محاسبه دقیق میزان پیشرفت سرطان ممکن شد

سرطان، یکی از پیچیده ترین بیماری های حال حاضر این روز های جهان است، اما مطالعات جدید به محققین کمک کرده تا بتوانند روند پیشروی سرطان را بیش از پیش، پیش بینی کنند.

به گزارش کلیک، در طول تاریخ ثابت شده است که پیش بینی نحوه شیوع سرطان، حتی برای غدد شناسان بسیار چالش برانگیز است. دلیل این موضوع، آن چنان که پزشکان در طول سالیان متمادی کشف کرده اند، این است که سرطان یک بیماری نامتناجس است که در آن حتی یک سلول تکی تومور، در رفتار های خود، تفاوت های قابل ملاحظه ای خود نشان می دهد.

در همین باب، یک مدل کامپیوتری جدید ایجاد شد توسط محققین، راه جدیدی را برای ردیابی پیشرفت سرطان ارائه کرده است؛ در نتیجه، این اقدام با ارزش می تواند جان بسیاری از انسان ها را نجات دهد.

 باد میرشا، نویسنده همکار در این مطالعه و استاد موسسه علوم ریاضی از دانشگاه نیویورک، می گوید که مدل های خط سیر فعلی سرطان برای پیش بینی این که یک تومور چگونه از یک نقطه بدن به سایر نقاط گسترش یپدا می کند، به میزان کافی کامل نبود. او گفت: ما مدل ها را بر اساس چک کردن مدل ها و علیت احتمالاتی ساختیم که قبلا آن ها را در ساختار تایدیه سخت افزار و علوم اطلاعاتی توسعه داده بودیم.

همراه با نویسنده همکار گیولیو کاراوانیا، متخصص یادگیری ماشین بیولوژیکی، آن چه که مدل جفت ارائه می کند یک سیستم مدلینگ پیچیده است که با نام Pipeline for Cancer Inference یا به طور اختصاری PiCnlc شناخته می شود. این سیستم مدل سازی با استفاده از داده های توالی ژن، شرایطی را پیش بینی می کند که تحت آن تومور ها رشد می کنند؛ این شرایط شامل اکسیژن و کمبود آن در محسط تومور، تحرک سلول، و پاسخ ایمنی است. همه این شرایط و عوامل توسط PiCnlc  مورد توجه و بررسی قرار می گیرد؛ همان طور که نحوه تغییر ژنوم ها را در طول زمان پیش بینی می کند. دقت این مدل با اطلاعات موجود راجع به رشد سرطان روده بزرگ مورد آزمایش قرار گرفت و در نهایت با موفقیت کامل از آن بیرون آمد.

 کاراوانیا خاطر نشان کرد: الگوریتم های ما نشان داده اند که حتی با وجود نویز های اطلاعاتی و اندازه های محدود برای نمونه ها،  با دقت بسیار بالایی کار می کنند. او معتقد است مرحله بعدی این پروژه، توسعه تکنیک هایی برای تعامل با بیوپسی مایع و ایمن درمانی، مقاومت در برابر دارو و … است.

باد میرشا در نهایت گفت: این زمینه فعالیت در حال حرکت به سوی عصر پزشکی تخصصی است، که در آن درمان بر اساس پیش بینی پاسخ و یا خطر بیماری، به بیماران منحصر به فرد اعمال می شود. در ادامه می گوید: مدل های پیشرفتریال ارتباط ترجمه دارند، آن چنان که ممکن است راه را برای پیش بینی بهتر تکامل تومور، پاسخ به درمان و شناسایی نشانه ها برای تشخیص زود و به هنگام بیماری هموار کند.

به زبان دیگر، وقتی سخن از بهداشت و درمان بیمار محور به میان می آید، علم اطلاعات و تعدادی از الگوریتم های هوشمند یار و یاور شما می شوند!

منبع: digitaltrendsبدون دیدگاه