامسونگ، مشخص شده که چه مقدار از حاشیه صفحه، از عملکرد های حاشیه برای چیزهایی مثل میانبر و برنامه ها استفاده می کند. هم چنین به شما اجازه می دهد تا برنامه های بیشتری را در هات بار خود ذخیره کنید.
گلکسی S7 سامسونگ در مقابل آیفون ۷: شاخص ها و عملکرد
نمی توانیم هیچ ادعایی کنیم: عمل کرد آیفون ۷ به عنوان پرچمدار همچنان در HQ اپل نامعلوم است. اما براساس گذشته، می توانیم حدس هایی راجع به قسمت هایی که اپل در آیفون ۶s 2015 تقویت خواهد کرد بزنیم.

احتمالا این موارد شامل وضوح تصویر، تصویرسازی، عملکرد باتری، اتصال و ضد آب و غبار بودن است. این ها حوزه هایی هستند که ما انتظار داریم اپل چندی بعد بر آن تمرکز کند، یعنی هنگامی که سه مدل جدیدش از آیفون ۷ را ارائه می کند.
ممکن است گلکسی S7 تا حد زیادی مشابه گلکسی S6 سال گذشته باشد – و از لحاظ عملکرد نمی تواند خیلی دور از واقعیت باشد. سامسونگ با صادرات امسال غوغا کرد، که عمل کرد خوب باتری و CPU پیشرو در بازار در قالب اسنپ دراگن ۸۲۰ کوالکام را به رخ کشید. (می توانید آن نسخه را خریداری کنید).

GMSARena هم هر دو متغیر گلکسی S7 زینوس ۸۸۹۰ و متغیر اسنپ دراگن ۸۲۰ را امتحان کرد و به طور مشابه اعلام کرد که هر دو تلفن خیلی پاسخ دادند و عملکرد یکسانی داشتند.
بنظر می رسد هسته های پردازشگر متعارف سامسونگ و کوالکام بهتر شده اند و ما از تغییرات انجام شده راضی هستیم. این حول و حوش زمانی بود که رقابت CPU از رقابت هسته ای به نیروی پردازش واقعی و بهینه سازی تبدیل شد. هر دو راه جدید به زمینه توئیستر CPU 1.84 GHz اپل بسیار نزدیک است، و به این معنی است که اولین قسمت اپل در این بخش در ماه های آینده مورد تهدید واقع خواهد شد.”
در آزمایش گلکسی S7 در صدر تمام دستگاه هایی که تاکنون بررسی کرده بودیم قرار گرفت. در این میان ان تو تو ۶ سه گانه گلکسی S7 را در صدر تمام گوشی های هوشمندی که در آزمایش مشابه بررسی کرده بودیم قرار داد، البته با اسنپ دراگن ۸۲۰ S7 اج در بالای لیست. هم چنین آزمایش های GFXBench بر دو متغیر GPU عمل کرد های به نسبت تاثیرگذارتری را کشف کردند.

منبع: knowyourmobileبدون دیدگاه