هفت دلیل که به خاطر  آن‌ها  باید فیسبوک را ‌ترک کرد

در این مطلب از تاثیرات مخربی که شبکه اجتماعی فیسبوک می‌تواند بر روی زندگی ما داشته باشد صحبت خواهیم کرد

به گزارش کلیک، در حدود ۱۰ سال پیش فیسبوک به عنوان یک شبکه اجتماعی نوظهور و جذاب در حال دست یافتن به بالاترین درجات بود. به طوری که به شما کمک می‌کرد تا با کسانی از دوستان خود در ارتباط باشید که شاید تا پیش از این با آن‌ها  ارتباط چندانی نداشتید. فیسبوک چنان ما را مجذوب خود کرد که افکار و احساسات خود را از طریق آن با دیگران به اشتراک بگذاریم، موقعیت‌‌های مکانی، غذاها و فیلم‌‌های مورد علاقه خود را برای دیگران بازگو کنیم، دوستی خود را با اطرافیانمان محکم‌تر از قبل نگه داریم و حتی دیدگاه‌‌های سیاسی، لینک‌های مورد علاقه و اطلاعات شخصی خود را نیز در این شبکه اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذاریم.

ما تمام این کارها را انجام می‌دادیم تا همیشه با یکدیگر در تماس باشیم، بدون اینکه به مسایل امنیتی آن فکر کنیم. اما با گذشت یک دهه از عمر فیسبوک و یافتن پاسخ این سوال که شیوه درآمدزایی این شبکه اجتماعی چگونه است و هم‌چنین درک این موضوع که به اشتراک گذاشتن اطلاعات تا چه حد می‌تواند برای ما خطرناک باشد (در حالی که فیسبوک دائما در حال به‌روز رسانی پروتکل‌های امنیتی خود است)، اما همه ما هم‌چنان به استفاده از آن ادامه می‌دهیم. اگرچه خیلی از ما دیگر همانند گذشته ساعت‌ها در فیسبوک فعالیت نمی‌کنیم و فقط ممکن است گاهی سری به آن بزنیم و شاید چندین سال است که به طور کل از آن خارج شده‌ایم.

البته، مسئله‌ای که در اکثر شرایط صدق می‌کند و قابل قبول است آن است که باید همیشه و در همه حال میانه‌رو بود و اعتدال را رعایت کرد. این بدان معنا است که شبکه‌‌های اجتماعی در کنار معایبی که دارند می‌توانند واقعا استفاده‌های کاربردی نیز داشته باشند.

اما قبل از آنکه بار دیگر وارد فیسبوک شوید، مطالبی را برای شما مطرح خواهیم کرد که شاید دلایل قانع‌کننده‌ای باشد که چرا باید از فیسبوک خارج شوید:

فیسبوک وقت شما را تلف می‌کند

 

time

 

طبق بررسی‌‌های انجام شده، تخمین زده شده است که یک کاربر معمولی (کاربری که روزانه ۱۷ دقیقه برای فیسبوک زمان می‌گذارد) کسی که در طول این مدت ۱۰ سال به عنوان یک کاربر فعال فیسبوک بوده است، بیش از ۴۰ روز از عمر خود را صرف لایک کردن، کامنت گذاشتن بر روی تصاویر و پست‌ها کرده است. کاربرانی که فعالیت بیشری در فیسبوک دارند، در واقع کسانی که حداقل روزی یک ساعت در فیسبوک فعالیت می‌کنند، ۱۵۰ روز از زندگی خود را در طول مدت ۱۰ سال که از تشکیل فیسبوک می‌گذرد، در این شبکه اجتماعی گذرانده‌اند. شما چقدر در طول روز در فیسبوک گشت‌وگذار می‌کنید؟ آیا به نظر شما نمی‌توان وقت خود را صرف امور مهم‌تر و مفیدتری کرد؟

