چرا فیسبوک نباید اطلاعات شخصی شما را داشته باشد؟

اخیرا اخباری در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های مختلف در خصوص استفاده شبکه اجتماعی فیس‌بوک از اطلاعات موقعیت مکانی کاربران برای تهیه لیست دوستان پیشنهادی، منتشر شده است که باعث نگرانی بسیاری از کاربران این شبکه‌اجتماعی شده است.

به گزارش کلیک، فیس‌بوک در خصوص خبر استفاده این شبکه اجتماعی از اطلاعات موقعیت مکانی کاربران برای تهیه لیست افرادی که کاربر آن‌ها را می‌شناسد گفت که کاربران می‌توانند دسترسی فیس‌بوک به این اطلاعات را ببندند.

فیس‌بوک در ادامه توضیح داده‌ است که این قابلیت در اختیار تعداد محدودی از کاربران قرار دارد و به‌صورت عمومی قابل استفاده نیست.

شبکه اجتماعی فیس‌بوک اطلاعات زیادی از کاربران خود جمع‌آوری می‌کند که برای آن بسیار اهمیت دارد. این اطلاعات شامل اطلاعات شخصی افراد، مخاطبان، شهر محل سکونت و حتی سلیقه افراد در موسیقی است. فیس‌بوک می‌تواند با استفاده از این داده‌ها تبلیغات مناسب با سلیقه و موقعیت افراد را در اختیار آن‌ها قرار دهد و از طرفی میلیاردها دلار پول به دست آورد.

این شبکه اجتماعی با توجه به دوستانی که کاربر از طریق این شبکه با آن‌ها ارتباط برقرار کرده است، می‌تواندکاربران دیگری را به‌صورت لیستی با نام افراد که ممکن است بشناسید (People You may know) به کاربر پیشنهاد دهد. اما چیزی که در مورد این قابلیت باعث نگرانی کارشناسان و کاربران زیادی شده است، استفاده از اطلاعات و تاریخچه موقعیت مکانی کاربر است که برای تهیه لیست افرادی که کاربر می‌شناسد توسط فیس‌بوک استفاده می‌شود.

بنا بر گفته مجله فیوژن، فیس‌بوک برای تهیه لیستی از افرادی که کاربر ممکن است بشناسد و ممکن است تمایل به برقراری ارتباط با آن‌ها را داشته باشد از فاکتورهای زیادی استفاده می‌کند. فاکتورهایی مثل دوستان مشترک، مکان زندگی مشابه که از داده‌های GPS تلفن همراه کاربر به دست می‌آید.

این قابلیت در بعضی موارد مفید است. فرض کنید در یک میهمانی یا باشگاه ورزشی با فردی ملاقات کرده‌اید. اگر دوستان مشترک با این فرد در شبکه اجتماعی فیس‌بوک داشته باشید، چون حتی یک‌بار با این فرد در یک مکان بوده‌اید، فیس‌بوک او را در لیست افرادی که ممکن است بشناسید قرار می‌دهد و به شما پیشنهاد می‌دهد.

اما همین قابلیت در بعضی از موارد مشکل‌ساز می‌شود. فرض کنید با فردی فاکتورهای مشترک زیادی داشته باشید مثل دوستان مشترک مکان زندگی مشابه و غیره. اما نمی‌خواهید با این فرد در تماس باشید و فیس‌بوک هرروز او را در لیست افرادی که ممکن است بشناسید به شما پیشنهاد دهد. مسلماً برای شما خوشایند نخواهد بود.

فیوژن در این خصوص مثال کاربری را می‌زند که در انجمن ترک اعتیاد شرکت می‌کند و از طرفی نمی‌خواهد سایر افراد حاضر در آن انجمن از نام، شغل و سایر اطلاعات شخصی او باخبر باشند. از طرفی این کاربر با یک پزشک یکی از دوستانش، در مورد بیماری خاصی ملاقات داشته است. این کاربر نمی‌خواهد کسی از ملاقات او با پزشک باخبر شود. اینجاست که این قابلیت فیس‌بوک باعث می‌شود ملاقات او با پزشک مشخص شود و همه چیز به هم بریزد. از طرفی افراد حاضر در انجمن ترک اعتیاد نیز از هویت یکدیگر با این قابلیت فیس‌بوک باخبر خواهند شد.

این اتفاق و اتفاقاتی شبیه به آن، یکی از مهم‌ترین مضرات استفاده از اطلاعات شخصی کاربران توسط شبکه‌های اجتماعی برای ارائه سرویس‌های رایگان است. مسلماً کاربران از عاقبت و کاربردهای استفاده از اطلاعات شخصی‌شان در این شبکه‌های اجتماعی کاملاً باخبر و آگاه نیستند.

البته کاربران می‌توانند دسترسی این شبکه‌های اجتماعی به اطلاعات شخصی‌شان را ببندند. اما به دلیل گسترش بیش‌ازحد این شبکه‌های اجتماعی و افزایش اطلاعاتی که کاربران در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند، گاهی دسته‌بندی اطلاعاتی که شبکه‌های اجتماعی نباید به آن دسترسی داشته باشند سخت و زمان‌بر است.

اما راه بستن دسترسی فیس‌بوک به اطلاعات تلفن همراه کاربر، برداشتن تیک گزینه Location History در منوی تنظیمات تلفن همراه است.یک دیدگاه

rahman

سلام هدف فیسبوک از اول همین بوده دهکده جهانی همین هستش خب دوستانی که دوست ندارند به این دهکده وارد نشن خب فیس بوک مثل گوگل داره کارشو فوق العاده انجام میده هدف فیس بوک دهکده جهانی هستش توی دهکده هم همه . همه رو می شناسن شاید هم فامیل باشن . هدف از اول همین بوده چیزی تازه ای اتفاق نه افتاده فقط فیس بوک داره پشرفت میکنه روز به روز ولی هدف تغیری نکرده فقط دوستانی که میخوان به این سایت استفاده کنند از این موضوع اگاه نیستند البته بعضی ها . من توصه این هستش که قبل از استفاده از سایت های مثل تگرام . انستگرام و فیسبوک . هدف این رو بدوند چی هستش بعد استفاده کنند موفق باشید