الهام از استخوان و پوست تخم مرغ در ساخت خانه های آینده

خانه‌های آینده از چه مصالحی ساخته خواهند شد؟ آیا امکان ساخت خانه‌هایی از جنس استخوان مصنوعی و پوست تخم‌مرغ وجود دارد؟

به گزارش کلیک، امروزه فولاد و بتن در بیش‌تر امور ساخت‌و‌ساز ما دخالت دارند و اجازه ساختمان‌سازی عالی و کم نقص را به ما می‌دهند. اما این مواد پیش از آمادگی جهت استفاده در پی و چارچوب‌ سازه‌ها، موجب آزادسازی کربن می‌شوند چراکه به انرژی زیادی برای آماده‌سازی نیاز دارند. درواقع، فرایند تولید فولاد و بتن به‌تنهایی سهمی معادل ده درصد از کل میزان جهانی کربن آزادشده را به عهده دارد.

بنابراین ما نیاز داریم تا یا راه‌های جدیدی برای تولید فولاد و بتن با صرف انرژی کم‌تر پیدا کنیم، و یا مصالح ساختمانی جدیدی را گسترش دهیم که ازنظر مصرف انرژی به‌صرفه‌تر باشند. بر اساس خبری که در سایت دانشگاه کمبریج منتشرشده است، اخیراً دو پژوهشگر این دانشگاه با الهام گرفتن از طبیعت مشغول کار در این زمینه هستند.

دکتر میشله اوین از دانشکده مهندسی دانشگاه کمبریج، با استفاده از حمایت‌های سازمان “جمعیت مهندسان ایالات‌متحده” (U.S. Army Corp of Engineers)، در حال توسعه مصالح ساختمانی جایگزین است به طوری که مستقیماً از سازه‌های موجود در طبیعت و داخل بدن خود ما، یعنی استخوان و پوست تخم‌مرغ، الهام گرفته شده باشد.

استخوان انسان حدود پنج برابر فولاد استحکام دارد. پوست تخم‌مرغ با این‌که به‌اندازه استخوان محکم نیست، اما با توجه به ضخامت بسیار کم خود به طرز چشمگیری مقاوم است.

اوین امیدوار است تا با تولید مصالحی از استخوان مصنوعی و تخم‌مرغ در دمای معمولی اتاق، یک جایگزین مناسب برای فولاد و بتن پیدا کند که هم ازنظر مصرف انرژی به‌صرفه‌تر بوده و هم پتانسیل ساخت‌وساز آن معادل فولاد و بتن یا حتی بهتر باشد.

دکتر مایکل رامیج در دانشکده معماری دانشگاه کمبریج نیز مشغول تحقیق در مورد جایگزین‌هایی برای فولاد و بتن است، اگرچه ماده مورد توجه او همان چیزی است که سازندگان ساختمانی مدت‌های طولانی با آن آشنایی داشته‌اند. رامیج معتقد است که الوار می‌تواند روزی برای ساخت یک آسمان‌خراش در لندن استفاده شود و با این هدف نقشه یک ساختمان ۸۰ طبقه‌ای به ارتفاع حدود ۳۰۰ متر (۱۰۰۰ پا) را به شهردار لندن ارائه کرده است.

به عقیده اوین و رامیج، یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که سر راه استفاده از این مصالح (یا استفاده از روش‌های جدید برای تولید مصالح قدیمی) وجود دارد، تغییر چشم‌انداز شهرهای ما است. اوین مجبور است تا بتواند بر طبیعت محافظه‌کار صنعت ساختمان فائق شود. او ذکر می‌کند که استانداردهای فعلی ساختمان‌سازی بر اساس فولاد و بتن تعیین شده‌اند و برای به‌کارگیری مصالح دیگر، نیاز داریم تا این استانداردها مورد تجدیدنظر قرار دهیم.

رامیج با ضرورت بازبینی استانداردها موافق است و اعتقاد دارد که این امر موجب یک تغییر خوشایند می‌شود. رامیج باور دارد از آنجا که ساختمان‌های ساخته‌ شده از الوار نیازمند ساخت‌وساز میدانی کم‌تر در مقایسه با فولاد و بتن هستند، فرایند ساخت ساختمان با سروصدای بسیار کم‌تری انجام خواهد شد. یک خبر خوب برای گوش‌های حساس!بدون دیدگاه