فیسبوک از شما برای فروش محصولاتش استفاده می‌کند

در سال ۲۰۱۲، فیسبوک از ۶۸۹۰۰۰ حساب کاربری پست دریافت می‌کرد. گروهی از محققین در مورد تغییر احساسات افراد پس از گذاشتن یک پست در صفحه شخصی خود پژوهش‌هایی انجام دادند. ولی آن‌ها نتوانستند نتیجه رضایت‌بخشی در نتیجه این آزمایشات پیدا کنند. در واقع به طور قطع نمی‌توان گفت که آیا گذاشتن یک پست می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی احساسات کاربران داشته باشد یا خیر؟ فیسبوک زمانی در یک پیغام تبلیغاتی از کاربران خود خواسته بود تا به منظور بهبود این شبکه اجتماعی چیز‌هایی را به اشتراک بگذارد که مناسب و مفید باشند. طوری که تا جایی که امکان دارد مردم را‌ ترغیب و تشویق به خواندن آن محتویات کنند.

اما منتقدان بر این عقیده هستند که این پیام فیسبوک تنها جنبه اقتصادی داشته است و این شرکت تنها در جهت بدست آوردن منافع مالی که حتی یک لایک می‌تواند برای آن به وجود آورد، این پیام تبلیغاتی را به کاربران خود ارسال نمود. البته خانم COO Sheryl Sandberg، که مدیر ارشد عملیاتی این شرکت است پس از این اتفاق از کاربران عذرخواهی کرد و افزود که  آن‌ها  هیچ گاه قصد ناراحت کردن کاربران را نداشتند.

فیسبوک از شما به عنوان اهداف تبلبغاتی خود استفاده می‌کند

 

facebook ads

به عنوان مثال شما زمانی تصمیم گرفته بودید تا چیزی بخرید و سپس شروع به جستجوی آن کردید و پس از گذشت شش ماه هنوز فیسبوک به شما یادآوری می‌کند که بهتر است باز هم درباره خرید خود فکر کنید. حتی در شرایطی که شما کالای مورد نظر خود را خریده‌اید. بله، متاسفانه این رفتاری است که اکثر سایت‌ها با کاربران خود دارند و از این بابت باید از کوکی‌ها قرار گرفته شده در سیستم خود متشکر بود!! اما این تنها فیسبوک است که بدون در نظر گرفتن هیچ‌گونه ملاحظاتی این تبلیغات را با نظم خاصی در Timeline شما ارسال می‌کند. به نحوی که شما تصور می‌کنید که دوست شما به چیز خاصی به شدت علاقمند است و آن را مدام پست می‌کند. به عبارت دیگر این تصور به وجود می‌آید که این پست ها از شدت علاقه دوستان شما به یک چیز خاص مدام ارسال می‌شوند.

فیسبوک برای سلامتی شما مضر است

برخی افراد تصور می‌کنند فیسبوک می‌تواند بهترین انتخاب و شاید تنها انتخاب آن‌ها برای وقت‌گذاری باشد. در صورتی که کاملا عکس این موضوع صادق است. در حقیقت فیسبوک می‌تواند یک انتخاب کاملا اشتباه باشد. این شبکه اجتماعی اگرچه باعث ایجاد بسیاری از دوستی‌ها شده است اما از طرفی نیز باعث تخریب و نابود شدن خیلی از این ارتباطات نیز گشته است. حتی می‌توان گفت دنبال کردن اخبار و رویداد‌های ورزشی از طریق این سایت می‌تواند بسیار کوته فکرانه باشد. مطالعات نشان می‌دهد که فیسبوک می‌تواند تاثیر منفی بر روی سیستم ایمنی بدن بگذارد، این تاثیرات منفی حتی می‌تواند مانع آزاد شدن هرمون‌های رشد در بدن انسان شود. اختلال در سیستم گوارش و بینایی، محدود کردن تفکر و از بین بردن خلاقیت، تاثیرات منفی بر روی شادی افراد و الگوی خواب آن‌ها ، همگی از جمله مشکلات و عواقب منفی هستند که این شبکه اجتماعی می‌تواند بر روی یک انسان داشته باشد.

