شیفر

فیسبوک، Moments را بدون قابلیت تشخیص چهره راهی اروپا می کند

فیسبوک برنامه تشخیص چهره را در اروپا بدون قابلیت امکان تشخیص چهره راه اندازی می کند. شبکه اجتماعی فیسبوک می خواهد شما بیشتر عکس به اشتراک بگذارید، و نرم افزار جدیدش به نام “Moments” مشوق شما برای انجام این کار خواهد بود.

به گزارش کلیک، تقریبا یک سال پس از این که نرم افزار Moments در ایالات متحده منتشر شد، فیسبوک این نرم افزار اشتراک تصویر مجهز به تشخیص چهره خود را در اروپا نیز منشر خواهد کرد. با این تفاوت که نسخه ارائه شده در اروپا از فناوری تشخیص چهره استفاده نمی کند.

این نرم افزار که در ماه ژوئن راه اندازی شد، یک نرم افزار مدیریت اختصاصی عکس مانند Google Photos و Apple’s Photos است. این نرم افزار تصاویر مختلف را که در رویدادهای متفاوت گرفته شده اند، همگام سازی می کند و به کمک تکنولوژی تشخیص چهره، هر فرد درون عکس را شناسایی می کند.

البته فیسبوک گام را نسبت به گوگل و اپل فراتر نهاده و از شبکه های اجتماعی خود برای بهره گیری بیشتر از این نرم افزار استفاده نموده است.

هنگامی که شما moments خود را ایجاد کنید، می توانید عکس های مربوط به رویداد خاصی را با افرادی که در همان رویداد حضور داشتند، به اشتراک بگذارید، تا مطمئن شوید آن ها عکس هایی از خودشان دارند و شما هم عکس هایی از خودتان دارید. و طبیعتا، شما با این کار آن ها را به حریم خصوصی خود راه داده اید، آن هم تنها با یک کلیک.

فیسبوک می گوید: “این که بخواهیم عکس هایی را که دوستانمان از ما گرفته اند به دست آوریم، کار سختی است، و همیشه همه بر این امر اصرار دارند که چندین موبایل عمل عکس برداری را انجام دهند تا مطمئن شوند که می توانند یک کپی از آن را داشته باشند. با این حال، حتی اگر عکس های برخی از دوستان خود را داشته باشید، کار سختی است که آن ها را به صورت مرتب و سازمان یافته بر روی گوشی خود نگه دارید.”

اما برنامه بدون تکنولوژی تشخیص چهره در هسته خود کار خواهد کرد؟ مسلما کار می کند ولی با کاستی هایی روبه رو خوهاد بود. کاربران اروپایی به جای این که به سادگی بتوانند یک آلبوم عکس را آپلود و همگام سازی کنند، باید به صورت دستی و جداگانه این کار را انجام دهند. البته در این زمینه فیسبوک تا حدودی توسط “خوشه بندی” به شما کمک می کند. به طوری که مثلا شما می توانید تمام عکس های داماد را از عروسی یک جا تگ کنید.

تفاوت بزرگی که باقی می ماند توانایی به اشتراک گذاری تصاویر خصوصی است که می تواند به هسته اطلاعاتی فیسبوک ضربه وارد کند. در نتیجه قابلیت به اشتراک گذاری تصاویر خصوصی با دیگران می تواند این روند را معکوس کند.

احتمالا فیسبوک علاقه دارد تا نسخه کاملی از Moments را در اروپا منتشر کند، اما مسائل دیرپای مقررات حفظ حریم خصوصی کاربران اروپایی مانع از انجام این عمل می شود. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۱، آلمان حکم داد که ویژگی “تگ های پیشنهادی” فیسبوک، که در تشخیص چهره برای عکس های عمومی اعمال می شود، قوانین حفظ حریم خصوصی کاربران را نقض و پتانسیل برای “سوء استفاده قابل توجهی” را دارد. در سال ۲۰۱۲، تنظیم کنندگان حفاظت اطلاعات ایرلندی نیز تاکید کردند که ویژگی “تگ های پیشنهادی” برای اروپا مناسب نیست و نباید از آن ها استفاده شود.

نمی توان گفت مقامات اروپایی سخت گیری به جایی می کنند یا این کارشان زیاده روی است. همان طور که همه می دانیم فیسبوک اطلاعات خود را به قیمت های خوبی به شرکت ها و نهادهای مختلف می فروشد، و در واقع یکی از منابع اصلی درآمدی آن ها همین کار است. حالا این که واقعا از عکس های خصوصی و عمومی کاربران را به راحتی می گذرد و آن ها را جایی درز نمی دهد تامل برانگیز است. البته که فیسبوک اعلام کرده است طبق قوانین کامل نظام حمایت از حقوق کاربران عمل خواهد کرد، ولی باز هم اعتماد کردن کار سختی است.

منبع: theguardian

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.