نام گذاری یک سیارک به نام یک ایرانی توسط ناسا

 

سازمان ملی فضانوردی ایالت متحده آمریکا (NASA)، تصمیم دارد سیارک ۵۵۱۵ را به نام یک نابغه فضانورد ایرانی ثبت کند.

naderi_290316

به گزارش کلیک، فیروز میکائیل نادری دانشمند هوا فضای ایرانی آمریکایی ناسا،با طراحی و اجرای کاوشگر منظومه شمسی، نام خود را به عنوان چهره شناخته شده عرصه هوا و فضا در سطح بین المللی به ثبت رسانده است. وی چندی پیش در صفحه رسمی فیس بوک خود، از تصمیم ناسا مبنی بر نامگذاری یک سیارک به نام این دانشمند خبر داد. این دانشمند هوا فضا در صفحه خود اینگونه نوشت: در مراسم بزرگداشت سازمان ملی فضانوردی ایالت متحده آمریکا(NASA)، از نامگذاری یک سیارک به نام من خبر دادند که مرا بسیار شگفت زده کرد.

در تعریف سیارک می توان گفت، به اجرام نجومی گفته می‌شوند که نه سیاره هستند،نه از دنباله‌دارها محسوب می‌شوند اما دارای مدار مستقیمی به دور خورشیدند. سیارک ها می‌توانند سیاره کوتوله، تروجان، سانتور، کمربند کویپر و از اجسام فرانپتونی باشند. ۵۵۱۵ نادری ریز سیاره‌ای از نوع سیارک به حساب می‌آید و به همین خاطر دکتر فیروز نادری در فیس‌بوک خود نوشت: پس از من این سیارک تا میلیاردها سال دور خورشید می‌گردد. سیارک‌ها سیارات بسیار کوچکی هستند که از صخره و فلز ساخته شده‌اند و معمولاً اجسام نامنتظمی هستندکه حول خورشید حرکت می‌کنند.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-29 22:39:09Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-29 22:39:09Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

وی همچنین با به اشتراک گذاشتن تصویری از منظومه شمسی، سیارک نام گذاری شده را با علامتی مشخص کرده است. گفتنی ست این تصویر منتشر شده از منظومه شمسی، مربوط به دوران رنسانس است. در ادامه مطلب، میکائیل نادری اضافه کرد “پیش از این، سیارک نام برده شده، با نام “۵۱۱۵” شناخته می شد که از این پس در تمامی عرصه های علمی این سیارک به نام “Naderi” شناخته خواهد شد. این سیارک که هر ۴٫۴ سال در محور خورشید می چرخد تا بیلیون ها سال در این منظومه قرار خواهد داشت. این سیارک همچنین در در کمربند سیاره ای ژوپیتر و مریخ هر ۵٫۵ ساعت به دور خود می چرخد. به اعتقاد بسیاری از دانشمندان علم ستاره شناسی، حرکت چرخشی این سیارک بسیار متفاوت از سیارک هایی در این نوع در منظومه شمسی ست.

فیروز میکائیل نادری، دانشمند ایرانی در پستی متفاوت در صفحه رسمی فیس بوک خود همچنین از سیاست نامگذاری سیارک ها و اجرام آسمانی خبر داد و گفت: بسیاری از این نوع نام گذاری ها  تحت نظارت شدید سازمان بین المللی ستاره شناسی به منظور بالا بردن سطح کیفیت و ترویج دانش فضایی در مجامع بین المللی ست.

 ۴ دیدگاه

لیلا

هیچ ایرانی نداریم که در داخل کشور زندگی کند و در دنیای غلم سرآمد باشد. واقعا چرا؟

    نرگس

    چون در ایران نهادها درست کار نمی کنند. اما افراد مستعد و زحمتکش زیادند .اندکی از این افراد مستعد در شرایط بیفایدگی و یا حتا ضرر رسانی نهادها برای رشد نخبگان هم می توانند کارکنند .مثل برخی هنرمندان و اندکی از دانشمندان .اما بسیاری فقط وقتی درون نهادهای کارآی کشورهای پیشرفته قرار می گیرند می توانند توانایی های خود را به منصه ظهور برسانند.

rahman

امکاناتی که توی امریکا هستش فوق العاده هستش اگه ایشون توی ایران بودن هیچ وقت مشهور نمی شدند چون توی ایران هیچ امکاناتی وجود نداره البته امکانات فرضی وجود دارد !!!!!!یعنی فرض بگریم فلا امکانات توی ایران وجود داره و خوشحال بشیم الکی بگیم ما هم امکانات داریم اصلا من استاد فرض کردن هستیم

مجید

در ایران، هدف و اندیشه بسیار کمرنگ است. این عصاره تمامی مشکلات ماست.