آموزش دسترسی به لیست اپلیکیشن‌های در حال اجرا در اندروید ۶ و بالاتر

در نسخه‌های مختلف اندروید ۵ و پایین‌تر، دسترسی به لیست اپلیکیشن‌های در حال اجرا بسیار ساده است. شما با دنبال کردن مسیر Settings > Apps > Running می‌توانید به آسانی به این اپلیکیشن‌ها دست پیدا کنید؛ اما در اندروید ۶ نحوه دسترسی به این اپلیکیشن‌ها کمی متفاوت است.

کلیک – گوگل در اندروید ۶ مکان این تنظیمات را کمی تغییر داده است و پیدا کردن اپلیکیشن‌های در حال اجرا کمی سخت‌تر شده است. در این مطلب قصد داریم چگونگی دستیابی به اپلیکیشن‌های در حال اجرا در اندروید Marshmallow یا نسخه‌های بالاتر را برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

چرا باید به اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های در حال اجرا دسترسی داشته باشیم؟

پاسخ این سوال کوتاه است، معمولا نیازی به دسترسی به اپلیکیشن‌های در حال اجرا نیست و به همین دلیل گوگل لیست این اپلیکیشن‌ها را مخفی کرده است. اما گاهی اوقات نیاز می‌شود به لیست این اپلیکیشن‌ها مراجعه کنید و به دنبال اپلیکیشن خاصی بگردید.

دلیل اصلی لزوم دسترسی به اپلیکیشن‌ها و خدمات در حال اجرا در برخی از مواقع، عملکرد نادرست یکی از این اپلیکیشن‌ها است. عملکرد نادرست اپلیکیشن موارد زیادی را شامل می‌شود؛ ممکن است دائما با پیام “force closing” مواجه شوید و برنامه از شما بخواهد روند اجرای آن را متوقف کنید و یا ممکن است اپلیکیشن خاصی مصرف باتری را به شدت افزایش دهد. به هر حال اطلاع از نحوه دستیابی به اپلیکیشن‌های در حال اجرا می‌تواند در برخی از مواقع به شما کمک زیادی کند.

نحوه دسترسی به اپلیکیشن‌های در حال اجرا در اندروید ۶

همان طور که قبلا گفته شد می‌توانید در نسخه‌های مختلف اندروید ۵ و پایین‌تر با دنبال کردن مسیر Settings > Apps > Running به لیست اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های در حال اجرا دسترسی پیدا کنید. در این قسمت می‌توانید لیست پردازش‌ها و سرویس‌های در حال اجرا را مشاهده کنید و همچنین می‌توانید از میزان حافظه اشغال شده رم و فضای آزاد آن نیز اطلاع پیدا کنید.

۱

برای یافتن همین منو در اندروید ۶ ابتدا باید منوی Developer options را فعال کنید، برای انجام این کار به منوی اصلی تنظیمات رفته و سپس گزینه About Phone را انتخاب کنید.

۲

پس از آنکه این کار را انجام دادید، گزینه software info را پیدا کنید. لازم به ذکر است که در برخی از گوشی‌ها مانند ال‌جی و سامسونگ این گزینه وجود دارد اما در برخی از گوشی‌ها مانند گوشی‌های نکسوس باید گزینه Build Number را انتخاب کنید. دو تصویر زیر مربوط به گوشی سامسونگ گلکسی اس ۷ اج است و آخرین تصویر از سمت راست مربوط به گوشی نکسوس ۶P است. همان طور که مشاهده می‌کنید مکان گزینه Build Number در تصویر سوم متفاوت است

۳

وقتی که این گزینه را پیدا کردید، هفت بار روی آن ضربه بزنید. هنگامی که در حال ضربه زدن بر روی این گزینه هستید پیغامی در زیر صفحه ظاهر می‌شود که نشانگر تعداد دفعات باقی‌مانده برای دسترسی به گزینه Developer options است. هنگامی که این کار را کردید، منوی Developer options درست در بالای گزینه About Phone در منوی اصلی تنظیمات ظاهر می‌شود.۴

پس از انتخاب گزینه Developer options گزینه Running services را مشاهده کنید. با انتخاب این گزینه با صفحه آشنایی همانند اندروید Lollipop ۵ روبرو می‌شوید.

۵

دسترسی به اپلیکیشن‌ها و خدمات در حال اجرا فقط گاهی اوقات لازم است اما به هر حال اطلاع از چگونگی دستیابی به آن‌ها می‌تواند مفید باشد و در صورت نیاز به شما کمک کند.بدون دیدگاه