امکان تغییر هویت مریخ با ماده جدید کشف شده در آن

دانشمندان با تحلیل داده‌های ارسالی از سوی خودروی مریخ نورد ناسا موفق به کشف نوعی ماده معدنی در سیاره مریخ شدند که آن‌ها را شگفت زده کرده است

به گزارش کلیک، دانشمندان بر اساس تحلیل داده‌های ارسال شده از سوی مریخ نورد کنجکاوی (خودروی مریخ نورد) ناسا موفق به کشف تریمیدیت شدند. تریمیدیت یک ماده معدنی است که با ترکیبات گازی ماگمای موجود در مواد مذاب خارج شده از آتشفشان‌های سیاره زمین، مرتبط است.

چیزی که مریخ نورد کنجکاوی در سطح سیاره مریخ کشف کرد، باعث شد که دانشمندان دوباره یافته‌ها و دانش خود را در مورد مریخ مورد بررسی قرار دهند.

ریچارد موریس، سرپرست تیم تحقیقاتی اذعان کرد که این موضوع برای اعضای تیم تحقیقاتی خیلی جالب است و آن‌ها شگفت زده شده‌اند زیرا هیچ شواهدی مبنی بر وجود تکتونیک صفحه‌ای در سیاره مریخ وجود ندارد و همین موضوع باعث تعجب دانشمندان در مورد کشف تریمیدیت در این سیاره شده است.

صفحات در حال تغییر که باعث فوران آتشفشان‌ها و وقوع زلزله‌های عظیم در سیاره زمین می‌شوند، در مریخ وجود ندارند. این موضوع باعث شده است دانشمندان فعال در زمینه‌های نجومی این نظریه را مطرح کنند که تاریخ زمین شناسی مریخ نیز مانند تاریخ سیاره زمین دائما در حال تغییر است.

دانشمندان قبل از یافتن تریدیمیت در سطح مریخ، شواهدی در مورد آتشفشان‌های این سیاره یافتند که دربردارنده چیزی بیشتر از وجود نوعی ماده مذاب در حال جریان بود، آن‌ها بر اساس این شواهد به وجود سنگ‌های بازالت در مریخ پی بردند که همانند سنگ‌های بازالت تشکیل دهنده جزایر هاوایی بودند. آن‌ها این موضوع را مطرح کردند که آتشفشان‌های مریخی در اثر مواد مذاب گوشته که در زیر سطح این سیاره قرار گرفته‌اند، به وجود آمده‌اند.

لاوای خارج شده از آتشفشان‌های بازالتی از نظر آهن و منیزیم غنی است اما سیلیکا به مقدار کمی در آن‌ یافت می‌شود. کشف تریمیدیت (که هنگام خروج لاوای غنی از سیلیکا به وجود می‌آید؛ به این صورت که هنگامی که سیلیکا از دهانه آتشفشان خارج می‌شود و در معرض آب یا دمای به شدت بالا قرار می‌گیرد، دوباره متبلور می‌شود) می‌تواند دانسته‌های ما در مورد مریخ را تغییر دهد

کشف تریدیمیت

خودروی مریخ نورد ناسا چندین سال است که به وجود گودال گیل (گودالی در مریخ است که دمای آن تا منفی ۹۰ درجه سانتیگرداد کاهش می‌یابد) در سیاره سرخ مریخ پی برده است. در سال ۲۰۱۵ نیز حفاری و کاوش در ناحیه‌ای از سیاره مریخ به نام Marias Pass را آغاز کرد.

تیم تحقیقاتی که بر روی سیاره زمین مستقر بودند ابتدا این موضوع را مطرح کردند که شکل صخره‌ها نشان دهنده وجود سیلیکا در سیاره مریخ است. زمانی که اعضای تیم تحقیقاتی سنگ‌های یافت شده در سیاره مریخ را با اشعه ایکس تحلیل کردند، دریافتند که این سنگ‌ها حاوی میزان زیادی از سیلیکا هستند.

دانشمندان بر این باورند که احتمالا تریدیمیت در مکانی نا معلوم در سیاره مریخ تشکیل شده‌ است و در نهایت تبدیل به دهانه‌ گودال شده‌اند. دانشمندان طبق یافته‌های تحقیقات اولیه خود، این موضوع را مطرح کردند که ممکن است آب بخشی از گودال را پر کرده باشد.

این موضوع نشان می‌دهد که جریان‌ها و رودخانه‌های سیاره مریخ که از مکان‌های دور سرچشمه گرفته‌اند، حامل موادی هستند که ممکن است توسط آتشفشان‌های مریخی تشکیل شده باشد و یا از آن‌ها خارج شده باشد.

این کشف منجر به طرج سوالات بیشتری می‌شود. یکی از این سوالات این است که چگونه آتشفشان‌ها بدون وجود تکتونیک صفحه‌ای در سیاره زمین تشکیل شده‌اند؟

موریس در ادامه گفته‌های خود افزود که وجود تریدیمیت در سیاره مریخ، افراد بیشتری را به فکر واداشته است.

دانشمندان در حال حاضر درگیر مطالعاتی هستند که روش‌های چگونگی تشکیل تریدیمیت در محیط بازالتی و دمای کم را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهند.بدون دیدگاه