چین آزمایشگاهی در سه کیلومتری عمق دریا می سازد

تاکنون آزمایشگاه‌های زیر دریا فقط در فیلم‌های علمی تخیلی وجود داشتند و هرگز تصور نمی‌کردید روزی رویای چنین آزمایشگاه‌هایی به حقیقت بپیوندد. اما کشور چین قصد احداث چنین آزمایشگاهی در  اعماق دریا را دارد. برای دانستن جزییات بیشتر در این مورد در ادامه با ما همراه باشید.

به گزارش کلیک، چین چندین سال گذشته چندین جزیره مصنوعی را بر روی دیواره‌های مرجانی در دریای جنوب چین ایجاد کرد و یک پادگان نظامی، یک برج دیده بانی و حتی یک باند فرودگاه را هم در این جزایر احداث کرد. این کشور در ماه ژانویه یک فروند هواپیمای نظامی را هم در دیواره‌های مرجانی Fiery Cross Reef فرود آورد. در ماه آپریل هم یک فانوس دریایی را در شمالی‌ترین قسمت دیواره مرجانی Subi Reef افتتاح کرد. اما این کشور تنها به ساخت و ساز بر روی دریا علاقه مند نیست و طبق گزارش بلومبرگ قصد دارد یک آزمایشگاه گسترده را نیز در عمق ۳۰۴۸ متری زیر دریا احداث کند.

اگر چه این پروژه در میان ۱۰۰ مورد از پروژه‌های در اولویت علم و فناوری کشور، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است اما مسئولان مربوطه در مورد هزینه و زمان مورد نیاز برای انجام این پروژه هنوز مطلبی بیان نکرده‌اند. با این حال بلومبِرگ بیانیه مطرح شده از سوی وزارت علوم چین را ارائه کرده است که در این بیانیه گفته شده است دولت در حال سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه است.

این آزمایشگاه به صورت رسمی با هدف کمک به این کشور برای انجام تحقیقات در مورد مواد معدنی بستر دریا، طراحی خواهد شد. شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در ماه می در یک کنفرانس ملی علمی اذعان کرد بستر دریا گنج‌هایی در دل خود دارد که هنوز کشف و استخراج نشده‌اند و برای دستیابی به این هدف باید از فناوری‌های کلیدی برای نفوذ به اعماق دریا استفاده کرد. اما تنش‌ها و اختلافات ارضی پیرامون جزایر  مصنوعی، تردیدهایی را در مورد مقاصد چین به وجود آورده است. بلومبرگ در گزارش خود به طرح این موضوع پرداخت که ممکن است این آزمایشگاه زیر دریایی در آب‌های مورد اختلاف، برای مقاصد نظامی مورد استفاده قرار گیرد.

شی در گفتگویی با مجله بین المللی Business Time اذعان کرد که هدف دولت از احداث این آزمایشگاه، نقض حریم هیچ ملت یا کشوری نیست. وی افزود این پروژه عمدتا برای اهداف مدنی مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما در کنار آن برای برخی از اهداف نظامی نیز به کار گرفته می‌شود و کشورهای زیادی قصد اجرای چنین پروژه‌هایی در اعماق دریا را دارند و چین هم یکی از این کشورها است.

منبع:  digitaltrendsبدون دیدگاه