برنامه نویسی موبایل در دانشگاه ها

تاثیر انکار ناپذیر اپلیکیشن های موبایلی در بازار IT، نگاه ها را به سمت برنامه نویسی در این حوزه کشانده است.

به گزارش کلیک، نصرالله جهانگرد گفت: نسل سوم و چهارم اینترنت همراه و امکان انتشار اطلاعات، موجب یک دگردیسی در بازار ICT کشور شده است.

وی در مراسم اختتامیه لیگ برنامه نویسی ایران (کدکاپ شریف) بیان کرد: فعالان حرفه ای صنعت فناوری اطلاعات در حال استفاده گسترده از این ابزار هستند، از حدود یکسال و نیمی که از راه اندازی نسل سوم موبایل در کشور می گذرد حدود ۷۰ هزار اپلیکیشن فارسی تولید شده است.

جهانگرد عنوان کرد: همه توسعه دهندگان و برنامه نویسان این اپلیکیشن ها با هدف راه اندازی یک کسب و کار جدید اقدام به تولید کرده‌اند. حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان در سال است که بخش اعظم آن به فناوریهای ارتباطی مربوط می شود. اگرچه درصد سهم نرم افزار از این حجم بازار در حال حاضر بسیار کم است، اما این روند به سرعت در حال تغییر است.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: صنعت فناوری اطلاعات حدود ۲٫۵ درصد از سهم GDP کشور را دارد اما پیش بینی می کنیم طی ۵ سال آینده این سهم حداقل ۲ برابر شود. در همین حال حجم پیش بینی شده برای بازار ICT نیز بالای ۹۰ هزار میلیارد تومان است که با شتابی که در حوزه نرم افزار، اپلیکیشن و محتوا دیده می شود، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد را پیش بینی می کنیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باید در سطح ایران و منطقه شاهد یک رشد ۵ تا ۶ برابری باشیم. بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات برای رشد به سرمایه انسانی بسیار قوی نیاز دارد؛ سالانه حدود ۲۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی در ۶ رشته مرتبط با IT وارد بازار کار می شوند. این سرمایه زمانی که بیرون می‌آید با یک چالش بزرگ روبرو است که این چالش کمبود مهارتهای برنامه‌نویسی است.

جهانگرد بر لزوم ارتقای مهارت های فردی نیروهای جوان و فرهنگ سازی استفاده از زبان های برنامه ‌نویسی مانند جاوااسکریپت و پایتون تاکید کرد و گفت: در حال حاضر این زبان ها در دانشگاه های کشور به دلیل اینکه یک زبان کلاسیک به حساب نمی ‌آیند، تدریس نمی شوند و امیدوارم این موضوع پیگیری شود.

معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: گزارشی که به تازگی در خصوص ترندهای زبان های برنامه ‌نویسی در دنیا منتشر شده نشان می دهد که زبان هایی مانند جاوا اسکریپت یا پایتون از محبوبیت زیادی در سطح دنیا برخوردار هستند. به نحوی که برای مثال در فیلم انیمیشن «شاهزاده روم» چیزی بیش از  ۱۲ میلیون خط برنامه استفاده شده است. براین اساس در ایران نیز باید زبان هایی را که برای توسعه خدمات صنعتی به آنها نیاز است، بین نیروهای برنامه‌ نویس گسترش داد.

جهانگرد از راه اندازی مرکز توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات در سازمان فناوری اطلاعات خبر داد که هدف آن ارائه مشاوره و خدمات به فعالان این صنعت است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.