نور آبی هوشیاری و قدرت واکنش انسان را افزایش می دهد

ممکن است برخی از افراد نور آبی را دوست داشته باشند و این نور نوعی حس آرامش را در آن‌ها ایجاد کند؛ اما آیا می‌دانستید نور آبی می‌تواند میزان هوشیاری و قدرت واکنش افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد؟ برای دانستن جزییات بیشتر با ما همراه باشید.

به گزارش کلیک، اخیرا مطالعه‌ای انجام شده است که نشان داده است قرار گرفتن در معرض نور آبی به صورت کوتاه مدت می‌تواند باعث افزایش فعالیت در برخی از نواحی مغز شود که برای عملکرد موفق حافظه فعال (کارکردی شناختی که مسئول حفظ اطلاعات آنی، دستکاری و استفاده از آن در تفکر است) و تقویت قدرت واکنش، نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

آنا الکازای، سرپرست تیم تحقیقاتی در همین خصوص اذعان کرد، مطالعات قبلی نشان داده است که قرار گرفتن در معرض طول موج رنگ آبی که شبیه به طول موج نور آفتاب است، در وظایفی که نیاز به واکنش دارند، منجر به افزایش هوشیاری و عملکرد بهتر می‌شود.

وی در ادامه افزود: مطالعات ما نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت ۳۰ دقیقه در مقایسه با نور زرد، می‌تواند ۴۰ دقیقه پس از قرار گرفتن فرد در معرض نور باعث ایجاد عملکرد بهتر در  انجام وظایف شناختی شود.

وی در همایش SLEEP 2016 که سی امین سالگرد همایش محققان حرفه‌ای در زمینه خواب و اختلالات مربوط به آن بود، گزارش تحقیقات خود را ارائه کرد.

۳۵ نفر فرد سالم در این تحقیقات شرکت کردند (که ۱۸ نفر زنانی با متوسط سن ۲۱ سال بودند) و تعدادی از شرکت کنندگان به صورت تصادفی به مدت ۳۰ دقیقه با استفاده از دستگاه تولید نور آبی فیلیپس، در معرض نور آبی قرار گرفتند و عده‌ای دیگر نیز در معرض نور زرد کهربایی قرار گرفتند و پس از آن در حین تصویر برداری MRI از مغز شرکت کنندگان، سریعا از آن‌ها درخواست انجام کاری شد که با حافظه فعال مرتبط بود. این آزمایش در صبح پس از یک خواب عادی و بدون مشکل بر روی افراد انجام شد.

دکتر آلکازی اذعان کرد: محققان هنگام مقایسه افراد قرار داده شده در معرض نور آبی  در مقابل افراد قرار داده شده در معرض نور زرد کهربایی، متوجه شدند که در قشر پیش پیشانی و قسمت جلویی مغز افرادی که در معرض نور آبی قرار داده شده‌اند، هنگام انجام وظیفه محول شده به فرد فعالیت بیشتری وجود دارد. لازم به ذکر است که دو ناحیه مذکور برای عملکرد موفق شناختی، نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

هنگام که بار شناختی افزایش پیدا کرد، افرادی که در معرض نور آبی قرار گرفته بودند، واکنش سریع‌‌تری داشتند و پاسخگویی کارآمدتری داشتند (به عبارت دیگر آن‌ها در هر ثانیه به تعداد بیشتری از سوالات پاسخ می‌‌دادند).

ویلیام کیلگور، سرپرست ارشد پروژه تخقیقاتی اذعان کرد: این یافته‌ها بسیار مهم هستند به گونه‌ای که محققان اثرات حاد رفتاری ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آبی را با فعالیت تقویت شده سیستم‌های قشر مغز درگیر در کنترل روانی و شناختی، مرتبط ساخته‌اند.

دکتر آلکازی اذعان کرد: تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام شده است و همه آن‌ها نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض نور آبی در طول روز و شب می‌تواند منجر به افزایش هشیاری فرد در مدت زمان قرار گرفتن وی در معرض نور شود. در مواقعی هوشیاری کامل و قدرت تصمیم گیری سریع لازم و ضروی است، این روش می‌تواند به عنوان یک روش درمانی غیر دارویی به کار گرفته شود.

o

درمان به وسیله نور آبی

آلکازی افزود: مطالعه ما نخستین مطالعه‌ای است که نشان داده است که نور آبی سی دقیقه پس از آنکه فرد در معرض آن قرار گرفت، تاثیر ماندگاری بر عملکرد شناختی دارد. بنابر این می‌توان گفت قرار قبل از انجام وظایفی همچون امتحان دادن که نیازمند هوشیاری و قدرت واکنش بالا هستند، قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند مفید واقع شود. وی معتقد است که انجام تحقیقات بیشتذ در آینده برای به روز رسانی تحقیقات حال حاضر لازم و ضروری است و باید مشخص شود که ماندگاری تاثیر ناشی از قرار گرفتن در معرض نور آبی تا چه میزانی است.

سائول روتنبرگ یکی از کارمندان بیمارستان گرینویچ که در مطالعات حضور نداشت، متذکر شد که مطالعات دیگر نیز نشان داده‌اند که نور آبی در تغییر میزان هوشیاری نقش دارد.

وی اذعان کرد: گیرنده‌های ملانوپسین (گیرنده‌های موجود در عصب‌های متصل کننده چشم و مغز که مسئول حس کردن نور به طور مستقل از بینایی عادی هستند) که اطلاعات مربوط به نور را برای سیستم زیستی بدن ارسال می‌کنند، بیشترین حساسیت را نسبت به نور آبی دارند و اینکه نور آبی تاثیر بسیار زیادی بر ریتم‌های زیستی بدن دارد، اصلا تعجب برانگیز نیست.

 بدون دیدگاه