کامپیوترها می توانند با کمک هوش مصنوعی خلاق شوند

گوگل قصد دارد هنر را با هوش مصنوعی آشتی دهد. این شرکت  ‌می‌خواهد بداند آیا تصور روزی که کامپیوترها خود خالق آثار هنری باشند، امری ممکن است یا نه.

به گزارش کلیک، در ساعات پایانی جشنواره موگ فِست (Moogfest) که یک جشنواره ۴ روزه موسیقی و فناوری است و در شهر دورهام واقع در کالیفرنیای شمالی برگذار می‌شود، داگل اِک، محققی که در حال فعالیت بر روی پروژه  هوش مصنوعی گوگل با عنوان Google Brain (مغز گوگل) است، گروهی تحقیقاتی با هدف تحقیق در مورد اینکه آیا کامپیوترها واقعاً می‌توانند خلاق باشند یا نه، تشکیل داد.

این گروه که ماجِنتا (Magenta) نام دارد از اول ماه ژوئن (۱۲ خرداد) فعالیت خود را به صورت رسمی‌تر آغاز خواهد کرد؛ اما با این حال به افراد حاضر در جشنواره، اطلاعاتی در مورد نحوه فعالیت این گروه ارائه شد.  اعضای این گروه از TensorFlow که موتور یادگیری ماشینی طراحی گوگل است و گوگل  آن را در پایان سال ۲۰۱۵ برای عموم عرضه کرد، استفاده خواهند کرد. این گروه از این موتور یادگیری ماشینی به منظور تعیین اینکه آیا هوش مصنوعی می‌تواند برای ایجاد یک قطعه موسیقی اصلی یا اثر هنری یا فیلم به کار گرفته شود یا نه، استفاده خواهند کرد.

با توجه به اینکه حتی پیشرفته‌ترین سیستم‌های هوش مصنوعی هم در تقلید از سبک‌های هنرمندان و موسیقی دانان معاصر با مشکل مواجه هستند، باید گفت که این کار به سادگی عملی نمی‌شود. اِک در طول یک میزگرد با بیان این مطلب که هوش مصنوعی با تحقق این هدف فاصله بسیاری دارد، دشوار بودن این موضوع را پذیرفت.

اما  گروه ماجنتا قصد دارد ابزارهایی را برای کمک به محققان دیگر و همچنین اعضای خود ایجاد کند و خلاقیت نهفته در کامپیوترها را کشف کند و این کار را با همان روشی انجام دهد که گوگل Tensor Flow را در اختیار عموم مردم قرار داد. اک اذعان کرد اعضای گروه‌ تحقیقاتی او ابزارهای خود را در اختیار عموم مردم قرار خواهند داد. اولین چیزی که این گروه ارائه خواهد کرد، یک نرم افزار ساده است که به محققان اجازه می‌دهد اطلاعات مربوط به موسیقی را از میدی (یکی از قالب‌های ضبط صدا در رایانه است که در تلفن همراه نیز بکار گرفته می‌شود) وارد Tensor Flow کنند؛ این کار موجب می‌شود سیستم آن‌ها از دانش موسیقیایی برخوردار شود.

آدام رابرت، یکی از اعضای گروه اِک، در گفتگو با سایت Quartz اذعان کرد که با آغاز به کار خود در ماه ژوئن، اطلاعات بیشتری را در مورد منابعی تولیدی خود در آینده در اختیارعموم مردم قرار خواهد داد و همچنین در صفحه GitHub (سایتی که برای میزبانی از صفحات شخصی و سازمانی و صفحات مربوط به پروژه های مختلف طراحی شده است) نرم افزارهایی را اضافه خواهد کرد و وبلاگ خود را به صورت منظم به روز رسانی خواهد کرد. آلبرت همچنین برنامه ساده ترکیب سازی دیجیتالی را که در حال کار کردن بر روی آن بود، در معرض نمایش عموم قرار داد. عملکرد این نرم افزار به گونه‌ای بود که یک هوش مصنوعی به نت‌های نواخته شده توسط او گوش می‌کرد و یک ملودی کامل‌تر متشکل از نت‌های نواخته شده را اجرا می‌کرد.

اک این موضوع را مطرح کرد که هدف این پروژه ایجاد سیستمی است که هنگامی که مخاطب شونده راحت روی مبل نشسته است و در حال گوش دادن به موسیقی خلق شده توسط کامپیوتر است، بتواند هیجان و لذت موسیقیایی را با قطعات جدید منظم موسیقی تجربه کند. اما وی این موضوع را نیز پذیرفته است که احتمالا خلاقیت هنری، حداقل در آینده‌ای قابل پیش بینی، تا حدی با انسان مرتبط خواهد بود و به کمک او نیاز خواهد داشت و طراحی ربات‌هایی که از لحاظ خلاقیت مستقل باشند، امر دشواری است.

اک افزود پروژه‌های Google Brain مانند Google DeepDream (رویاهای عمیق گوگل) الهام بخش ایده‌های گروه او بوده اند. در پروژه Google DeepDream هوش مصنوعی به گونه‌ای طراحی می شود که بر اساس پایگاه‌های داده تصویر، شکاف‌های تصاویر را پر کند و تلاش می‌کند ساختارهایی را در تصاویر پیدا کند که تصاویر خودشان آن‌ها را ارائه نخواهند کرد. نتیجه، نوعی تصاویر روان گردان بودند که سیستم توانسته بود آن‌ها را ایجاد کند. تصاویر ایجاد شده به صورتی بودند که تصاویر آسمان خراش‌ها، مردک چشم و لوازم خانگی را در ذهن انسان تداعی می‌کردند. اک و اعضای گروهش با توجه  به کافی بودن اطلاعات تزریق شده می‌خواهند بدانند آیا می‌توانند به جای استفاده از سیستمی برای ایجاد تصاویر گمراه کننده؛ دستگاهی را برای ایجاد موسیقی طراحی کنند که برای مخاطبی که از آن استفاده می‌کند، جذاب و هیجان انگیز باشد. اک از گروه خود خواسته است پس از ساخت دستگاه خلق کننده موسیقی، دستگاهی را نیز برای ایجاد تصاویر و فیلم‌ها طراحی کنند.

با وجود اینکه بعید است در آینده نزدیک سیستم‌های هوش مصنوعی گوگل جایگزین هنرمندان رده بالا شوند، اما اک اذعان کرده است که او اطمینان دارد که به زودی کامپیوترهای خالق موسیقی در موقعیت‌های خاص به کار گرفته می‌شوند. برای مثال در صورتی که یک  وسیله پوشیدنی میزان ضربان قلب فردی را کنترل کنند و اطلاعات مربوط به آن را به گوشی ارسال کند و مشخص شود که فرد مضطرب است، یک سیستم هوش مصنوعی که برای نواختن موسیقی طراحی شده است، می‌تواند با این کار به فرد آرامش دهد.

منبع: qz

 

 بدون دیدگاه