کاربران فیسبوک چه کسانی هستند؟

افراد بالغی که در فیسبوک عضو هستند به طور متوسط ۳۳۸ دوست در فیسبوک دارند و احتمالا بیشتر از ۱۰ درصد آن‌ها را نمی‌شناسند یا به طور کلی هیچ‌کدام از آن‌ها را نمی‌شناسند. بسیاری از آن‌ها با عضو شدن در فیسبوک احتمالا زندگی جدیدی را آغاز می‌کنند. برخی از  آن‌ها  با عضویت در این سایت نام خانوادگی جدیدی برای خود دست و پا می‌کنند، شور و عشق جدیدی در آن‌ها به وجود می‌آید و حتی مدل موی آن‌ها تغییر می‌کند. گاهی این اتفاقات تا جایی پیش می‌رود که باعث می‌شود این‌گونه افراد مسئولیت خود را در زندگی واقعی فراموش کنند. در حقیقت باید به آن‌ها گفت: کسانی که شما به عنوان دوست با آن‌ها در ارتباط هستید، دوستان حقیقی نیستند و این که به طور غیرمعمولی در کنار آن‌ها  باشید تنها تلف کردن زمانی است که می‌توان از آن به شکل بهتر برای بودن با دوستان حقیقی استفاده کرد. تا حدی که می‌توان توییتر را مفید‌تر از فیسبوک دانست!

فیسبوک حریم خصوصی شما را به خطر می‌اندازد

privacy

برخی از کاربران ممکن است با شنیدن این جمله بلافاصله بگویند: برای آن‌ها حریم خصوصی اهمیت ندارد. ممکن است  آن‌ها  تصور کنند که چیزی خاصی ندارند که بخواهند آن را از دید فیسبوک مخفی نگه دارند. اما مشکل آن‌جا است که تمام سوابق و ردپای شما توسط فیسبوک ثبت می‌شود، بدون آنکه بدانید که این سوابق چطور در آینده وب گردی شما در اینترنت تاثیرگذار خواهد بود. در حقیقت می‌توان گفت فیسبوک به طور هم‌زمان اینترنتی را برای شما خلق خواهد کرد که کاملا بر اساس حساب‌کاربری شما در این شبکه اجتماعی بنا شده است و ناخواسته شما به سایت ‌هایی هدایت می‌شوید که فیسبوک نیستند اما در پشت پرده این فیسبوک است که  آن‌ها  را پیش روی شما قرار می‌دهد. به عنوان یکی از ۱٫۲ میلیارد کاربری که تا به امروز در فیسبوک ثبت‌نام کرده‌اند، شما باید خیلی خوش شانس باشید که حساب‌کاربری شما توسط شخصی که خصومت و دشمنی با خانواده شما دارد، هک نشده است.

پست‌‌های شما برای هیچ کس جز فیسبوک ارزش چندانی ندارد

افراد بسیار کمی‌ در اطراف ما هستند که نسبت به اتفاقاتی که برایمان رخ می‌دهد حساس هستند. این که شما در کدام رستوران غذا می‌خورید یا اخیرا چه چیزی خریده‌اید، می‌تواند همان امور عادی باشد که سایر دوستانتان پیش از شما انجام داده‌اند. همه ما ویدیو چالش سطل یخ را دیده‌ایم. اگر هم ندیده باشیم چندان اهمیتی ندارد. با ندیدن آن ویدیو هیچ اتفاق خاصی برای ما رخ نمی‌داد. به عنوان مثالی دیگر می‌توان گفت شما هر شب با خیالی آسوده می‌خوابید بدون آن که بدانید کدام یک از اسباب بازی‌‌های دوران کودکی شما در حال حاضر می‌توانست از لحاظ مالی بسیار با ارزش باشد.

این مقاله نوشته شده است زیرا شما آن را بر روی فیسبوک به اشتراک خواهید گذاشت و شما این کار را انجام می‌دهید چون افرادی آن را خواهند دید. بنابراین به جای این کار بهتر است دوست خود را دعوت کنید و با یک دیگر در مورد یه موضوع جذاب که هر دو عاشق  آن هستید، رو در رو صحبت کنید. اینترنت باعث خواهد شد تا شما به مرور زمان بسیار احساس تنهایی و غریبی کنید.

منبع: mensjournal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 بدون دیدگاه